ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

(EPO)kowy problem dopingowy

Jednym z najczęściej stosowanych środków dopingowych w ostatnich latach jest EPO, czyli erytropoetyna. Hormon ten jest wytwarzany przez organizm i stanowi bardzo istotny element jego funkcjonowania. Niedobór erytropoetyny powoduje poważne konsekwencje, podobnie zresztą jak jej nadmiar. Warto więc bliżej przyjrzeć się skutkom, jakie erytropoetyna wywiera na organizm człowieka oraz jakie konsekwencje powoduje zażywanie jej przez sportowców.

Erytropoetyna jest wytwarzana głównie przez nerki oraz w mniejszym stopniu przez wątrobę. Dzięki niej w szpiku kostnym powstają krwinki czerwone, co prowadzi m.in. do podwyższenia poziomu hemoglobiny we krwi. Krwinki czerwone z kolei są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu, co wpływa na wydolność organizmu. EPO, jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu, ma wpływ także na psychikę człowieka, gdyż pozytywnie oddziałuje na motywację, percepcję i szybkość podejmowania decyzji.

Stężenie erytropoetyny u zdrowego człowieka wynosi 10-20 mU/ml, choć w ciągu jednej doby może się wahać, a wpływ na nie mogą mieć takie czynniki jak ogólny stan zdrowia, tryb życia, wiek czy płeć. Niedobór EPO może być objawem problemów z nerkami. Erytropoetyna może służyć także jako lek w leczeniu takich chorób jak niewydolność nerek czy anemia.

Erytropoetyna jest więc bardzo ważnym czynnikiem funkcjonowania organizmu. Od 40 lat produkuje się ją w formie syntetycznego leku (podawanego w formie zastrzyku), z czego często korzystają sportowcy, zwłaszcza dyscyplin wytrzymałościowych. Przyjmowanie EPO powoduje wzrost liczby czerwonych krwinek (co za tym idzie – wzrost poziomu hemoglobiny), przez co do komórek dociera więcej tlenu pozwalającego na zwiększony wysiłek. Najgłośniejszym przypadkiem sportowca przyłapanego za stosowaniu EPO był Lance Armstrong. Liczne sukcesy amerykańskiego kolarza z przełomu XX i XXI w., w tym medale olimpijskie i zwycięstwa w Tour de France (7), zostały anulowane, a ponadto ukarano go dożywotnią dyskwalifikacją. EPO jest stosowane przede wszystkim przez sportowców uprawiających takie dyscypliny jak kolarstwo, biegi długodystansowe, wioślarstwo, piłka nożna czy narciarstwo. Od kilkunastu lat walka z EPO jest jednym z najbardziej absorbujących problemów organizacji antydopingowych.

Zażywanie erytropoetyny jedynie w celu poprawienia wydolności organizmu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Zbyt duża ilość czerwonych krwinek powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, co w konsekwencji prowadzi do napadów drgawek, a nawet padaczki. Poza tym, EPO może wywołać atak serca, odwodnienie, udar mózgu, zakrzepy, zwiększenie gęstości krwi czy wysypkę. Najpoważniejszą konsekwencją nieumiejętnego i nieuzasadnionego przyjmowania erytropoetyny jest zgon.

EPO to bardzo niebezpieczne narzędzie w rękach sportowców, zwłaszcza młodych, i ich doradców. Środek ten daje początkowo znakomite efekty, pozwala w bardzo krótkim czasie poczynić znaczący postęp, a co chyba najważniejsze, wpływa na psychikę zawodnika, który ulega wizji “łatwego sukcesu”. Trudno polemizować z faktem, że erytropoetyna może nie tylko poprawić wydajność organizmu, ale także być lekiem na niektóre poważne choroby. Przyjmowana jednak w sposób nieumiejętny, a nade wszystko motywowany rządzą sukcesu, może prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji.

(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Mateusz Ługowski

Mateusz Ługowski

Student V roku prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pasjonat sportu. Interesuje się walką z dopingiem i przeciwdziałaniem dopingowi w sporcie.

Wpisy autora

Opublikowane w

Gra (nie)warta świeczki? – skutki uboczne stosowanie dopingu

Przyjmowanie dopingu ma jeden podstawowy cel: ma doprowadzić zawodnika do jak najlepszego wyniku i w konsekwencji do zwycięstwa. I tak faktycznie jest. Zawodnicy, którzy przyjmują niedozwolone substancje, mają większe szanse na osiągnięcie wysokiej lokaty. Nie należy jednak zapominać, że nielegalne wspomaganie organizmu wywołuje negatywne konsekwencje i nie chodzi tu tylko o konsekwencje prawne.

Czytaj dalej Gra (nie)warta świeczki? – skutki uboczne stosowanie dopingu
Opublikowane w

Psychologiczne podstawy stosowania dopingu

W historii rywalizacji sportowej zawsze zdarzali się zawodnicy, którzy w niedozwolony sposób poprawiali swoją wydolność, byle tylko osiągnąć jak najlepsze wyniki i zaznać zwycięskiej chwały. Problem ten, mimo, iż od wielu lat jest konsekwentnie zwalczany za pomocą coraz to nowszych metod i rozwiązań prawnych, nie traci na aktualności i chyba nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że nigdy nie zostanie on do końca rozwiązany. Co więc sprawia, że zawodnicy, mimo ryzyka poniesienia konsekwencji dyscyplinarnych
i zdrowotnych, sięgają po doping?

Czytaj dalej Psychologiczne podstawy stosowania dopingu

Opublikowane w

Zabawa w Boga, czyli doping genetyczny

Człowiek od zawsze starał się dążyć do doskonałości. Doskonałość to coś, co odróżnia jednostki wyjątkowe od reszty społeczności, jest czymś ponad standard. Ludzie doskonalą się poprzez ćwiczenie różnych zdolności, takich jak gra na skrzypcach czy gra w szachy albo starają się poprawić swój wygląd. Człowiek, w swej istocie, nie jest jednak idealny, a jego budowa genetyczna nie pozwala na swobodne rozwijanie swoich zdolności. Każdy organizm potrzebuje snu, pożywienia, odpowiednich witamin czy relaksu.

Czytaj dalej Zabawa w Boga, czyli doping genetyczny

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.