ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Co dalej z Wisłą Kraków? Analiza potencjalnych skutków zawieszenia licencji na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019

Wczoraj na łamach portalu Konrad Makar dokonał analizy przepisów licencyjnych pod kątem sytuacji Wisły Kraków. Autor wskazał również, iż w najgorszym dla klubu przypadku Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN może zawiesić licencję lub ją cofnąć na mocy art. 4.3.5. Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 (dalej: Podręcznik Licencyjny). Przepowiednie okazały się trafne, gdyż jeszcze tego samego dnia wydano komunikat, że Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła przyznaną klubowi licencję.

Zawieszenie licencji nastąpiło w związku z naruszeniem kryteriów P.02 i L.04 oraz punktów 4.2.2; 4.1.2.6 Podręcznika Licencyjnego. Wskazano również, iż stan właścicielski krakowskiego klubu jest niepewny i niepokojący, a Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN nie została poinformowana o zmianach w strukturach klubu, co nakazuje obowiązek informacyjny wynikający z kryterium F.07 oraz z pkt 4.1.2.7. Podręcznika Licencyjnego. Zadeklarowano również, że władze PZPN zapraszają do rozmów osoby upoważnione do reprezentowania Wisły celem wyjaśnienia obecnej sytuacji klubu.

Nie można jednak zapominać, iż zgodnie z punktem 5.4.1.7. Regulaminu Licencyjnego Wisła Kraków może odwołać się od decyzji o zawieszeniu licencji do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN, której właściwość potwierdza również art. 122 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Należy jednak mieć na uwadze, iż w przypadku niespełnienia określonych w Podręczniku Licencyjnym wymogów odwołanie nie przyniesie zamierzonego skutku.

5.4.1.7. Regulaminu Licencyjnego

Od decyzji w sprawie zawieszenia lub cofnięcia Licencji przysługuje odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN, na zasadach określonych w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.

Bez cienia wątpliwości zawieszenie licencji będzie dotkliwe dla klubu i kibiców. Skutkiem zawieszenia na mocy art. 22 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN jest zakaz uczestnictwa w rozgrywkach ligowych do czasu ustania przyczyn zawieszenia i tym samym przywrócenia licencji. Takie same sankcje nakłada § 7 ust.6 oraz § 22 Przepisów organizacji rozgrywek.

Art. 22 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN

§1. Kara zawieszenia licencji orzeczona w stosunku do klubu oznacza niemożność korzystania z uprawnień, wynikających z licencji, w tym pozbawienie prawa do udziału w rozgrywkach. Nierozegrany mecz weryfikuje się jako walkower na niekorzyść drużyny ukaranego klubu.

§2. Karę zawieszenia licencji w stosunku do klubu orzeka się na czas nieokreślony. Licencję przywraca się po ustaniu przyczyn, które spowodowały jej zawieszenie.

W chwili obecnej nie wiadomo jak długo potrwa zawieszenie licencji krakowskiego klubu, a jego czas istotnie wpływa na rozgrywki i sposób weryfikacji spotkań. Jeżeli licencja zostanie klubowi przywrócona to mecze, które zostałyby w tym czasie rozegrane należy zakwalifikować jako walkowery. Z kolei, gdyby Wisła miała nie odzyskać licencji do końca sezonu konieczne byłoby zastosowanie § 19 ust. 3 pkt 1 lub 2 w związku z § 22 ust. 2 Przepisów w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną – przepisy ogólne (dalej: Przepisy organizacji rozgrywek). Wskazuje on, że w przypadku rozegrania przez Wisłę mniej niż 50% spotkań wszystkie dotychczasowe wyniki należałoby anulować i zaliczyć jako walkowery. Natomiast w przypadku rozegrania przynajmniej 50 % spotkań dotychczasowe boiskowe rozstrzygnięcia muszą zostać zachowane, a wyniki 0:3 powinny zostać przyznane w kolejnych spotkaniach, które z udziałem klubu jeszcze miały się odbyć. Wisła Kraków rozegrała w tym sezonie 20 spośród 37 kolejek przewidzianych w całym cyklu rozgrywek, czyli wzięła udział w ponad 50 % spotkań. W związku z tym w przypadku zawieszenia licencji do końca sezonu zastosowanie znalazłby §19 ust.3 pkt 2 Przepisów organizacji rozgrywek.

§19 Przepisów organizacji rozgrywek

3.Weryfikacje spotkań tych drużyn przeprowadza się następująco:

1) w przypadku rozegrania mniej niż 50% spotkań należy anulować wyniki dotychczasowych meczów,

2) w przypadku rozegrania 50% lub więcej spotkań zalicza się do punktacji wyniki uzyskane na boisku, natomiast w pozostałych przyznaje się walkowery dla przeciwnika.

W tym przypadku klub zostałby sklasyfikowany w tabeli na koniec sezonu zgodnie z ilością dotychczas zdobytych punktów. Umożliwiłoby to zakwalifikowanie klubu w sezonie 2019/2020 do rozgrywek Ekstraklasy, jeżeli zdobycz punktowa byłaby wystarczająca do utrzymania lub rozgrywek I ligi, gdyby ilość punktów okazała się niewystarczająca.

Jeżeli Wisła nie poprawi swojej sytuacji może również spodziewać się pozbawienia licencji, co przełoży się na obowiązek rozpoczęcia rozgrywek w następnym sezonie w lidze bezpośrednio niższej (oczywiście w przypadku przyznania klubowi licencji).

Art. 22 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN

§3. Karę pozbawienia licencji, orzeczonej w stosunku do klubu jest równoznaczne z wykluczeniem klubu z udziału w rozgrywkach. W przypadku spełnienia wymogów licencyjnych, w następnym sezonie klub ma prawo zgłosić drużynę do udziałów w rozgrywkach klasy bezpośrednio niższej.

Pozostaje zatem nadal zbyt wiele niewiadomych, by móc prorokować jak potoczą się dalsze losy krakowskiego klubu. Z punktu widzenia kibiców pożądanym byłoby wyjaśnienie sytuacji Wisły oraz powrót do sportowego współzawodnictwa. Nie można jednak zapominać, iż w najgorszym scenariuszu Wisła Kraków może podzielić los kilku innych zasłużonych drużyn i na mocy § 17 ust. 1 i 2 uchwały Zarządu nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku  Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną ubiegać się o możliwość rozpoczęcia rozgrywek mistrzowskich od maksymalnie IV ligi.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Oskar Majchrzak

Oskar Majchrzak

Aplikant adwokacki. Absolwent stacjonarnych studiów prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo handlowe.

Wpisy autora

Opublikowane w

System KO w Turnieju Czterech Skoczni

Od kilku dni można odczuć, iż wszechogarniająca świąteczna gorączka osiągnęła szczyt swoich możliwości. Święta Bożego Narodzenia niejako zatrzymują świat w miejscu i pozwalają zapomnieć o wszelkich zawodowych obowiązkach i sportowych emocjach. Przerwa od tych ostatnich nie jest jednak zbyt długa, gdyż również z tym wyjątkowym okresem w roku wiążą się tradycje sportowego współzawodnictwa.

Czytaj dalej System KO w Turnieju Czterech Skoczni

Opublikowane w

Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Bokserzy toczą w czasie kariery wiele istotnych walk, jednak najważniejszą z nich rozgrywa obecnie Adonis Stevenson, były mistrz świata wagi półciężkiej federacji WBC. Kanadyjczyk tuż po przegranej przez nokaut walce poczuł ból, w następstwie czego został przetransportowany do szpitala. Przebywa w nim aż do dzisiaj i walczy o swoje życie.

Czytaj dalej Medyczne aspekty Rules & Regulations of the World Boxing Council

Opublikowane w

Nowe zasady w Ekstraklasie już od sezonu 2019/2020

Wczorajsze doniesienia o planowanych przez PZPN zmianach stały się tematem numer 1 w polskiej piłce nożnej. Reformy mogą w istotnym stopniu wpłynąć na politykę transferową klubów oraz strategię budowania kadry. Oczywiście o ile się potwierdzą, a potwierdzić się mają, gdyż wszystkie źródła podają zgodnie, iż włodarze w najbliższych dniach podejmą stosowne uchwały.

Czytaj dalej Nowe zasady w Ekstraklasie już od sezonu 2019/2020

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.