Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

I… po Mundialu

Emocjonujący finał zakończony zwycięstwem Francji nad Chorwacją 4:2 był ostatnim meczem rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Wcześniej, w meczu o 3. Miejsce Belgia pokonała Anglię 2:0. Francuzi po raz drugi sięgnęli po Puchar Świata, wcześniej w 1998 roku. Nie powiększyła się tym samym liczba triumfatorów i nadal wynosi ośmiu.

Finałowemu meczowi towarzyszyła kontrowersja związana z podyktowaniem przez argentyńskiego sędziego Nestora Pittanę rzutu wolnego, po którym Mario Mandżukić tak niefortunnie uderzył piłkę po wrzutce w pole karne, że strzelił samobójczego gola i Francuzi prowadzili 1:0.

Wiele osób pytało, czemu sędzia nie skorzystał z VAR-u? Nie mógł. Przypadki korzystania z Video Assistant Referee są ściśle określone w przepisach. Są tylko cztery. Po pierwsze, sprawdzenie czy bramka została strzelona prawidłowo. Po drugie, VAR obejmuje sprawdzenie czy rzut karny jest zasadny. Po trzecie, sprawdzenie czy w danej sytuacji sędzia ma ukarać zawodnika wykluczeniem (czerwona kartka). A po czwarte, z VAR-u można korzystać przy tak zwanej „błędnej identyfikacji” czyli do sprawdzenia czy zawodnik ukarany żółtą lub czerwoną kartką przez sędziego głównego jest tym zawodnikiem, który rzeczywiście popełnił przewinienie. By zobrazować, taki przykład: zawodnik z nr 5 fauluje rywala, a sędzia udziela napomnienia (żółtej kartki) zawodnikowi np. nr 3 i wówczas sędzia VAR zwraca uwagę sędziemu głównemu, że faulowała „piątka”, a nie „trójka” i to podlega sprawdzeniu.

W 64 meczach turnieju strzelono 169 bramek. Królem Strzelców z 6 bramkami został Anglik Harry Kane. Złotą Piłkę dla najlepszego zawodnika turnieju otrzymał Chorwat Luka Modrić. Najlepszym młodym zawodnikiem uznano Francuza Kyliana Mbappe. Najlepszym bramkarzem został uznany Belg Thibaut Courtois, a klasyfikację Fair Play wygrała Hiszpania.

Czterech zawodników ukaranych zostało czerwonymi kartkami (dwie samoistne czerwone kartki i dwie w wyniki drugiej żółtej kartki). Najwięcej żółtych kartek indywidualnie – 3 – otrzymał Szwed Sebastian Larsson. Najczęściej faulującym – 21 razy – był Chorwat Ante Rebić, a najczęściej faulowanym – Belg Eden Hazard – 28 razy. Obaj rozegrali w turnieju po 7 meczów.

Kolejne finały piłkarskich Mistrzostw Świata rozegrane zostaną w Katarze, w 2022 roku i rozpoczną się 21 listopada 2022 roku, a potrwają do 18 grudnia – poinformował prezydent FIFA Gianni Infantino. Finał odbędzie się zatem na tydzień przed Bożym Narodzeniem. To będzie pierwszy w historii “zimowy” mundial. FIFA zdecydowała się na przesunięcie turnieju z uwagi na temperaturę przekraczającą latem 40 stopni.

Sezon 2021/2022 będzie więc przełomowy dla piłki klubowej, bowiem będzie trzeba zrobić w najwyższych klasach rozgrywkowych przerwy związane z Mundialem. Zapewne modyfikacje kalendarza obejmą i poprzedzający mistrzostwa sezon 2020/2021 i być może później zacznie się sezon 2022/2023, ale na planowanie kalendarzy klubowych i reprezentacyjnych rozgrywek przyjdzie jeszcze czas i na pewno będziemy o tym informować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Polskie karate w 2018 roku przechodzi prawdziwą rewolucję organizacyjną. Za sprawą decyzji Komitetu Wykonawczego Światowej Federacji Karate (WKF) z 13 kwietnia bieżącego roku, Polski Związek Karate, który reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej od 38 lat, stracił status członka największej światowej organizacji tej dyscypliny i przestał być przez nią uznawany. Jednocześnie WKF przyjął w swoje struktury powstałą w grudniu 2017 roku Polską Unię Karate i to ta organizacja jest obecnie uprawniona do wystawiania polskich karateków w zawodach pod egidą Światowej Federacji Karate.

Czytaj dalej Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Opublikowane w

Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

Polski Związek Piłki Siatkowej opublikował Terminarz Rozgrywek Młodzieżowych na sezon 2018/2019. Został w nim zawarty ciekawy zapis dotyczący udziału młodszych zawodników w rozgrywkach wyższych kategorii wiekowych, który natychmiastowo stał się przedmiotem ożywionej dyskusji w świecie siatkówki.

Czytaj dalej Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Zmiany w rozgrywkach organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.

Ostatnio pisałem o zmianach w regulaminach rozgrywek piłkarskich w Polsce, a dziś będzie o zmianach w rozgrywkach Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet. Zmiany, które stosuje Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej są wprowadzane na zasadzie odstępstw od przepisów gry i będą obowiązywać w meczach rozgrywek PLPS-u czyli Plus Ligi i LSK w sezonie 2018/2019.

Czytaj dalej Zmiany w rozgrywkach organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.

Opublikowane w

AKTY PRAWNE

Tu znajdziesz regulacje prawne dotyczące sportu: ustawy, rozporządzenia i inne przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
Czytaj dalej AKTY PRAWNE

Opublikowane w

AKTY PRAWNE E-SPORT

JUŻ WKRÓTCE !

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts