Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Twórcy PUBG pozywają projektantów Fortnite o naruszenie praw autorskich

01.06.2018

Twórcy popularnej strzelanki PlayerUnknown's Battlegrounds z firmy PUBG Corp. pozwali Epic Games, które odpowiedzialne jest za powstanie darmowego Fortnite Battle Royale.

Studio PUBG Comp oskarża projektantów bezpłatnej produkcji jaką jest Fortnite o naruszenie praw autorskich. Wniosek wpłynął do sądu w Seulu w styczniu tego roku, ale dopiero teraz o sprawie poinformowali dziennikarze portalu Korea Times. Chodzi konkretnie o skopiowanie zawartości z gry. Twórca PUBG uważa, że z ich gry skopiowano m.in. dostępne przedmioty czy interfejs użytkownika. Powtarzający się jest również początek gry w postaci zrzucania graczy na mapę za pomocą jakiegoś środka lokomocji, który nad nią przelatuje. Fortnite początkowo był odmienną grą, oferującą tylko tryb „Ratowanie Świata”, w którym gracze budowali fortyfikacje i bronili ich. Bezpłatny tryb battle royale został zaimplementowany znacznie później – Koreańczycy utrzymują, że został on skopiowany po tym, jak PlayerUnknown's Battlegrounds stał się wielkim rynkowym sukcesem.

Deweloperzy z PUBG Corp. chcą, aby na drodze sądowej rozstrzygnięto, czy drugi z wymienionych tytułów skopiował rozwiązania zastosowane w PlayerUnknown's Battle Royale. Na razie trudno jednak przewidzieć ostateczny wynik sporu.

Należy zaznaczyć, że złożenie pozwu zbiegło się z podpisaniem przez Epic Games umowy z Neowiz Games, które zajmie się udostępnieniem Fortnite Battle Royale w Korei Południowej. Niewykluczone, że celem jest zablokowanie wydania gry w azjatyckim kraju.

W mojej ocenie Battle Royale był trybem gry, który nadchodził wielkimi krokami. Wywodzi się z modyfikacji gry dokonanej przez gracza i przypomina popularną hollywoodzką produkcję - “Hunger Games”. PUBG Corp objęło zaplanowaną przez siebie drogę i zdecydowało się na stworzenie produkcji, która ma przepiękną grafikę i realny wygląd, ale żeby w nią zagrać trzeba zapłacić. Fortnite z kolei postawił na bajkową, prostą grafikę oraz darmowy dostęp do gry. Gracze zdecydowali.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności