ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Finansowe Fair Play 2.0 – rewolucja w transferach na szczycie

Tego mogliśmy i raczej powinniśmy się spodziewać – UEFA rozpoczęła prace nad wprowadzeniem zmian do zasad finansowego fair play, czyli zatwierdzonej w 2009 r., a obowiązującej od roku 2011 koncepcji.

Jej głównymi celami są:

– wprowadzenie większej dyscypliny i racjonalności w finansach klubowych piłkarskich;

– zmniejszenie presji na wysokość wynagrodzeń zawodników i ponoszonych przez kluby opłat transferowych, jak również ograniczenie efektu inflacji;

– zachęcenie klubów do długoterminowych inwestycji w sektorze młodzieżowej piłki nożnej i ich infrastruktury sportowej;

– nałożenie nacisku na ochronę długoterminowej rentowności europejskiej piłki nożnej klubowej, oraz

– przekonanie klubów do niezwłocznego regulowania swoich zobowiązań.

Powyższe odzwierciedla pogląd, że celem UEFA jest chęć wykreowania dla całego otoczenia europejskiej piłki nożnej klubowej takiego systemu, w którym rywalizacja poszczególnych klubów piłkarskich nie będzie niosła za sobą negatywnych zmian w obszarze ich  własnych finansów – ze szkodą dla zatrudnionych w tych klubach osób, czy też ewentualnych partnerów biznesowych.

Zasada Finansowego Fair Play wprowadziła zobowiązanie wobec klubów do równoważenia swoich finansów. Kluby nie mogą wydawać kwot wielokrotnie większych niż wygenerowane przez nie dochody i są zobowiązane do dotrzymywania wszelkich zobowiązań dotyczących przelewów i świadczeń pracowniczych.

Regulacje te UEFA, jak i wiele europejskich klubów oceniało co do zasady pozytywnie. Przemawiały zresztą za tym same liczby – opóźnienia w spłatach zobowiązań klubów zmniejszyły się o 80%, a ogólne straty finansowe europejskich klubów uległy zmniejszeniu z 1,7 miliarda euro w roku 2011 do 286 milionów euro w roku 2016.

Jak jednak pokazało ostatnie letnie okienko transferowe, a zwłaszcza dość odważne poczynania francuskiego PSG, które wstrząsnęły światowym futbolem – system niestety nie jest perfekcyjny.

Zdumione i wstrząśnięte ogromnymi wydatkami PSG (klub ten wydał aż 402 mln euro na zakup dwóch zawodników: Neymara i Mbappé) środowisko europejskiej piłki nożnej postanowiło zareagować. W odpowiedzi na oficjalne skargi klubów Starego Kontynentu (w tym tych największych, takich jak Bayern Monachium, Juventus Turyn, Real Madryt, czy FC Barcelona) UEFA wszczęła “formalne śledztwo” jeszcze 1 września zeszłego roku. Na tę chwilę nic ono w praktyce nie przyniosło i powszechnie uznaje się, że był to jedynie symboliczny gest europejskiej federacji, jednak że przyznać trzeba, żeUEFA projekt ten traktuje bardzo poważnie.

Według informacji, które pojawiają się w ogólnoświatowych mediach, stworzone zostało obszerne opracowanie o nazwie “Fair-Play Financial 2.0”. Projekt ten powinien wejść w życie już od następnego sezonu, stąd też warto śledzić dokonujące się zmiany.

Co istotne, podstawowa zasada fair play pozostaje bez zmian i mowa tu oczywiście o bilansie dochodów i wydatków klubów. Znika jednak roczny limitu deficytu (30 milionów euro w obecnej wersji). Jeśli chodzi o samą reformę, najbardziej spektakularna zmiana polegać ma na ograniczeniu deficytu salda transferowego każdego klubu. Co to oznacza? Zgodnie z pierwotnymi założeniami UEFA, różnica między zakupem a sprzedażą zawodników w trakcie danego sezonu miałaby zostać ustalona na poziomie 100 milionów euro (jednakże należy się spodziewać, że kwota ta bardziej lub mniej, ale jednak ulegnie zwiększeniu). Kluby nie będą już mogły wydać w ramach jednego okienka transferowego takich kwot, jak to miało miejsce w przypadku transferu Neymara do PSG, chyba, że w tym samym okienku sprzeda zawodników za minimum 120 mln euro (Brazylijczyk kosztował Paryżan 220 mln euro).

Reforma obejmuje również wysokość wykazywanych strat na koniec danego sezonu, tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku włoskiego AC Milan.

Kluby, takie jak chociażby Lyon czy Monaco, które sfokusowane są raczej na sprzedaży młodych talentów, nie są zadowolone z proponowanych przez UEFA nowych rozwiązań. Było to zresztą oczywiste – w ostatnim czasie zarobiły one krocie na swoich młodzieżowcach (Monaco za  nastoletniego Mbappé otrzymało zawrotną kwotę 180 mln euro).

Inne założenia proponowanej przez UEFA reformy dotyczą kwestii kontrolowania zadłużenia klubów i ograniczenia liczby profesjonalnych graczy do 25.

Powyższa propozycja może zaszkodzić klubom takim jak Chelsea czy City, które mają blisko sześćdziesięciu zakontraktowanych piłkarzy, w dużej mierze wypożyczanych do innych klubów europejskich (mówimy tu głównie o młodzieżowcach, których kluby ściągają możliwie wcześnie, tak aby uprzedzić agresywną konkurencję, ale jednocześnie nie mając dla nich miejsca w składzie   – nierzadko złożonym z graczy, na których wydano setki milionów euro – wypożyczają ich dalej, celem ogrania, a także zwiększania wartości rynkowej takich zawodników).

Plany te potwierdza wypowiedź prezydenta UEFA Aleksandra Ceferina – „Najbogatsze kluby mogą kupić każdego. Albo ograniczymy wypożyczenia, albo w ogóle ich zabronimy. Musimy też wprowadzić ograniczenia pod względem liczby zakontraktowanych piłkarzy. Dla przykładu, jeden z włoskich klubów ma ich 103! Musimy wprowadzić jakieś granice.”

Kolejną kwestią, jaka została poruszona w omawianym projekcie FFP 2.0. dotyczy dokładnego zdefiniowania “podmiotów powiązanych”, przy czym główna zasada pozostałaby bez zmian.

„Futbol pozostanie biznesem, ale musimy zahamować rosnący dystans między bogatymi , a biedniejszymi” – przyznaje Ceferin.

Projekt ten ma zostać poddany pod głosowanie na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA 24 maja 2018 r. i wdrożony już w następnym sezonie 2018/19.

Zmiany najprawdopodobniej weszłyby w życie od kolejnego sezonu. Finansowe Fair Play 2.0 zostałoby zatwierdzone 24 maja podczas zgromadzenia Komitetu Wykonawczego UEFA, jednak w międzyczasie zaplanowany jest już szereg spotkać w tym temacie, również przez ECA, które mogą okazać się kluczowe dla ostatecznego kształtu omawianego dokumentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

prawosportowe

Prawo Sportowe

Redakcja prawosportowe.pl

Wpisy autora

Opublikowane w

Europejski Trybunał Praw Człowieka o sportowym sądownictwie arbitrażowym

2 października 2018 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie w łączonej sprawie Mutu i Pechstein przeciwko Szwajcarii. Skarżący, czyli były piłkarz Adrian Mutu oraz niemiecka panczenistka Claudia Pechstein zarzucili Sportowemu Trybunałowi Arbitrażowemu (CAS) naruszenie art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do rzetelnego procesu), co miało wynikać z rzekomego braku niezależności i bezstronności po stronie CAS.

Czytaj dalej Europejski Trybunał Praw Człowieka o sportowym sądownictwie arbitrażowym

Opublikowane w

WALKA Z DOPINGIEM

Regulacje antydopingowe, Polska Agencja Antydopingowa, Światowa Agencja Antydopingowa.

Czytaj dalej WALKA Z DOPINGIEM

Opublikowane w

Ekspert Kancelarii Dauerman na falach eteru

Ekspert Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego “Dauerman” – Maciej Broda będzie we wtorek 12 czerwca, po godzinie 10.30 gościem Polskiego Radia 24.  Tematem programu będą świadczenia finansowe dla klubów w związku z udziałem zawodników na Mundialu. Audycję poprowadzi Jakub Kukla. Zapraszamy do słuchania tutaj.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.