ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

I… po Mundialu

Emocjonujący finał zakończony zwycięstwem Francji nad Chorwacją 4:2 był ostatnim meczem rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Wcześniej, w meczu o 3. Miejsce Belgia pokonała Anglię 2:0. Francuzi po raz drugi sięgnęli po Puchar Świata, wcześniej w 1998 roku. Nie powiększyła się tym samym liczba triumfatorów i nadal wynosi ośmiu.

Finałowemu meczowi towarzyszyła kontrowersja związana z podyktowaniem przez argentyńskiego sędziego Nestora Pittanę rzutu wolnego, po którym Mario Mandżukić tak niefortunnie uderzył piłkę po wrzutce w pole karne, że strzelił samobójczego gola i Francuzi prowadzili 1:0.

Wiele osób pytało, czemu sędzia nie skorzystał z VAR-u? Nie mógł. Przypadki korzystania z Video Assistant Referee są ściśle określone w przepisach. Są tylko cztery. Po pierwsze, sprawdzenie czy bramka została strzelona prawidłowo. Po drugie, VAR obejmuje sprawdzenie czy rzut karny jest zasadny. Po trzecie, sprawdzenie czy w danej sytuacji sędzia ma ukarać zawodnika wykluczeniem (czerwona kartka). A po czwarte, z VAR-u można korzystać przy tak zwanej „błędnej identyfikacji” czyli do sprawdzenia czy zawodnik ukarany żółtą lub czerwoną kartką przez sędziego głównego jest tym zawodnikiem, który rzeczywiście popełnił przewinienie. By zobrazować, taki przykład: zawodnik z nr 5 fauluje rywala, a sędzia udziela napomnienia (żółtej kartki) zawodnikowi np. nr 3 i wówczas sędzia VAR zwraca uwagę sędziemu głównemu, że faulowała „piątka”, a nie „trójka” i to podlega sprawdzeniu.

W 64 meczach turnieju strzelono 169 bramek. Królem Strzelców z 6 bramkami został Anglik Harry Kane. Złotą Piłkę dla najlepszego zawodnika turnieju otrzymał Chorwat Luka Modrić. Najlepszym młodym zawodnikiem uznano Francuza Kyliana Mbappe. Najlepszym bramkarzem został uznany Belg Thibaut Courtois, a klasyfikację Fair Play wygrała Hiszpania.

Czterech zawodników ukaranych zostało czerwonymi kartkami (dwie samoistne czerwone kartki i dwie w wyniki drugiej żółtej kartki). Najwięcej żółtych kartek indywidualnie – 3 – otrzymał Szwed Sebastian Larsson. Najczęściej faulującym – 21 razy – był Chorwat Ante Rebić, a najczęściej faulowanym – Belg Eden Hazard – 28 razy. Obaj rozegrali w turnieju po 7 meczów.

Kolejne finały piłkarskich Mistrzostw Świata rozegrane zostaną w Katarze, w 2022 roku i rozpoczną się 21 listopada 2022 roku, a potrwają do 18 grudnia – poinformował prezydent FIFA Gianni Infantino. Finał odbędzie się zatem na tydzień przed Bożym Narodzeniem. To będzie pierwszy w historii “zimowy” mundial. FIFA zdecydowała się na przesunięcie turnieju z uwagi na temperaturę przekraczającą latem 40 stopni.

Sezon 2021/2022 będzie więc przełomowy dla piłki klubowej, bowiem będzie trzeba zrobić w najwyższych klasach rozgrywkowych przerwy związane z Mundialem. Zapewne modyfikacje kalendarza obejmą i poprzedzający mistrzostwa sezon 2020/2021 i być może później zacznie się sezon 2022/2023, ale na planowanie kalendarzy klubowych i reprezentacyjnych rozgrywek przyjdzie jeszcze czas i na pewno będziemy o tym informować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Obowiązki klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy

Obowiązki klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy zostały zawarte w uchwale z dnia 16 czerwca 2017 roku Zarządu PZPN w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne (nr VI/87) w art. od 20. do 24.

Czytaj dalej Obowiązki klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Brak limitu obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w meczach piłkarskiej Ekstraklasy od sezonu 2019/2020

Poprzednio pisałem o wymogu gry przynajmniej jednego zawodnika młodzieżowego w drużynie piłkarskiej Ekstraklasy przez cały czas trwania meczu na tym szczeblu rozgrywek, a dziś pora na zniesienie limitu obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w meczach Ekstraklasy.

Czytaj dalej Brak limitu obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w meczach piłkarskiej Ekstraklasy od sezonu 2019/2020
Opublikowane w

Wymóg gry „młodzieżowca” w meczach piłkarskiej Ekstraklasy

W poprzednim artykule pisałem o nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, a dziś pora na kolejną zmianę w przepisach związkowych piłki nożnej w Polsce. Była ona przedmiotem dyskusji w mediach z chwilą jej wprowadzania, ale ta dyskusja tak naprawdę trwa nadal. Nie jednak tej dyskusji, a uchwalonym zmianom poświęcę zdań.

Czytaj dalej Wymóg gry „młodzieżowca” w meczach piłkarskiej Ekstraklasy
Opublikowane w

Nowelizacja Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN

Kilka tygodni temu Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonał nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Jest ona o tyle historyczna, że dokonana przez Zarząd, a nie jak do tej przez Walne Zgromadzenie Delegatów. Taką kompetencję przyznała Zarządowi związku zmiana Statutu dokonana niedawno przez Walne Zgromadzenie.

Czytaj dalej Nowelizacja Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN
Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.