Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Nowy regulamin Facebooka

27.04.2018

Facebook wprowadza nową wersję swojego regulaminu. Główna różnica polega na tym, że ten jest bardzo szczegółowy. Główne założenia się nie zmieniają.

Warto się jednak zapoznać z regulaminem, bo należy go zaakceptować do 25 maja.

Link do regulaminu.

Twórcy Facebook’a skupili się w głównej mierze na walce z:

 1. Przemocą i zachowaniem sprzecznym z prawem

Facebook chce zwrócić uwagę na "wiarygodne groźby użycia przemocy". Wiarygodne - tzn., że moderatorzy zapewniają pamiętać o ich kontekście. Istotna ma też być "podatność danej osoby na ataki". Możemy więc domyślać się, że atak na celebrytę czy polityka, który często pada ofiarą internetowego tego typu ekspresji, będzie zwracał mniejszą uwagę Facebooka. Każde jednak realne groźby potraktowane zostaną na poważnie.

W nowym regulaminie Facebook podkreśla, że nie ma miejsca działalność terrorystyczną czy zorganizowane propagowanie nienawiści. Jeżeli jednak ktoś będzie chciał takie wydarzenie skomentować lub przedstawić w sposób satyryczny - jest to dozwolone. "Użytkownicy mogą zwracać uwagę społeczności na szkodliwe działania, których byli świadkami lub których doświadczyli, o ile publikowane przez nich treści nie popierają tych działań ani nie zawierają wskazówek dotyczących ich wykonywania" - można przeczytać w regulaminie.

2. Obrażaniem imigrantów, rasizmem i treściami nienawiści

Facebook jednocześnie mówi, że zabrania obrażania imigrantów, ale zezwala na krytykowanie polityki imigracyjnej i wzywanie do jej zaostrzenia. Zakazane jest także wyrażanie zadowolenie z czyjegoś cierpienia zarówno ludzi jak i zwierząt. Równie szczegółowo Facebook opisuje jakie materiały przedstawiające nagość i seks nie będą akceptowane na portalu. Dopuszczone jedynie treści, które są artystyczne lub dotyczą medycyny.

3. Nieprawdziwymi informacjami i ich rozpowszechnianiem

Zaskakujący jest punkt o fałszywych informacjach. Facebook nie wypowiada im wojny, a jedynie zapowiada, że fałszywe informacje będą miały w znacznym stopniu ograniczony zasięg. Ważne jest jednak, że - zgodnie z regulaminem - będzie się ona starać ograniczać "bodźce ekonomiczne sprzyjające propagowaniu dezinformacji przez osoby indywidualne, strony i domeny". Facebook ma zadeklarował się opracować specjalne algorytmy, które będą miały na celu odróżnianie prawdziwych informacji od fałszywych.

4. Fałszywymi kontami i podszywaniem się pod innych

Jeżeli masz Facebooka, ale używasz zmyślonego nazwiska lub wykorzystujesz pseudonim - Facebookowi może to się nie spodobać. Zgodnie z aktualną polityką Facebook uważa, że ludzie czują się bardziej odpowiedzialni za swoje wypowiedzi i działania, gdy znana jest ich prawdziwa tożsamość, więc "wymaga od użytkowników Facebooka używania imion i nazwisk, którymi posługują się na co dzień". Co więcej - zabronione jest podawanie fałszywej daty urodzin, dzielenie się kontem z inną osobą, a także zakładanie nowych kont po usunięciu lub zablokowaniu poprzedniego.

5. Nieodpowiednim wykorzystaniem danych osobowych i treści poufnych

Serwis ciągle pracuje nad usprawnieniami związanymi z ochroną własności intelektualnej. Dotyczy to przede wszystkim identyfikowania oraz zgłaszania takich sytuacji. Powstanie narzędzie umożliwiające przeszukiwanie wszystkich reklam na Facebooku i Instagramie, postów w Marketplace i postów z ofertami sprzedaży w grupach na Facebooku. Wszystko w celu wykrycia naruszeń posiadanych praw do znaków towarowych oraz zgłaszanie wszelkich materiałów, które potencjalnie naruszają te prawa.

Co z RODO?

Przejrzysty regulamin i możliwość wyłączenia niektórych opcji to coś, co pozwalałoby wierzyć, że Facebook nie zamierza uciekać przed odpowiedzialnością i zamierza respektować przepisy zawarte w RODO. Równocześnie w mediach pojawiają się informacje, że internetowy gigant zdecydował się na przeniesienie danych 1,5 miliarda użytkowników z serwerów znajdujących się w Irlandii do tych w Stanach Zjednoczonych. Trudno powiedzieć, jaki ma to tak naprawdę cel, ponieważ dane obywatela Unii Europejskiej muszą być chronione niezależnie od tego, na jakich serwerach się znajdują.

zdjęcie źródło: Snopes.com

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności