Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Europejska piłka w grze

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Nowością jest zmiana formatu rozgrywek jeśli chodzi o godziny rozgrywania meczów w Lidze Mistrzów. Do tej pory 16 meczów grupowych w danej kolejce rozgrywano we wtorek i w środę (po 8 w każdym dniu). Wszystkie spotkania rozpoczynały się o 20.45, chyba, że mieliśmy do czynienia z zespołami z Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Turcji, wówczas mecze planowano na 18.00 naszego czasu, bo rozpoczęcie meczu o 20.45 oznaczałoby start spotkania na tamtym terenie np. o 23.45 czy nawet 1.45 kolejnego dnia. Teraz mecze rozgrywane są o dwóch porach w każdym dniu: o 18,55 i o 21.00. Na 18.55 zaplanowane są dwa spotkanie, a na 21.00 – sześć. Gdyby się okazało, że mamy do czynienia z drużyną, która musi grać wcześniej z powodów czasowym, to 18.55 wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.

W pierwszej kolejce, we wtorkowych meczach akurat spotkania o 18,55 to były konfrontacje FC Barcelony z PSV Eindhoven i Interu Mediolan z Tottenhamem Londyn. O ile 18.55 w Mediolanie przyciąga kibiców, o tyle o 17.55 w Barcelonie we wtorek, biorąc pod uwagę sjestę i pracę do późna w Hiszpanii może okazać się chybioną godziną, choć czego nie robi zagorzały fan dla swojego klubu.

Kolejną zmianą jest zmiana systemu rozgrywek eliminacyjnych, co mogliśmy zaobserwować w lipcu i sierpniu. Nie ma już tzw. „Reformy Platiniego” i możliwości awansu mistrza kraju z niżej sklasyfikowanej w rankingu UEFA ligi (Polska jest na 21. miejscu – przyp. M.Ż.) do Ligi Mistrzów z możliwością uniknięcia zespołu z tych najwyższych lig, np. 4. Drużyny ligi hiszpańskiej, angielskiej, włoskiej czy niemieckiej np. Sevilli, Napoli, Schalke czy Tottenhamu. Te zespoły były w tzw. Grupie niemistrzowskiej, a Mistrz Polski – w grupie mistrzowskiej.

Teraz też mamy podział na grupę mistrzowską i niemistrzowską, ale mistrz Polski może trafić w grupie mistrzowskiej nawet na Mistrza Holandii czy Belgii, który do tej pory miał zapewnione automatycznie miejsce w fazie grupowej. Warto też dodać, że 4 najlepsze kraje w rankingu mają zagwarantowany udział 4 zespołów od razu w fazie grupowej.

W Lidze Europy tez, jak widzieliśmy polskie zespoły, w tym przypadku Lech Poznań i Jagiellonia Białystok już w trzeciej z czterech rund trafiły belgijskie drużyny – odpowiednio Genk i Gent. W poprzedniej formule w trzeciej rundzie polskie zespoły ze swoim indywidualnym rankingiem klubem często były rozstawiane, teraz już nie, ale wynikało to również z większej liczby uczestników rozgrywek Ligi Europy, który już dopiero od fazy grupowej zaczynali rywalizację.

Warto przyjrzeć się też startującej dziś Lidze Europy, w której rywalizować będą między innymi: Arsenal Londyn, AC Milan, Chelsea, Olympique Marsylia, Bayer Leverkusen czy ostatnio regularnie grający w Lidze Mistrzów Besiktas Stambuł albo regularnie zdobywająca Puchar UEFA czy wygrywająca Ligę Europy w ostatnich latach – FC Sevilla. Emocji nie powinno zatem zabraknąć.

Skoro mowa o nowościach to tu również mecze rozgrywane będą o nowych godzinach, czyli o 18.55 i 21.00, choć w tych rozgrywkach nie jest to taka nowość jak w Lidze Mistrzów, bowiem już od kilku sezonów spotkania rozgrywane były o 19.00 i o 21.05. Zatem tutaj czas rozpoczęcia zmienia się tak naprawdę tylko o 5 minut.

Zwycięstwo w rozgrywkach Ligi Europy nadal dawać będzie awans do Ligi Mistrzów. W poprzednim formacie było tak, że zespół, który awansował w ten sposób, a do tego zajął w swojej krajowej lidze miejsce premiowane awansem do LM, zwalniał w ten sposób miejsce w LM dla drużyny ze swojego kraju, która w tabeli ligi krajowej była najwyżej spośród zespołów, które wywalczyły prawo gry w Lidze Europy. Jeśli zdobywca pucharu Ligi Europy nie wywalczył awansu ze swojej ligi krajowej do Ligi Mistrzów to nie było problemu, bo automatycznie awansował do LM.

Teraz jest inaczej, jeśli drużyna wygra Ligę Europy, a nie wywalczy z krajowej ligi awansu do LM, to wówczas jest kolejnym zespołem ze swojego kraju w LM. Jeśli zaś zwycięzca Ligi Europy ma awans do LM z ligi krajowej, wówczas nie awansuje kolejny zespół z kraju zwycięzcy, lecz trzeci w tabeli zespół z 5. w rankingu klubowym UEFA kraju uzyska prawo gry od fazy grupowej dla swojego kraju (normalnie ma dwa miejsca – przyp. M.Ż.). 5. miejsce w tym rankingu zajmuje obecnie Francja.

Z dzisiejszych spotkań sporo emocji budzi mecz Rasen BallSport Lipsk z Red Bull Salzburg, oba kluby związane są z jedną firmą – producentem napojów energetycznych. Przepisy UEFA nie pozwalają na występ w europejskich rozgrywkach pucharowych klubów, które mają tego samego właściciela. Jak zatem jest to możliwe? Ta sprawa sięga ubiegłego roku, kiedy oba teamy wywalczyły prawa gry w Lidze Mistrzów. Właściwie już od połowy sezonu 2016/2017 zadawano sobie pytanie „co z tym począć?”

Austriacki koncern próbował porozumieć się z UEFA i wskazywał na różnice pomiędzy klubami, zwłaszcza w formie prawnej ich działania. Red Bull posiadał bowiem 99 procent akcji spółki Rasenballsport GmbH, która w 49% jest właścicielem klubu piłkarskiego RasenBallsport Lipsk. Natomiast w przypadku Salzburga pełnił funkcję sponsora.

UEFA wreszcie w czerwcu 2017 roku ustąpiła i pozwoliła obu klubom na grę w Lidze Mistrzów. Na tej samej zasadzie oba kluby mogą grać w tym sezonie w Lidze Europy, a że los przydzielił je do jednej grupy to jest jeszcze bardziej ciekawie. Warto odnotować że poza drużynami z Lipska i Salzburga w grupie B zagrają jeszcze: Celtic Glasgow i Rosenborg Trondheim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA jest określone w CBA i służy temu, by każdy zawodnik miał zapewnione określone standardy, właściwe dla najlepszej koszykarskiej ligi świata. Jak wszelkie „widełki” finansowe w NBA, również minimalne wynagrodzenie jest określane na podstawie BRI, a bezpośrednio – jako pewien ułamek salary cap.

Czytaj dalej Minimalne wynagrodzenie dla zawodników NBA

Opublikowane w

Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Bokserzy toczą w czasie kariery wiele istotnych walk, jednak najważniejszą z nich rozgrywa obecnie Adonis Stevenson, były mistrz świata wagi półciężkiej federacji WBC. Kanadyjczyk tuż po przegranej przez nokaut walce poczuł ból, w następstwie czego został przetransportowany do szpitala. Przebywa w nim aż do dzisiaj i walczy o swoje życie.

U byłego mistrza świata zdiagnozowano ciężkie wstrząśnienie mózgu, a jego stan został oceniony jako krytyczny. Kanadyjczyka wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej w celu podjęcia leczenia. W ubiegłym tygodniu bokser przeszedł operację mózgu, lecz ocena stanu zdrowia nie poprawiła się. Naprzemiennie napływają informacje, iż stan boksera jest krytyczny, stabilny, albo że znów uległ pogorszeniu. Wg doniesień medialnych jest on podłączony do respiratora, zaintubowany oraz wymaga specjalistycznych badań neurologicznych.

Kilka dni później świat obiegła informacja o przymusowym wycofaniu się z walki Richiego Hadlowa, u którego badanie rezonansem magnetycznym wykazało mikrourazy mózgu. Zawodnik został zmuszony do wycofania się z udziału w gali, a jego dalsza kariera uzależniona jest od wykazania, iż ponowione, wiarygodne analizy nie potwierdziły dotychczasowych podejrzeń.

W sporcie takim jak boks nie da się uniknąć kontuzji i obrażeń. Odpowiednie instytucje czuwają cały czas nad zdrowiem bokserów, którzy są badani przed walką, po niej, a w przypadku walk zakończonych nokautem w sposób szczególny. Ponadto nadzór obejmuje również cały czas trwania walki, a ze względu na stan zdrowia sportowca można ją w każdej chwili przerwać. Problematykę tę szeroko uregulowała Federacja WBC w art. 4 „Medical and Anti-Doping Regulations” aktu Rules & Regulations of the World Boxing Council (“WBC”) (dalej jako regulamin). Na mocy jego postanowień zawartych w art. 4.1 WBC powołała specjalną komisję mającą zapewnić odpowiednie zasady przeprowadzania badań wśród bokserów.

Zgodnie z art. 4.2. regulaminu przed dopuszczeniem zawodników do walki federacja WBC ma prawo żądać od zawodnika dostarczenia wszelkich wyników badań potwierdzających jego stan zdrowia, jakie tylko uzna za konieczne do właściwego ustalenia zdolności do sportowego współzawodnictwa. Odpowiednie wskazania badań medycznych są warunkiem przyznania zawodnikowi licencji, o czym traktuje art. 4.3. regulaminu.

Wszelką odpowiedzialność za zgodność rzeczywistych działań z zasadami określonymi w niniejszym regulaminie ponoszą bokserzy, trenerzy, menedżerowie i promotorzy, którzy zobowiązują się do podejmowania działań zgodnych z określonymi regułami. Istotnym elementem jest, iż za niedochowanie postanowień regulaminowych federacja WBC nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Ponadto, zgodnie z art. 4.6. regulaminu federacja ma prawo wyciągać konsekwencje wobec zawodników, którzy nie poddają się wymaganym badaniom. Katalog kar pozostaje otwarty, ponieważ WBC ocenia każdy przypadek indywidualnie i dobiera proporcjonalny do stopnia naruszeń środek. Jednakże w regulaminie jako przykładowe kary wskazano: kary finansowe, zawieszenia, usunięcie z rankingu, utrata statusu pretendenta oraz zwakowanie posiadanego tytułu.

Zawodnicy zobowiązani są dostarczyć szereg badań określonych w art. 4.8. regulaminu. Obejmuje on ogólne badania grupy krwi, ciśnienia, wagi, temperatury ciała oraz szczegółowe analizy między innymi ust, uszu, oczu, kończyn dolnych i górnych, skóry, moczu, szyi, klatki piersiowej, serca i czaszki.

Ponadto każdorazowo przed dopuszczeniem zawodnika do walki należy przeanalizować szereg czynników ryzyka wskazanych w art. 4.9 regulaminu, np.: zaburzenia psychologiczne, neurologiczne, nieprawidłowości oczu, ciśnienie krwi przekraczające wskazanie 140/90, problemy żołądkowo-jelitowe, zaburzenia w obrębie klatki piersiowej i serca, zmiany skórne, wiek boksera (czy ukończył 18 lat) oraz w przypadku zawodniczek – możliwość bycia w ciąży. Natomiast art. 4.13. regulaminu wskazuje konkretną procedurę przeprowadzania badań przed walkami WBC. Ma ona miejsce między czwartym i szóstym tygodniem przed pojedynkiem, a obejmuję m.in. kontrolę wagi, ciśnienia krwi, rytmu serca, test na HIV, oraz szeregu badań dotyczących ryzyk wcześniej przytoczonych. Wyniki badań należy przesłać do biura WBC nie później niż 30 dni przed walką.

Art. 4.10 regulaminu wskazuje katalog bokserów o podwyższonym ryzyku, którzy zmuszeni są przechodzić bardziej szczegółowe badania. Są to zawodnicy, którzy ukończyli 35 lat, stoczyli dużą ilość walk, przegrali 3 walki z rzędu przez nokaut lub nokaut techniczny, przegrali 6 walk z rzędu lub nie boksowali przez okres 3 lat. Dodatkowe obowiązki dotyczą testów neuropsychiatrycznych, neurologicznych, ogólnych badań fizykalnych, badań MRI, EKG oraz okulistycznych.

Zgodnie z art. 4.18. regulaminu zawodnicy otrzymują specjalistyczną pomoc również bezpośrednio po walce. Już w szatni są poddawani obserwacji lekarzy, którzy oceniają ich ogólny stan oraz czy istnieją przesłanki przeprowadzania szczegółowych badań. Natomiast na mocy art. 4.19. regulaminu szczególną opieką obejmuje się zawodników, którzy zostali znokautowani lub otrzymywali nadzwyczajne natężenie ciosów mogące wywołać niepożądane skutki. Bokserzy ci poddawani są badaniom fizykalnym, tomografii komputerowej, rezonansowi magnetycznemu, elektronystagmografii oraz wszelkim innym analizom, które zleci lekarz pierwszego kontaktu bezpośrednio po walce.

Jak można zauważyć, federacja WBC w sposób bardzo szczegółowy uregulowała kwestie medyczne w akcie Rules & Regulations of the World Boxing Council (“WBC”). Realizacja powyższych postanowień z całą pewnością ogranicza ryzyko wystąpienia ciężkich urazów, którym jednak nie da się całkowicie zapobiec w tak inwazyjnym sporcie, jakim jest boks. Konieczne jest jednak dalsze rozwijanie wypracowanych rozwiązań, aby potencjalne ryzyko zminimalizować w jak największym stopniu.

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Obowiązki organizatora imprezy masowej

Kontynuujemy temat organizacji sportowej imprezy masowej. Poprzednio mowa była o tym, które imprezy są imprezy masowymi, były ustawowe definicje, a dziś czas na obowiązki organizatora.

Czytaj dalej Obowiązki organizatora imprezy masowej

Opublikowane w

Impreza masowa w świetle obowiązujących przepisów

Poprzednio pisałem o zachowaniu trenerów podczas zawodów piłkarskich i absencji trenerów na zawodach skutkującej udziałem drużyny w meczu z trenerem bez licencji (jeśli zastępuje go osoba bez licencji) lub bez trenera z licencją. Dziś pozostajemy przy piłce nożnej, ale otwieramy inny temat – bezpieczeństwa imprez masowych.

Czytaj dalej Impreza masowa w świetle obowiązujących przepisów

Opublikowane w

Zachowanie trenerów podczas zawodów piłkarskich

Ten artykuł odnosi się przede wszystkim do niższych klas rozgrywkowych, bo choć bardziej spektakularne, choćby z powodu transmisji telewizyjnych są niesportowe zachowania szkoleniowców na wyższych szczeblach rozgrywkowych, to gorzej z tym zagadnieniem bywa w niższych klasach. Im niżej tym więcej takich przypadków.

Czytaj dalej Zachowanie trenerów podczas zawodów piłkarskich

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts