Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Na czym polega fenomen nowej gry Epic Games - Fortnite?

25.05.2018

Mimo faktu, że gra istnieje bardzo krótko aktualnie dałoby się napisać na jej temat pokaźną książkę. Tytuł ten pobił wszelkie rekordy, nie tylko w oglądalności i ilości graczy, ale głównie ustanawiając bardzo wysoką finansową poprzeczkę dla innych gier, które chcą zainteresować swoim tytułem profesjonalnych graczy i przetrzeć swoje szlaki do e-sportu.

Fortnite to zupełnie nowy typ gry, który zrodził się poprzez modyfikowanie przez graczy istniejących sposobów rozgrywki znanych już i grywalnych tytułów.

Gra wydana przez Epic Games posiada dwa tryby rozgrywki. W trybie wieloosobowym (Fortnite Battle Royale) bierze udział kilkudziesięciu graczy (maks. 100), w którym walczą między sobą do momentu pozostania na mapie jednej osoby lub drużyny. Na mapie gracze mogą znaleźć bronie, pułapki, apteczki oraz inne rzeczy ułatwiające im zabicie przeciwnika lub utrudniające przeciwnikowi wyeliminowanie gracza. Rozgrywka ta jest oparta na modelu free-to-play - to znaczy, że każdy kto chce może pobrać grę ze strony głównej Epic Games i dołączyć do rozgrywki. Tryb ten został wydany we wrześniu 2017 roku i jest rozwijany niezależnie od trybu kooperacyjnego.

Rozgrywka w trybie kooperacji opiera się na badaniach, gromadzeniu zasobów, budowaniu ufortyfikowanych budynków i walce z falami postępujących potworów (zombie). Gracze mogą współpracować ze sobą w celu zbierania przedmiotów, potrzebnych do budowy fortu, który później służy do obrony przed atakującymi zombie. Teren i mapa w grze są generowane losowo, a gracze otrzymują różnego typu bronie palne, jak na przykład strzelba czy karabin snajperski, a także bronie białe, jak na przykład szabla czy katana. Tryb ten nie jest jednak najbardziej popularny mimo, że tak naprawdę był zamysłem początkowym twórców gry.

Fortnite to produkcja, która zdołała zgromadzić przy sobie ogromną rzeszę fanów. Epic Games, jak właśnie zapowiedziano oficjalnie, zamierza zatem zainwestować w e-sport. Twórcy gry nie mają jednak ochoty oszczędzać. Potwierdzili, że w sezonach 2018-2019 na pule nagród przeznaczą 100 milionów dolarów. Taka pula nagród będzie rekordowa w dotychczasowej historii e-sportu. Dla porównania - Wszystkie turnieje e-sportowe w 2017 roku były warte 112 milionów dolarów. Według Forbesa, dotąd rekord należał do gry „DoTA 2”, w której pula nagród wyniosła 24,6 miliona dolarów. Jedno jest jasne - Fortnite wyznacza nowe standardy jeżeli chodzi o branżę gier komputerowych.

Aktualnie w Fortnite: Battle Royal gra około 45 mln ludzi na świecie. Tyler "Ninja" Blevins - najbardziej popularny gracz w tą grę zarabia ok. 1 mln dolarów miesięcznie streamując swoje potyczki na popularnym portalu Twitch.tv.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności