Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Jedziemy czy nie jedziemy na igrzyska w Pjongczangu?

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że ,,Francuscy sportowcy nie pojadą na igrzyska w Pjongczangu, jeśli ich bezpieczeństwo nie będzie zagwarantowane” – powiedziała francuska minister sportu Laura Flessel.

W dniach 9-25 lutego w Pjongczngu, który jest oddalony o kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Koreą Płn. odbędę się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Gospodarz igrzysk został wybrany w 2011 roku pokonując takich kandydatów jak Niemcy czy Francję. Napięta sytuacja polityczna w tamtym rejonie nie napawa optymizmem i rzeczywiście budzi strach o bezpieczeństwo wszystkich uczestników igrzysk, a temat konfliktu był debatowany podczas ostatniej sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI). Wszyscy z niepokojem obserwują ostatnie wydarzenia w Azji, a MKOI nie ma planu awaryjnego. Biorąc pod uwagę aspekt organizacyjny igrzysk, jest to dość trudne, ale czy niemożliwe? Pytanie zostawiam otwartym.

Udział w igrzyskach to marzenie każdego sportowca. A jak mawiał twórca nowożytnych igrzysk Pierre de Coubertin ,,udział w igrzyskach jest ważniejszy od zwycięstwa”. Część ze sportowców ma szansę na udział w nich będąc na raczej początkowym odcinku swojej kariery, ale dla części zawodników najbliższe igrzyska mogą być ostatnimi, w jakich mają szansę wziąć udział ze względu na swoją kondycję fizyczną.

Póki co, pani Flessel jest pierwszym politykiem, który rozważa opcję rezygnacji reprezentacji swojego kraju z udziału w nadchodzących zimowych igrzyskach. Jak to zatem jest z tym udziałem w igrzyskach olimpijskich od strony najważniejszego w tym względzie dokumentu, jakim jest Karta Olimpijska (KO). Dla przypomnienia, KO jest zbiorem fundamentalnych zasad olimpizmu oraz artykułów i przepisów wykonawczych do tych artykułów przyjętych przez MKOI Reguluje organizację, działania i funkcjonowanie Ruchu Olimpijskiego oraz ustanawia warunki ceremoniału Igrzysk Olimpijskich.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na art. 40 KO, który stanowi, że:

,,Aby uczestniczyć w Igrzyskach Olimpijskich, zawodnik, działacz lub inny personel ekipy musi respektować i postępować zgodnie z Kartą Olimpijską i Światowym Kodeksem Antydopingowym, wraz z warunkami uczestnictwa ustalonymi przez MKOl, oraz przepisami właściwych Międzynarodowych Federacji zatwierdzonymi przez MKOl. Ponadto zawodnik, działacz lub inny personel ekipy musi zostać zgłoszony przez swój Narodowy Komitet Olimpijski”.

To właśnie każda właściwa dla danej dyscypliny sportu międzynarodowa federacja ustanawia przepisy w swoim sporcie odnośnie uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich, łącznie z kryteriami kwalifikacji, zgodnie z KO. Takie kryteria muszą być przedłożone do zatwierdzenia przez Komitet Wykonawczy MKOl. W tym miejscu warto także wskazać, że jeżeli chodzi o limit wieku zawodników, to zgodnie z art. 42 KO, nie ma innego limitu wieku dla zawodników w igrzyskach poza limitem zaleconym w przepisach startowych międzynarodowej federacji, które zostały zatwierdzone przez Komitet Wykonawczy MKOl.

Zgodnie z postanowieniami art. 44 KO, zaproszenia do wzięcia udziału w Igrzyskach Olimpijskich są wysyłane przez MKOl do wszystkich Narodowych Komitetów Olimpijskich na jeden rok przed ceremonią otwarcia. Tylko Narodowe Komitety Olimpijskie uznane przez MKOl mogą zgłaszać zawodników do Igrzysk Olimpijskich. W kontekście oświadczenia francuskiej pani minister, na uwagę zasługuje natomiast art. 44 ust. 10 KO, który stanowi, że ,,Wycofanie właściwie zgłoszonej delegacji, drużyny lub osoby, jeśli nie uzyskało zgody Komitetu Wykonawczego MKOl, będzie stanowiło naruszenie Karty Olimpijskiej, podlega dochodzeniu i może prowadzić do zastosowania środków zaradczych lub nałożenia sankcji”.

Sankcje, które mogą zostać nałożone przez MKOI to jedna strona medalu. Tutaj istnieje prawdopodobieństwo, że Komitet Wykonawczy MKOI mógłby wziąć pod uwagę panującą sytuację polityczną i w praktyce wyrazić zgodę na takie posunięcie ze strony francuskiego komitetu olimpijskiego bądź odstąpić od prowadzenia czynności zmierzających do zastosowania środków zaradczych czy nałożenia sankcji. Druga strona medalu to kwestia roszczeń zawodników. Co z ich wieloletnim przygotowaniem do najważniejszej sportowej imprezy w ich życiu, poniesionymi nakładami finansowymi? Sprawa trudna i wymagająca analizy w wielu aspektach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Prezydent FIFA Gianni Infantino zamierza przeforsować znaczące zmiany w wielomiliardowym biznesie transferowym piłki nożnej, które mają ograniczyć rosnące w zatrważającym tempie ceny zawodników i zmniejszyć rolę agentów na piłkarskim rynku. Propozycje, wyszczególnione w wewnętrznym raporcie FIFA stworzonym na żądanie Infantino, stanowiłyby największą reformę systemu transferowego od jego powstania.

Czytaj dalej Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Opublikowane w

Europejska piłka w grze

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Czytaj dalej Europejska piłka w grze

O autorze

Kinga Kania

Kinga Kania

Kinga Kania, prawnik, menedżer sportu. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Absolwentka Polskiej Akademii Sportu w Warszawie

Wpisy autora

Opublikowane w

Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Na portalu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia dotyczące sportu kobiet, czy też kierunkując się na jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych poruszaliśmy tematykę kobiecego futbolu. Za każdym razem wskazywaliśmy na obszary, które wymagają modyfikacji, aby polepszyć status prawny zawodniczek. Dzisiaj także będzie  o zmianach, ale bardziej pod kątem wizerunkowym.

Czytaj dalej Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Opublikowane w

Porozumienie FIFA i FIFPro

Kilka dni temu – 6 listopada, FIFA oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) zawarły sześcioletnią umowę o współpracy, której przedmiotem jest wzmocnienie kooperacji pomiędzy tymi podmiotami, co finalnie ma się przełożyć oczywiście na poprawę zarządzania piłką nożną w skali globalnej. Poniżej przedstawię najważniejsze założenia wskazanej umowy.

Czytaj dalej Porozumienie FIFA i FIFPro

Opublikowane w

Dziedziczenie w e-sporcie (?)

W dzisiejszym blogu odniosę się do tematu, na który powinni zwrócić uwagę gracze e-sportu, a który jeszcze powoduje, że doktryna prawnicza nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Orzecznictwo sądowe również nie służy w tym przypadku szczególną pomocą. We wcześniejszym swoim wpisie ,,Wirtualny świat i nowe wyzwania” wskazywałam na problemy prawne związane ze sprzedażą oraz kradzieżami w wirtualnym świecie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna jest kwestia dziedziczenia wirtualnych dóbr. Co ze zgromadzonymi na koncie gracza wirtualnymi przedmiotami, których wartość wielokrotnie to nawet kilkaset tysięcy euro? Co do zasady każdy ma prawo rozporządzania własnością na wypadek śmierci, a konsekwencją śmierci jest dziedziczenie spuścizny zmarłego po jego śmierci przez osoby najbliższe.

Czytaj dalej Dziedziczenie w e-sporcie (?)

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts