Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Netflix, Spotify i Steam a Unia Europejska

11.05.2018

Komisja Europejska wprowadziła nowe regulacje prawne dotyczące korzystania z usług związanych z mediami cyfrowymi. Od 1 kwietnia w życie weszły przepisy, które gwarantują użytkownikom internetowych platform multimedialnych swobodny dostęp do zawartości bibliotek Netflixa, Spotify, Steam czy Player.pl na terenie wszystkich krajów członkowskich UE.

Wielu z nas przydarzyła się pewnie sytuacja, w której poza granicami kraju po całym dniu zwiedzania wracając do hotelu po uruchomieniu swojego ulubionego serwisu VoD na laptopie rozstawionym przed sofą wyświetla się informacja “Nie masz dostępu do zawartości. Znajdujesz się w kraju, w którym dany serial nie jest udostępniany.” Podczas podróżowania na terenie Unii może się zdarzyć, że odbiorca traci dostęp do treści i usług, za które opłaca abonament. Nowe regulacje prawne sprawią, że coś takiego nie będzie już miało miejsca.

Nowe prawo ma powodować, że klient komercyjnych platform multimedialnych ma zagwarantowany dostęp do swojej biblioteki w każdym kraju członkowskim UE. Tyczy się to treści wideo, muzyki, audiobooków, e-booków, a także gier wideo. Spotify, Netflix, Origin, HBO GO, Deezer, Storytel, Steam, Showmax - wszystkie te usługi mają nie tylko działać za granicą, ale również oferować cyfrową bibliotekę o takiej samej zawartości jak ta, do której posiadaliśmy dostęp w Polsce.

Nowe prawo obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej od 1 kwietnia 2018 r. i ma być to logiczne następstwo zmian w opłatach roamingowych, które stały się faktem kilka miesięcy wcześniej. Według danych Brukseli aż 30 proc. Europejczyków posiada wykupiony abonament na platformach cyfrowej dystrybucji. Komisja Europejska podkreśla, że najczęściej problemy z zagranicznym dostępem dotyczyły sportowych transmisji. Teraz się ma to zmienić.

Zmiany te nie oznaczają jednak, że każdy Polak będzie miał dostęp do tych samych treści co Niemiec lub Francuz. Wciąż istnieje podział na rynki krajowe wewnątrz Unii Europejskiej. Programu dostępnego w Polsce dalej może brakować w Niemczech i odwrotnie. Konto każdego użytkownika wciąż będzie zorientowane wyłącznie na te treści, które są udostępniane w kraju pochodzenia/założenia usługi/podpisania umowy.

Digital Single Market to krok w odpowiednim kierunku - podział na rynki krajowe wewnątrz Unii Europejskiej wciąż istnieje, lecz regulacja prawna mająca taki wydźwięk pokazała czego możemy się spodziewać w przyszłości po Komisji Europejskiej.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności