Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Europejska piłka w grze

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Nowością jest zmiana formatu rozgrywek jeśli chodzi o godziny rozgrywania meczów w Lidze Mistrzów. Do tej pory 16 meczów grupowych w danej kolejce rozgrywano we wtorek i w środę (po 8 w każdym dniu). Wszystkie spotkania rozpoczynały się o 20.45, chyba, że mieliśmy do czynienia z zespołami z Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Turcji, wówczas mecze planowano na 18.00 naszego czasu, bo rozpoczęcie meczu o 20.45 oznaczałoby start spotkania na tamtym terenie np. o 23.45 czy nawet 1.45 kolejnego dnia. Teraz mecze rozgrywane są o dwóch porach w każdym dniu: o 18,55 i o 21.00. Na 18.55 zaplanowane są dwa spotkanie, a na 21.00 – sześć. Gdyby się okazało, że mamy do czynienia z drużyną, która musi grać wcześniej z powodów czasowym, to 18.55 wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.

W pierwszej kolejce, we wtorkowych meczach akurat spotkania o 18,55 to były konfrontacje FC Barcelony z PSV Eindhoven i Interu Mediolan z Tottenhamem Londyn. O ile 18.55 w Mediolanie przyciąga kibiców, o tyle o 17.55 w Barcelonie we wtorek, biorąc pod uwagę sjestę i pracę do późna w Hiszpanii może okazać się chybioną godziną, choć czego nie robi zagorzały fan dla swojego klubu.

Kolejną zmianą jest zmiana systemu rozgrywek eliminacyjnych, co mogliśmy zaobserwować w lipcu i sierpniu. Nie ma już tzw. „Reformy Platiniego” i możliwości awansu mistrza kraju z niżej sklasyfikowanej w rankingu UEFA ligi (Polska jest na 21. miejscu – przyp. M.Ż.) do Ligi Mistrzów z możliwością uniknięcia zespołu z tych najwyższych lig, np. 4. Drużyny ligi hiszpańskiej, angielskiej, włoskiej czy niemieckiej np. Sevilli, Napoli, Schalke czy Tottenhamu. Te zespoły były w tzw. Grupie niemistrzowskiej, a Mistrz Polski – w grupie mistrzowskiej.

Teraz też mamy podział na grupę mistrzowską i niemistrzowską, ale mistrz Polski może trafić w grupie mistrzowskiej nawet na Mistrza Holandii czy Belgii, który do tej pory miał zapewnione automatycznie miejsce w fazie grupowej. Warto też dodać, że 4 najlepsze kraje w rankingu mają zagwarantowany udział 4 zespołów od razu w fazie grupowej.

W Lidze Europy tez, jak widzieliśmy polskie zespoły, w tym przypadku Lech Poznań i Jagiellonia Białystok już w trzeciej z czterech rund trafiły belgijskie drużyny – odpowiednio Genk i Gent. W poprzedniej formule w trzeciej rundzie polskie zespoły ze swoim indywidualnym rankingiem klubem często były rozstawiane, teraz już nie, ale wynikało to również z większej liczby uczestników rozgrywek Ligi Europy, który już dopiero od fazy grupowej zaczynali rywalizację.

Warto przyjrzeć się też startującej dziś Lidze Europy, w której rywalizować będą między innymi: Arsenal Londyn, AC Milan, Chelsea, Olympique Marsylia, Bayer Leverkusen czy ostatnio regularnie grający w Lidze Mistrzów Besiktas Stambuł albo regularnie zdobywająca Puchar UEFA czy wygrywająca Ligę Europy w ostatnich latach – FC Sevilla. Emocji nie powinno zatem zabraknąć.

Skoro mowa o nowościach to tu również mecze rozgrywane będą o nowych godzinach, czyli o 18.55 i 21.00, choć w tych rozgrywkach nie jest to taka nowość jak w Lidze Mistrzów, bowiem już od kilku sezonów spotkania rozgrywane były o 19.00 i o 21.05. Zatem tutaj czas rozpoczęcia zmienia się tak naprawdę tylko o 5 minut.

Zwycięstwo w rozgrywkach Ligi Europy nadal dawać będzie awans do Ligi Mistrzów. W poprzednim formacie było tak, że zespół, który awansował w ten sposób, a do tego zajął w swojej krajowej lidze miejsce premiowane awansem do LM, zwalniał w ten sposób miejsce w LM dla drużyny ze swojego kraju, która w tabeli ligi krajowej była najwyżej spośród zespołów, które wywalczyły prawo gry w Lidze Europy. Jeśli zdobywca pucharu Ligi Europy nie wywalczył awansu ze swojej ligi krajowej do Ligi Mistrzów to nie było problemu, bo automatycznie awansował do LM.

Teraz jest inaczej, jeśli drużyna wygra Ligę Europy, a nie wywalczy z krajowej ligi awansu do LM, to wówczas jest kolejnym zespołem ze swojego kraju w LM. Jeśli zaś zwycięzca Ligi Europy ma awans do LM z ligi krajowej, wówczas nie awansuje kolejny zespół z kraju zwycięzcy, lecz trzeci w tabeli zespół z 5. w rankingu klubowym UEFA kraju uzyska prawo gry od fazy grupowej dla swojego kraju (normalnie ma dwa miejsca – przyp. M.Ż.). 5. miejsce w tym rankingu zajmuje obecnie Francja.

Z dzisiejszych spotkań sporo emocji budzi mecz Rasen BallSport Lipsk z Red Bull Salzburg, oba kluby związane są z jedną firmą – producentem napojów energetycznych. Przepisy UEFA nie pozwalają na występ w europejskich rozgrywkach pucharowych klubów, które mają tego samego właściciela. Jak zatem jest to możliwe? Ta sprawa sięga ubiegłego roku, kiedy oba teamy wywalczyły prawa gry w Lidze Mistrzów. Właściwie już od połowy sezonu 2016/2017 zadawano sobie pytanie „co z tym począć?”

Austriacki koncern próbował porozumieć się z UEFA i wskazywał na różnice pomiędzy klubami, zwłaszcza w formie prawnej ich działania. Red Bull posiadał bowiem 99 procent akcji spółki Rasenballsport GmbH, która w 49% jest właścicielem klubu piłkarskiego RasenBallsport Lipsk. Natomiast w przypadku Salzburga pełnił funkcję sponsora.

UEFA wreszcie w czerwcu 2017 roku ustąpiła i pozwoliła obu klubom na grę w Lidze Mistrzów. Na tej samej zasadzie oba kluby mogą grać w tym sezonie w Lidze Europy, a że los przydzielił je do jednej grupy to jest jeszcze bardziej ciekawie. Warto odnotować że poza drużynami z Lipska i Salzburga w grupie B zagrają jeszcze: Celtic Glasgow i Rosenborg Trondheim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

FIFA i UEFA coraz mocniej wspierają kobiecy futbol

W 2015 roku Kobiece Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Kanadzie śledziło na stadionach lub przed telewizorami ponad 750 milionów ludzi. Kobiece EURO 2017 rozgrywane w Holandii przyciągnęło przed wszelakiego rodzaju odbiorniki i na trybuny ponad 178 milionów fanów. Na przestrzeni lat 2012-2017 liczba młodzieżowych lig dziewczęcych wzrosła ze 164 do 266. W tym samym okresie liczba europejskich reprezentacji wszystkich szczebli wiekowych urosła do 233. Pod koniec 2017 roku zarejestrowanych piłkarek poniżej 18 roku życia było 960 959.

Czytaj dalej FIFA i UEFA coraz mocniej wspierają kobiecy futbol

Opublikowane w

Udział drużyny piłkarskiej w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek

Ostatnio pisałem o nieodbytym lub przerwanym meczu w rozgrywkach piłkarskich, a dziś mowa będzie o udziale drużyny w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich czy pucharowych. Zapraszam do lektury.

Czytaj dalej Udział drużyny piłkarskiej w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Udział drużyny piłkarskiej w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek

Ostatnio pisałem o nieodbytym lub przerwanym meczu w rozgrywkach piłkarskich, a dziś mowa będzie o udziale drużyny w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich czy pucharowych. Zapraszam do lektury.

Czytaj dalej Udział drużyny piłkarskiej w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek

Opublikowane w

Nieodbyty lub przerwany mecz w rozgrywkach piłkarskich

Ostatnio na łamach bloga prawosportowe.pl sporo piszę o tematyce „rozgrywkowej” w piłce nożnej na łamach portalu prwosportowe.pl. W poprzednim odcinku było o wycofaniu się drużyny z rozgrywek, a dziś o meczu, który – mówiąc kolokwialnie – nie został przeprowadzony bez przeszkód i ustaleniu odpowiedzialności. Tutaj posiłkować się trzeba przepisami regulaminów rozgrywek i Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

Temat był też już przedstawiany na łamach bloga w ujęciu nierozegrania meczu, ale i przyczyn obiektywnych nierozegrania, w tym siły wyższej. Dotyczy to regulacji z § 7 ust. 1 nr IX/140, a teraz o ustaleniu odpowiedzialności klubów. Zgodnie z § 29 Uchwały nr IX/140, W przypadku gdy wyznaczone lub uzgodnione spotkanie nie odbędzie się, względnie mecz zostanie przerwany przed upływem czasu gry, zobowiązanie finansowe klubów ustala się w następujący sposób:

1.Zainteresowane kluby nie mogą wzajemnie rościć pretensji finansowych, jeśli przyczyna była od nich nie zależna (katastrofy, klęski żywiołowe, itp.). Decyzja odnośnie zakwalifikowania przyczyny należy do organów prowadzących rozgrywki.

2.Gospodarz spotkania ma prawo żądania zwrotu poniesionych kosztów organizacji spotkania, jeśli winę ponosi drużyna przeciwnika.

3.Drużynie przyjezdnej przysługuje zwrot poniesionych kosztów jeśli winę ponosi gospodarz spotkania.

Mamy tutaj trzy reżimy.

Po pierwsze, w przypadkach losowych, a językiem prawniczym „siły wyższej” kluby nie mogą mieć wzajemnych pretensji finansowych o nierozegrany mecz. Tak dzieje się w przypadku np. katastrof, klęsk żywiołowych, śmierci kibica, zalania boiska w wyniku obfitych opadów deszczu, ale należy pamiętać, że decyzję w kwestii kwalifikacji tej przyczyny podejmuje organ prowadzący rozgrywki czyli niezależnie od nazwy czy to „Komisja Rozgrywek” czy „Wydział Gier”. Od takich decyzji przysługuje odwołanie do organu odwoławczego czyli organu II instancji wg właściwości wynikającej z odrębnych przepisów.

Po drugie, jeśli mecz nie odbył się z winy drużyny gości, gospodarz meczu ma prawo żądać od gościa zwrotu kosztów organizacji spotkania.

A po trzecie, jeżeli wina za nierozegranie czy przerwanie spotkania leży po stronie gospodarzy, to drużynie przyjezdnej przysługuje zwrot kosztów tego wyjazdu.

Pamiętajmy też, że w przypadkach w których nierozegranie meczu, jego przerwanie, bądź niedokończenie nastąpi z winy jednej ze stron zastosowane mogą być również przepisy § 7 ust. 1 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Poniżej przypadki, które mieszczą się w opisywanym dzisiaj zagadnieniu.

Zgodnie z tym przepisem „Zawody należy zweryfikować jako przegrane 0:3 na niekorzyść:

2) drużyny, która z własnej winy nie staje do zawodów lub spóźni się więcej niż 15 minut;

3) drużyny, która nie przygotowała boiska do gry …

4) drużyny gospodarza, jeżeli nie dostarczy do gry przepisowej piłki lub w razie uszkodzenia nie zastąpi jej w ciągu 10 min inną przepisową piłką;

5) drużyny gospodarza w przypadku, gdy na boisko wtargnie publiczność i nie zostanie usunięta w ciągu 5 minut lub w razie powtórnego jej wtargnięcia;

6) drużyny, która nie zgodzi się na prowadzenie zawodów przez sędziego wyznaczonego zgodnie z przepisami;

9) drużyny, która przed zakończeniem zawodów opuści boisko do gry, lub w której liczba zawodników będzie mniejsza niż 7;

10) drużyny, której zawodnik, członek kierownictwa lub trener, w czasie zawodów czynnie znieważył któregokolwiek z sędziów prowadzących zawody, które z tego powodu zostały przerwane;

11) drużyny, której kibic przed lub w czasie trwania zawodów czynnie znieważył któregokolwiek z sędziów prowadzących zawody, a zawody z tego powodu zostały przerwane;

12) drużyny, której kibice wtargnęli na pole gry i z tego powodu zawody zostały zakończone przez sędziego przed upływem ustalonego czasu gry;

13) drużyny, której zawodnik wykluczony z gry przez sędziego nie opuścił boiska w ciągu 2 minut;

14) drużyny, która nie dostarczy sędziemu protokołu, zawierającego listę zawodników i osób funkcyjnych;

17) drużyny, której kibice, swoim zachowaniem, spowodowali przerwanie meczu i z tego powodu zawody zostały zakończone przez sędziego przed upływem ustalonego czasu gry;

…”

W kolejnym odcinku będzie o udziale drużyn w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich czy pucharowych.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Chcesz posłuchać tego tekstu?

Opublikowane w

Wycofanie się drużyny z rozgrywek piłkarskich

Kontynuujemy tematykę „rozgrywkową” w piłce nożnej na łamach portalu prwosportowe.pl. Ostatnio pisałem o wyborze strojów drużyn w zawodach piłki nożnej, a dziś o wycofaniu się drużyny z rozgrywek. Tu również pomocne będą przepisy regulaminów rozgrywek i Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

Czytaj dalej Wycofanie się drużyny z rozgrywek piłkarskich

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts