ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

FIFA i jej nowe rozgrywki z ogromnymi pieniędzmi w tle

W ubiegłym roku hiszpańskie „Mundo Deportivo” oraz włoska „La Gazzetta dello Sport” poinformowały o planach FIFA dotyczących utworzenia nowego turnieju. Z początku pomysł wzbudzał mieszane uczucia, zarówno wśród kibiców jak i klubów. Prezydent FIFA Gianni Infantino chcąc zwiększyć prestiż rozgrywek oraz wzbudzić zainteresowanie klubów dodał do całej układanki jeden element, który potrafi napędzić każdy projekt – pieniądze.

Celem światowej federacji jest zwiększenie znaczenia organizowanych przez nią zmagań, które w ostatnich latach zostały daleko w tyle za rozgrywkami europejskimi. Szacuje się, iż przychody FIFA są blisko trzy razy niższe od przychodów UEFA, a różnica ta stale się powiększa. Turnieje organizowane przez tę pierwszą pozostają na peryferiach poważnego futbolu. Klubowe Mistrzostwa Świata są przez największe kluby traktowane drugorzędnie, jako dodatek do zwycięstwa w Lidze Mistrzów oraz zwykle daleką podróż rozbijającą sezon oraz ligowy terminarz. Z kolei Puchar Konfederacji jest „próbą generalną” organizatora Mistrzostw Świata, na który czołowe reprezentacje bardzo często powołują drugi garnitur oraz młodych, dobrze rokujących zawodników.

Klubowy Super Mundial zgodnie z projektem odbywałby się co 4 lata w czerwcu, po zakończeniu wszystkich ligowych rozgrywek. Pierwszy zostałby rozegrany w 2021 roku zastępując w piłkarskim kalendarzu Puchar Konfederacji. Turniej objąłby 24 kluby, w tym:

  • 12 z Europy,
  • 5 z Ameryki Południowej,
  • po 2 z Azji, Afryki i strefy CONCACAF,
  • 1 z Oceanii, (możliwy jest jednak baraż między zespołem z Oceanii oraz drużyną z innego kontynentu).

Poszczególne kontynenty byłyby reprezentowane przez: zwycięzców i finalistów 4 ostatnich edycji Ligi Mistrzów, zwycięzców 4 ostatnich edycji Ligi Europy, bądź w zależności od źródła, 4 kolejne najlepsze zespoły z rankingu klubowego UEFA (w przypadku powtórzenia się zwycięzcy lub finalisty wolne miejsce zajmowałby kolejny zespół z rankingu), czterech półfinalistów Copa Libertadores oraz najlepsza drużyna z klubowego rankingu, zwycięzca oraz finalista odpowiednio Azjatyckiej Ligi Mistrzów, Afrykańskiej Ligi Mistrzów, Ligi Mistrzów CONCACAF oraz zwycięzca Ligi Mistrzów Oceanii.

Wszystkie zespoły zostałyby podzielone na 8 grup po 3 kluby, w których mecze byłyby rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Do kolejnej rundy awansowaliby zwycięzcy grup, a następnie turniej przyjąłby system pucharowy – ćwierćfinał, półfinał oraz finał.

W ostatnich dniach The Sun podało, iż Gianni Infantino chcąc napędzić cały projekt oraz w pełni zaangażować najlepsze kluby zagwarantuje uczestnikom ogromne nagrody finansowe. Cały projekt obejmujący lata 2021-2033 ma pochłonąć 18 mld funtów, a pula nagród wynosić blisko 2 mld funtów. FIFA przewiduje, iż zwycięzca mógłby liczyć na bonifikatę w wysokości nawet 100 mln funtów (dla porównania zwycięzca ostatniej Ligi Mistrzów zarobił wg wyliczeń klubu 55,23 mln euro tytułem premii sportowych, a łącznie z bonusami z praw  telewizyjnych tzw. market pool – 87,1 mln euro).

Negatywną postawę do całego turnieju prezentuje prezydent UEFA Aleksander Čeferin. Jego zdaniem FIFA kieruje się chęcią zysku i w formie turnieju piłkarskiego przemyca indywidualne interesy, jednocześnie sprzedając duszę i wartości futbolu. Zarzuca także włodarzom światowej federacji dodatkowe obciążanie zawodników, którzy jak każdy człowiek mają granicę swojej wytrzymałości, a już obecnie są nadmiernie eksploatowani długim sezonem. FIFA na ten zarzut odpowiada gotowymi propozycjami:

  • wszystkie drużyny w turnieju rozegrałyby od 2 do maksymalnie 5 spotkań,
  • 90 minut regulaminowego czasu gry, które w przypadku remisu rozstrzygnięte zostaną serią rzutów karnych (brak dogrywek),
  • podpisanie przez kluby rezygnacji z udziału w lipcowych i sierpniowych tournee, w celu zapewnienia odpowiedniego odpoczynku piłkarzom.

Kilka miesięcy temu miało dojść do tajemnego spotkania Gianniego Infantino z prezesami czołowych europejskich klubów. Spośród siedmiu obecnych tylko jeden oficjalnie krytycznie skomentował rodzącą się ideę. Sternicy innych klubów pozytywnie odebrali nową koncepcję enigmatycznie podkreślając jej atrakcyjność. Można przypuszczać, iż są oni świadomi specyfiki zawodowego sportu w obecnych czasach i ogromnej roli, którą odgrywają w nim pieniądze. Od kilku lat najlepsi starają się otwierać na nowe rynki organizując letnie okresy przygotowawcze za oceanem i w azjatyckiej części globu. Teraz mieliby dodatkową pomoc w postaci turnieju organizowanego pod egidą FIFA.

Spotkanie to stało się przedmiotem kolejnej krytyki ze strony Aleksandra Čeferina. Podkreślił, iż 3 z 7 obecnych klubów były sceptycznie nastawione do pomysłu światowej federacji, a sam turniej faworyzuje czołowe drużyny i przyczyni się do powiększania dysproporcji między najlepszymi, a tymi mniej utytułowanymi klubami, które aspirują, by ścisłą czołówkę gonić. Prezydent UEFA dodał także, iż FIFA wzorem europejskiej federacji powinna mieć na uwadze dobro futbolu i konsultować nowe pomysły z wszystkimi klubami.

Do Super Mundialu Klubów FIFA postanowiła dodać drugi turniej – Globalną Ligę Narodów. Ten projekt obfituje w liczne niewiadome i wzbudza jeszcze więcej kontrowersji. Rozgrywki na całym świecie miałyby przyjąć kształt europejskiej Ligi Narodów i kończyć się turniejem Final Four w 7 regionalnych dywizjach. Następnie 8 czołowych drużyn świata (3 z europejskiej Ligi Narodów, 2 z Ameryki Południowej oraz 3 najlepsze reprezentacje z pozostałych kontynentów) rozgrywałoby na przełomie października i listopada turniej Final Eight. Spotkało się to z oczywistą krytyką Stowarzyszenia European Leagues. Jest to niewątpliwie niefortunny termin, bowiem odbywają się wtedy mecze ligowe oraz europejskie, a terminarz już obecnie jest bardzo ścisły. Szacuje się, iż europejski zwycięzca Globalnej Ligi Narodów miałby otrzymać nawet 63 mln euro, co wydaje się astronomiczną kwotą porównując ją do 3,6 mln euro dla zwycięzcy ostatniego Pucharu Konfederacji oraz 32 mln euro otrzymanych przez Francję za zwycięstwo na mundialu w Rosji.

Negatywne komentarze przedstawicieli europejskiej federacji nie powinny nikogo dziwić. Władze UEFA zdają sobie sprawę z potencjalnej konkurencji i możliwości zmniejszenia zainteresowania jej rozgrywkami. Z drugiej strony należy się zastanowić, czy dodatkowe mecze, często między tymi samymi zespołami, najzwyczajniej w świecie nie znudzą kibiców, którzy w zależności od roku będą mogli oglądać kilka europejskich bądź światowych finałów z udziałem tych samych zespołów.

Z całą pewnością oba projekty wymagają zmian i przez nie przejdą, ponieważ ich ostateczny kształt nie powstał, a obecny nie jest idealny. Gianni Infantino zapowiedział, iż zostaną szczegółowo omówione na zjeździe zarządu FIFA rozpoczynającym się w ten piątek w Rwandzie. Po nim powinny pojawić się bardziej szczegółowe informacje oraz liczne opinie i komentarze piłkarskiego środowiska.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Do posłuchania także w formie podcastu:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Oskar Majchrzak

Oskar Majchrzak

Aplikant adwokacki. Absolwent stacjonarnych studiów prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo handlowe.

Wpisy autora

Opublikowane w

Co dalej z Wisłą Kraków? Analiza potencjalnych skutków zawieszenia licencji na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019

Wczoraj na łamach portalu Konrad Makar dokonał analizy przepisów licencyjnych pod kątem sytuacji Wisły Kraków. Autor wskazał również, iż w najgorszym dla klubu przypadku Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN może zawiesić licencję lub ją cofnąć na mocy art. 4.3.5. Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 (dalej: Podręcznik Licencyjny). Przepowiednie okazały się trafne, gdyż jeszcze tego samego dnia wydano komunikat, że Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła przyznaną klubowi licencję.

Czytaj dalej Co dalej z Wisłą Kraków? Analiza potencjalnych skutków zawieszenia licencji na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019
Opublikowane w

System KO w Turnieju Czterech Skoczni

Od kilku dni można odczuć, iż wszechogarniająca świąteczna gorączka osiągnęła szczyt swoich możliwości. Święta Bożego Narodzenia niejako zatrzymują świat w miejscu i pozwalają zapomnieć o wszelkich zawodowych obowiązkach i sportowych emocjach. Przerwa od tych ostatnich nie jest jednak zbyt długa, gdyż również z tym wyjątkowym okresem w roku wiążą się tradycje sportowego współzawodnictwa.

Czytaj dalej System KO w Turnieju Czterech Skoczni

Opublikowane w

Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Bokserzy toczą w czasie kariery wiele istotnych walk, jednak najważniejszą z nich rozgrywa obecnie Adonis Stevenson, były mistrz świata wagi półciężkiej federacji WBC. Kanadyjczyk tuż po przegranej przez nokaut walce poczuł ból, w następstwie czego został przetransportowany do szpitala. Przebywa w nim aż do dzisiaj i walczy o swoje życie.

Czytaj dalej Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.