Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

E-sport na salonach Parlamentu Europejskiego

6 września 2017 r. na pewno wszyscy zainteresowani e-sportem uznają za dzień historyczny dla tej branży. Po raz pierwszy na forum Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat statusu e-sportu w Europie. Zatem w dzisiejszym blogu kilka słów na temat tego wydarzenia.

Debata, o której wspominam powyżej zgromadziła w budynku Parlamentu Europejskiego szerokie gremium zainteresowanych, w tym polityków, graczy, producentów gier, zespoły, przedstawicieli krajowych federacji działających w e-sporcie. Jeden z hiszpańskich eurodeputowanych nawet żartobliwie zaznaczył, że frekwencja dla tematu e-sportu w Parlamencie Europejskim spowodowała większe zainteresowanie i przyciągnęła na salę obrad więcej osób niż ostatnie rozmowy na temat Brexitu.

Wydarzenie to koncentrowało się wokół trzech filarów tematycznych:
– kwestii etycznych;
– kwestii prawnych/ barier regulacyjnych;
– sytuacji e-sportu z perspektywy gracza oraz zespołu.

Podczas spotkania wskazano na – jak to zostało określone – pewną niedojrzałość branży, dla której na obecnym jej etapie trudno wypracować optymalne rozwiązania dla występujących problemów. Wszelkie zmiany, które będą się dokonywać w zakresie regulacji prawno-organizacyjnych to będzie ewolucja samego sektora, która automatycznie będzie wyznaczać kierunek w jakim należy iść. Podkreślono, że dobre rozwiązania prawne mogą stanowić ostateczny impuls dla działalności e-sportu. Należy więc skoncentrować się i dobrze zrozumieć zasady funkcjonowania podstawowych aktorów sceny e-sportowej, aby móc tworzyć przepisy chroniące ich interesy. Przede wszystkim są to: wydawcy, organizatorzy turniejów, zespoły i poszczególni gracze. Ponadto wskazywano na problematyczny dla niektórych organizatorów turniejów szeroki wachlarz kwestii, które muszą zostać poddane regulacji, w tym m.in. wdrażanie przepisów antydopingowych, antykorupcyjnych. Oprócz tego zaznaczono, że podobnie jak w sporcie tradycyjnym w zespołach pojawiają się trenerzy, lekarze, fizjoterapeuci, menedżerowie, psychologowie, których status także powinien zostać w jakiś sposób uregulowany.

W czasie spotkania podkreślano, że krajowi prawodawcy powinni uważnie obserwować dynamiczne przemiany jakie zachodzą w e-sporcie w skali danego kraju jaki i globalnej, aby móc ,,odpowiedzieć” stosowanymi regulacjami zapewniającymi optymalne funkcjonowanie i rozwój e-sportu. Szczególnie dotyczy to krajów jak Niemcy czy Hiszpania, gdzie ze względu na specyficzny ustrój państwowy w różnych regionach mogą wystąpić różne przepisy, co może utrudniać realizację zasady pewności prawa i stanowić brak stabilnych podstaw do rozwoju e-sportu.

Kolejnym aspektem, na który zwrócono uwagę była edukacja uczestników branży e-sportowej przede wszystkim pod kątem zagrożeń związanych z dopingiem.

Wprawdzie podczas obrad nie określono, w jaki konkretnie sposób e-sport powinien być regulowany przez przepisy prawa danego państwa jak i przepisy wspólnotowe, ale na pewno tego rodzaju wydarzenie pokazało i zaznaczyło, jak istotną rolę odgrywa e-sport i jaki ma wpływ na gospodarkę światową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Zmiany w rozgrywkach organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.

Ostatnio pisałem o zmianach w regulaminach rozgrywek piłkarskich w Polsce, a dziś będzie o zmianach w rozgrywkach Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet. Zmiany, które stosuje Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej są wprowadzane na zasadzie odstępstw od przepisów gry i będą obowiązywać w meczach rozgrywek PLPS-u czyli Plus Ligi i LSK w sezonie 2018/2019.

Czytaj dalej Zmiany w rozgrywkach organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.

Opublikowane w

AKTY PRAWNE

Tu znajdziesz regulacje prawne dotyczące sportu: ustawy, rozporządzenia i inne przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
Czytaj dalej AKTY PRAWNE

O autorze

Kinga Kania

Kinga Kania

Kinga Kania, prawnik, menedżer sportu. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Absolwentka Polskiej Akademii Sportu w Warszawie

Wpisy autora

Opublikowane w

Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Na portalu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia dotyczące sportu kobiet, czy też kierunkując się na jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych poruszaliśmy tematykę kobiecego futbolu. Za każdym razem wskazywaliśmy na obszary, które wymagają modyfikacji, aby polepszyć status prawny zawodniczek. Dzisiaj także będzie  o zmianach, ale bardziej pod kątem wizerunkowym.

Czytaj dalej Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Opublikowane w

Porozumienie FIFA i FIFPro

Kilka dni temu – 6 listopada, FIFA oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) zawarły sześcioletnią umowę o współpracy, której przedmiotem jest wzmocnienie kooperacji pomiędzy tymi podmiotami, co finalnie ma się przełożyć oczywiście na poprawę zarządzania piłką nożną w skali globalnej. Poniżej przedstawię najważniejsze założenia wskazanej umowy.

Czytaj dalej Porozumienie FIFA i FIFPro

Opublikowane w

Dziedziczenie w e-sporcie (?)

W dzisiejszym blogu odniosę się do tematu, na który powinni zwrócić uwagę gracze e-sportu, a który jeszcze powoduje, że doktryna prawnicza nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Orzecznictwo sądowe również nie służy w tym przypadku szczególną pomocą. We wcześniejszym swoim wpisie ,,Wirtualny świat i nowe wyzwania” wskazywałam na problemy prawne związane ze sprzedażą oraz kradzieżami w wirtualnym świecie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna jest kwestia dziedziczenia wirtualnych dóbr. Co ze zgromadzonymi na koncie gracza wirtualnymi przedmiotami, których wartość wielokrotnie to nawet kilkaset tysięcy euro? Co do zasady każdy ma prawo rozporządzania własnością na wypadek śmierci, a konsekwencją śmierci jest dziedziczenie spuścizny zmarłego po jego śmierci przez osoby najbliższe.

Czytaj dalej Dziedziczenie w e-sporcie (?)

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts