Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Arbitraż międzynarodowy na styku sportu i własności intelektualnej

Gdy słyszymy o arbitrażu międzynarodowym w sporach związanych ze sportem pierwszą instytucją, która przychodzi nam na myśl jest Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie. Czy jest to jednak jedyna instytucja oferująca usługi z zakresu arbitrażu międzynarodowego w sporach związanych z organizowaniem działalności sportowej? Otóż niekoniecznie.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) to organizacja wyspecjalizowana ONZ, która zajmuje się promowaniem ochrony własności intelektualnej, działalnością w zakresie tworzenia nowych regulacji, a także świadczeniem pomocy technicznej i prawnej. W celu promowania alternatywnego systemu rozwiązywania sporów (ADR) w 1994 r. WIPO powołała do życia Centrum Mediacji i Arbitrażu z siedzibą w Genewie. Centrum jest w zasadzie jedyną instytucją międzynarodową wyspecjalizowaną w świadczeniu usług ADR w zakresie własności intelektualnej. Rozstrzygając spory w drodze arbitrażu Centrum stosuje własne reguły arbitrażowe (WIPO Arbitration Rules).

W jakim zakresie jednak usługi świadczone przez Centrum wiążą się sportem? Odpowiedzi na swojej stronie internetowej udziela sama WIPO. Centrum oferuje podmiotom ze świata sportu dwa rodzaje usług rozwiązywania sporów. Pierwsza usługa wiąże się z rozstrzyganiem konfliktów dotyczących tzw. cybersquattingu, czyli nieautoryzowanej rejestracji nazw domen (adresów stron internetowych), która prowadzi do zwodniczego posługiwania się znakami towarowymi spółek i nazwami osób ze świata sportu. W związku z powyższym zjawiskiem WIPO wydała nawet Jednolitą Politykę Rozwiązywania Sporów o Nazwy Domen (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy).

Druga z oferowanych przez Centrum usług dotyczy rozwiązywania sporów gospodarczych (commercial disputes) w sporcie. Spory takie wszak niejednokrotnie dotyczą wartościowych znaków towarowych, wzorów przemysłowych, praw autorskich i praw pokrewnych oraz opatentowanych technologii. Przykładem mogą być tutaj spory dotyczące praw z licencji i patentów na towary sportowe oraz spory powstałe na gruncie umów o prawa do transmisji.

Warto podkreślić, że Centrum Mediacji i Arbitrażu WIPO świadczy swoje usługi dla podmiotów sportowych nie od dziś. Sprawy do Centrum wnosili m.in. Wayne Rooney, organizatorzy Maratonu w Londynie, UEFA Champions League oraz Juventus F.C. Myśląc o międzynarodowym arbitrażu w sporcie pamiętajmy zatem, by nie identyfikować go jedynie z Trybunałem Arbitrażowym w Lozannie, lecz miejmy również na uwadze korzystanie z innych alternatywnych metod rozwiązania sporów, czego przykładem jest Centrum Mediacji i Arbitrażu przedstawione w niniejszym tekście.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Prezydent FIFA Gianni Infantino zamierza przeforsować znaczące zmiany w wielomiliardowym biznesie transferowym piłki nożnej, które mają ograniczyć rosnące w zatrważającym tempie ceny zawodników i zmniejszyć rolę agentów na piłkarskim rynku. Propozycje, wyszczególnione w wewnętrznym raporcie FIFA stworzonym na żądanie Infantino, stanowiłyby największą reformę systemu transferowego od jego powstania.

Czytaj dalej Rewolucja FIFA na rynku transferowym?

Opublikowane w

Europejska piłka w grze

Wtorkowymi i środowymi meczami rozpoczęły się rozgrywki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów, a dziś startują zmagania w grupach w Lidze Europy. Podobnie jak przed rokiem, nie ma na tym etapie żadnej polskiej drużyny, a polskim kibicom pozostaje się emocjonować występami reprezentantów Polski występujących na co dzień w klubach – uczestnikach Ligi Mistrzów i Ligi Europy albo kibicować ulubionym zespołom zagranicznym.

Czytaj dalej Europejska piłka w grze

O autorze

Marcin Kryszko

Marcin Kryszko

Adwokat. Absolwent prawa Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownik Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego Dauerman.

Wpisy autora

Opublikowane w

Fotografowanie imprez masowych w kontekście RODO

Przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) generują wiele wątpliwości wśród podmiotów prowadzących działalność sportową w kontekście organizacji wydarzeń sportowych i utrwalania wizerunków osób biorących w nich udział. Rodzi się pytanie, czy utrwalanie i publikacja wizerunków uczestników imprez jest dopuszczalna i z jakimi dodatkowymi obowiązkami należy się liczyć.

Czytaj dalej Fotografowanie imprez masowych w kontekście RODO

Opublikowane w

Ustalenie stawki VAT dla usług związanych z rekreacją

Zarządzający obiektami sportowymi świadczącymi usługi dla konsumentów polegające na sprzedaży karnetów wstępu oraz uczestnictwa w zajęciach rekreacyjno-sportowych często stosują do nich preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8%, niezależnie od charakteru konkretnej usługi. Czy takie działanie jest jednak uzasadnione w każdym przypadku?

Czytaj dalej Ustalenie stawki VAT dla usług związanych z rekreacją

Opublikowane w

Postępowanie UOKiK w sprawie kartelu na rynku fitness

W ogłoszonym dnia 29 czerwca 2018 r. komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o prowadzonym postępowaniu w związku z podejrzeniem zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku fitness.

Czytaj dalej Postępowanie UOKiK w sprawie kartelu na rynku fitness

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts