Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Parę słów o Geolokalizacji

27.03.2018

Geolokalizacja to technologia pozwalająca na określenie dokładnego położenia geograficznego danego urządzenia (telefon, tablet) za pomocą współrzędnych GPS. Polega na ustaleniu informacji o położeniu geograficznym, w którym znajduje się dane urządzenie. Wykorzystuje się w tym celu różne infrastruktury techniczne i informacje zawarte w bazach danych różnych podmiotów prywatnych i publicznych.

W Dyrektywie 2002/58/WE o prywatności i łączności elektronicznej „dane lokalizacyjne” zdefiniowano jako wszelkie dane przetwarzane w sieci łączności elektronicznej wskazujące położenie geograficzne urządzenia końcowego wykorzystywanego przez użytkownika publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej (smartfon, tablet, laptop itp.).

Liczba i znaczenie urządzeń mobilnych takich jak smartfony oraz tablety w naszym codziennym życiu gwałtownie rośnie. Wszystkie te urządzenia są wyposażone w moduły GPS zapewniające możliwość bardzo dokładnego zlokalizowania takiego urządzenia. Aplikacje wykorzystujące geolokalizację mogą więc służyć szerokiemu gronu odbiorców, a także zapewniać interakcję między nimi. Najpopularniejszym zastosowaniem marketingowym tej technologii są tzw. Gry miejskie, w których użytkownicy mają za zadanie odnaleźć określone przedmioty lub osoby na podstawie informacji lokalizacyjnych uzyskiwanych z aplikacji. Jest to więc w pewnym sensie współczesny odpowiednik gry w podchody z wykorzystaniem zaawansowanej technologii.

Z połączenia dwóch technologii, tak zwanej rozszerzonej rzeczywistości i geolokalizacji, powstała gra mobilna Pokemon Go, która umożliwia grę w rzeczywistości. Zazwyczaj gry komputerowe czy gry mobilne kojarzą nam się z siedzeniem w jednym miejscu i wpatrywaniem się w ekran komputera lub smartfonu. Inaczej jest w przypadku aplikacji Pokemon Go, która zachęca, a wręcz zmusza, do aktywności fizycznej. Dlaczego? Aby zebrać jak największą liczbę Pokemonów ulokowanych w różnych częściach miejscowości, musimy wstać z kanapy i udać się w miejsce, w którym znajduje się stwór. Trasę dzielącą nas od Pokemona można przebyć, jadąc na rowerze, biegnąc lub jadąc na rolkach. Poruszamy się w rzeczywistości gry własnymi nogami!

Pokemon Go i inne aplikacje oparte na geolokalizacji oraz wirtualnej rzeczywistości mogą jednak stwarzać poważne zagrożenie dla użytkownika smartfona, na którym zostały zainstalowane. Zarówno przed tą grą, jak również innymi dostępnymi na rynku aplikacjami wykorzystującymi technologię geolokalizacji oraz wirtualnej rzeczywistości ostrzegał niedawno Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych udostępniając jednocześnie na swojej stronie zestaw wskazówek, jak bezpiecznie korzystać ze smartfonów:

  1. Czytaj regulaminy i polityki prywatności. W pierwszej kolejności zalecamy wszystkim użytkownikom zapoznanie się z polityką prywatności takich aplikacji oraz wszelkimi udostępnianymi komunikatami, z których dowiedzieć się można, do jakich danych będzie miała dostęp konkretna aplikacja i w jakim celu będzie je wykorzystywać. W tym zakresie szczególną uwagę zwracamy na postanowienia regulaminów dotyczące przekazywania za pośrednictwem aplikacji danych osobowych do państw trzecich.
  2. Rozważnie korzystaj z nieznanych sieci bezprzewodowych Wi-fi. Należy także pamiętać, że niektóre z aplikacji mobilnych (ale także stron internetowych oraz sieci Wi-Fi) mogą podczas korzystania z nich gromadzić informacje o lokalizacji użytkowników. Sprawdź, jakie dane geolokalizacyjne są przesyłane przez aplikacje.
  3. Ustal, jakie dane osobowe udostępniają zainstalowane aplikacje. Sprawdź w urządzeniu mobilnym zakładkę Prywatność i dowiedź się, jakie informacje o sobie udostępniasz. Z uwagi na szeroki zakres informacji gromadzonych na urządzeniu, jaki bardzo często wiąże się z użytkowaniem aplikacji, zachęcamy do refleksji, czy na pewno chcemy, by dana aplikacja miała uprawnieninia np. do SMS, fotografii, filmów, email, kontaktów, czatów itp.
  4. Nie klikaj podejrzanych linków, nie przeglądaj podejrzanych stron. Stosuj tryb prywatny w przeglądaniu stron w celu minimalizacji gromadzonych na urządzeniu mobilnym informacji np. o lokalizacji, o odwiedzanych stronach itp.
  5. Jeśli to możliwe, stosuj wbudowane w urządzeniu oprogramowanie umożliwiające uruchomienie trybu prywatnego w celu oddzielenia danych prywatnych od służbowych lub innych informacji.
  6. Gry i aplikacje oparte na modelu tzw. rozszerzonej rzeczywistości mogą także rejestrować m.in. wizerunki innych osób poprzez użycie kamery aparatu. Jeśli to możliwe, należy unikać fotografowania osób trzecich w trakcie korzystania z aplikacji.
  7. Chroń swoje dane do logowania oraz wykonuj regularną zmianę trudnego do odgadnięcia hasła.
  8. Aktualizuj oprogramowanie. Korzystaj tylko z oprogramowania z legalnego źródła. Nie wykonuj Jailbreaking z zainfekowanym oprogramowaniem systemowym. Stosuj oprogramowanie chroniące twoje urządzenie (antywirus, Firewall, anty spam itp.).
  9. Każdy powinien również znać przysługujące mu prawa tak, by był w stanie skutecznie reagować na wszelkie naruszenia jego prywatności, w tym przypadki przetwarzania jego danych osobowych bez podstawy prawnej.

Przetwarzanie danych geolokalizacyjnych, tak jak każdych innych danych osobowych musi odbywać się zgodnie z przyjętymi zasadami w przepisach prawa, krajowego i unijnego. Ustawa o ochronie danych osobowych (UODO) jest implementacją unijnej dyrektywy 95/46/WE i zawiera szereg praw i obowiązków stron uczestniczących w procesie przetwarzania danych osobowych. Ustawa, nakłada obowiązek dochowania szczególnej staranności w procesie przetwarzania danych osobowych. Ustanawia ona między innymi podstawowe zasady przetwarzania danych (art. 26 ust. 1), takie jak legalność, celowość, adekwatność oraz ograniczenie okresu czasu przez jaki dane mogą być przetwarzane. Zasady te znalazły swoje odzwierciedlenie również w RODO5 , które weszło w życie z dniem 25 maja 2016 r. i wchodzi do stosowania z dniem 25 maja 2018 r.

źródło: https://giodo.gov.pl/pl/1520297/10068

obraz: http://gomobi.pl

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności