Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Podmiotem odpowiedzialnym za ustalanie oficjalnych zasad, którymi rządzi się piłka nożna jest International Football Association Board (IFAB) z siedzibą Zurychu. Obecnie obowiązujące regulacje składają się z 17 „praw”, które zawierają kolejne zasady i dyrektywy.[1] Najważniejsze decyzje zapadają na dorocznych zjazdach generalnych. Każdorazowo w obradach uczestniczą przedstawiciele czterech brytyjskich federacji piłkarskich (angielskiej, szkockiej, walijskiej i irlandzkiej) oraz FIFA. W dzień rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Rosji – 1 czerwca – w życie weszły poprawki doyczące „Laws of the Game”.

Część wprowadzonych zmian była szeroko komentowana przez specjalistów i obserwatorów w związku z trwającymi finałami w Rosji. O części nie podano zbyt wielu informacji. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie i krótką charakterystykę najnowszych zmian, zawartych w Law Changes 2018/2019.[2]

Pierwsza z nich dotyczy zmian zawodników. Od 1 czerwca 2018 r. na wszystkich poziomach rozgrywkowych dozwolone będzie przeprowadzenie w trakcie spotkania 5 zmian. Nie dotyczy to rywalizacji na najwyższych krajowych poziomach ligowych oraz wydarzeń, w których udział biorą pierwsze reprezentacje narodowe. Natomiast w stosunku do rozgrywek młodzieżowych, maksymalną liczbę zmian ustalają właściwe związki piłkarskie lub FIFA. Została także zwiększona dozwolona liczba zgłoszonych do protokołu zmienników. Obecnie zgodnie z prawem nr 3 pkt. 2, na ławce rezerwowych może zasiąść od 3 do 12 graczy. Dotyczy to również sparingów kadr narodowych. Należy podkreślić, że przepisy poszczególnych rozgrywek FIFA lub UEFA mogą inaczej regulować tę kwestię, jednakże nie mogą przekraczać wskazanych wartości.

Modyfikacjami przepisów, które wywołały największe emocje, a jednocześnie mającymi największy wpływ na obraz widowisk podczas tegorocznego Mundialu są system VAR (więcej o nim TUTAJ) oraz dodatkowa zmiana zawodnika. „Laws of the Game” wprowadziły obowiązek określenia w przepisach poszczególnych rozgrywek czy można wykorzystać dodatkową zmianę, w przypadku gdy o wyniku spotkania decydować będzie dogrywka. FIFA dopuściła taką możliwość, z czego na chwilę obecną najbardziej zadowoleni muszą być Chorwaci, którzy już dwukrotnie grali w dogrywkach.

Kolejną nowością, która może mieć duży wpływ na płynność gry, jest zezwolenie na używanie podczas spotkań elektronicznych systemów do komunikacji. Została ona zawarta w prawie nr 4 pkt 4.

Players (including substitutes/substituted and sent off players) are not permitted to wear or use any form of electronic or communication equipment (except where EPTS is allowed). The use of any form of electronic communication by team officials is permitted where it directly relates to player welfare or safety or for tactical/coaching reasons but only small, mobile, hand-held equipment (e.g. microphone, headphone, ear-piece, mobilephone/ smartphone, smartwatch, tablet, laptop) may be used. A team official who uses unauthorised equipment or who behaves in an inappropriate manner as a result of the use of electronic or communication equipment will be dismissed from the technical area.

Zgodnie ze wskazaną powyżej zasadą w przypadku, gdy chodzi o bezpieczeństwo lub zdrowie zawodników, a także ze względów taktycznych, dopuszczalne jest używanie niewielkich urządzeń takich jak mikrofony, słuchawki, smartfony, tablety albo laptopy. W efekcie, z pewnością wpłynie to korzystnie na komunikację pomiędzy sztabem szkoleniowym. Obecnie jest ona utrudniona ze względu na odległości pomiędzy jego poszczególnymi członkami oraz głośną atmosferę panującą na stadionie. Może to także spowodować mniej długotrwałych przerw w grze, gdy np. w trakcie pomocy medycznej udzielanej zawodnikowi przez fizjoterapeutów, będą oni w stałym kontakcie z trenerem i szybciej poinformują go o konieczności dokonania zmiany. Niewykluczone jest również, że dzięki możliwości korzystania z tabletów lub laptopów, sztab będzie miał trwały dostęp do oficjalnych statystyk poszczególnych graczy, co pozwoli na trafniejsze reagowanie na wydarzenia boiskowe.

Podsumowując, należy wskazać, że działania w ramach IFAB mają realny wpływ na obraz piłki nożnej. Ostatnio zaktualizowane przepisy są dość rewolucyjne. Jeżeli chodzi o dodatkowe zmiany bądź „poszerzenie” ławek rezerwowych trzeba przyznać, że modyfikacje te są trafne. Mechanizm VAR w dalszym ciągu budzi kontrowersje, mając zarówno rzeszę zwolenników jak i krytyków. W moim odczuciu wprowadzenie go jest słuszne, aczkolwiek dalszej pracy wymaga szybkość i sposób wykorzystywania go. Natomiast dopuszczenie do użytku, głównie przez sztab szkoleniowy, elektronicznych systemów komunikacji wydaje się sporym krokiem w przód, jednakże jest zbyt wcześnie, aby wydawać na tym polu jakiekolwiek wyroki.

[1] http://www.theifab.com/laws

[2] http://www.theifab.com/laws/law-changes-201819/chapters/download-explanatory-documents-2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Nieco w cieniu dyskusji dotyczącej udziału zawodników o statusie młodzieżowca w rozgrywkach Pucharu Polski, Zarząd PZPN uchwałą nr VI/139 z 14 lipca 2018 r. wprowadził program Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019. W dzisiejszym artykule omówione zostaną główne założenia programu, w szczególności: sposób obliczania punktów, ustalania klasyfikacji końcowej oraz dystrybucji nagród pieniężnych dla klubów.

Czytaj dalej Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Student V roku stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego. Praktykant w Kancelarii Prawa Gospodarczego i Sportowego Tomasz Dauerman.

Wpisy autora

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Opublikowane w

FIFA World Cup 2026

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji powoli zbliżają się do końca. W grze zostało tylko 8 z 32 zespołów. Zarówno piłkarze jak i kibice przygotowują się na tak zwaną „ostatnią prostą”, gdzie nie można już kalkulować, a trzeba zaprezentować pełnię swoich umiejętności. W tej sportowej gorączce umknąć niektórym mogło wydarzenie, które miało miejsce dzień przed pierwszym gwizdkiem meczu otwierającego całą imprezę. Mowa o 68 zjeździe Kongresu FIFA.

Czytaj dalej FIFA World Cup 2026

Opublikowane w

Kara dla Shaqiriego i Xhaki

Faza grupowa Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji dobiega końca. Eksperci i kibice są zgodni, że jednym z najlepszych meczów na tym etapie było starcie pomiędzy reprezentacjami Serbii i Szwajcarii. Po zaciekłej walce zwycięstwo 2-1 odniosła druga drużyna. Nie obyło się przy tym bez kontrowersji.

Czytaj dalej Kara dla Shaqiriego i Xhaki

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts