ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Afera korupcyjna w Belgii

Prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące ustawiania meczów oraz oszustw finansowych w belgijskiej piłce klubowej. 10 października policja dokonała przeszukania w klubach piłkarskich, w tym najbardziej znanych: Anderlecht Bruksela. Club Brugge, Standard Liege czy KAA Gent.

Działania policji wykroczyły poza granice Belgii, ponieważ równocześnie dokonano rewizji w Francji, Luksemburgu, Serbii, Macedonii, Czarnogórze oraz na Cyprze. W akcji wzięło udział około 200 funkcjonariuszy. Następnego dnia belgijska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu 29 osób. Głównymi podejrzanymi są agenci piłkarscy: Dejan Veljković i Mogi Bayat, który został oskarżony o przestępstwa podatkowe. Wśród pozostałych osób, które usłyszały zarzuty są, m.in.: dyrektor generalny Anderlechtu Bruksela – Herman Von Holsbeeck, trener Club Brugge – Ivan Leko oraz sędzia międzynarodowy – Bart Vertenten. Prowadzone przez prokuraturę od roku śledztwo dotyczy sezonu ligowego 2017/2018 i jest podzielone na dwie osobne sprawy: ustawianie meczów oraz oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. Sytuacja jest dynamiczna i możemy się spodziewać kolejnych zatrzymań w najbliższym czasie.

Ponadto w zeszłym tygodniu francuska gazeta “L’Equipe” podała informację, że mecz fazy grupowej  Ligi Mistrzów między PSG, a Crveną Zvezdą Belgrad mógł być ustawiony. Według  gazety, jeden z działaczy serbskiego klubu wraz z wspólnikami miał postawić kwotę ok. 5 mln euro na przegraną drużyny z Belgradu różnicą 5 bramek. Mecz, który odbył się 3 października zakończył się zwycięstwem klubu z Paryża w stosunku 6 do 1. O możliwości ustawienia wyniku meczu oraz dużym zysku z zakładu została anonimowo poinformowana UEFA, która po wstępnym dochodzeniu  przekazała tę wiadomość władzom francuskiej federacji. Jeżeli doniesienia francuskiej gazety okażą się prawdziwe, będzie to największy skandal w historii Ligi Mistrzów.

Obie sprawy pokazują, że mimo ciągłej walki z korupcją w piłce nożnej oraz mimo  promowania zasad fair play, problem ustawiania meczów nadal jest aktualny, również na szczeblu międzynarodowym.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Do posłuchania również jako Podcast:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Marcin Szaroma

Marcin Szaroma

Student V roku prawa na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II; zainteresowania: prawo sportowe, piłka nożna.

Wpisy autora

Opublikowane w

Status pośrednika transakcyjnego w piłce nożnej w Polsce

Uchwała Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi (nr III/42) definiuje pośrednika transakcyjnego jako “osobę fizyczną, prawną lub inną jednostkę organizacyjną, zarejestrowaną w PZPN zgodnie z postanowieniami wymienionej wyżej uchwały, która nieodpłatnie lub za wynagrodzeniem reprezentuje klub lub zawodnika przy negocjacjach i zawieraniu umowy transferowej względnie kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej (w tym umowy zlecenia lub agencyjnej), pośrednictwa pracy lub jakiegokolwiek innego stosunku prawnego”.

Czytaj dalej Status pośrednika transakcyjnego w piłce nożnej w Polsce
Opublikowane w

Status oraz prawa i obowiązki zawodników w piłce nożnej

Status zawodników w piłce nożnej został uregulowany w przepisach wewnętrznych Polskiego Związki Piłki Nożnej, m. in. w uchwale Zarządu PZPN z dnia 14 lipca 2015 r. (nr VIII/124) ze zmianą z 16.06.2017 r. (nr VI/94) w sprawie statusu zawodnika oraz zasad zmian przynależności klubowej.

Czytaj dalej Status oraz prawa i obowiązki zawodników w piłce nożnej

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.