ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Zmiana zasad awansu w ligach szczebla centralnego w Polsce

Ostatnio sporo pisałem o przewinieniach dyscyplinarnych podczas meczów piłkarskich oraz o niedopełnieniu obowiązków w związku z meczem w rozgrywkach mistrzowskich, które może skutkować weryfikacją zawodów jako walkower na niekorzyść drużyny, która takiego niedopełnienia obowiązków się dopuści. Dziś pozostajemy przy sprawach rozgrywkowych, ale spojrzymy na to, co dopiero nas czeka.

Być może ta informacja już do Państwa dotarła, ale warto ją rozszerzyć o przepisy prawne. Otóż przy całej tej dyskusji, co dalej robić z rozgrywkami piłkarskiej Ekstraklasy, czy zostawiać fazę zasadniczą i finałową z łącznie 37 meczami, czy powiększać ligę do 18 drużyn, co skutkowałoby rezygnacją z finałowej, ale graniem w sezonie 34 meczów, pojawiały się też głosy, co do szerszego otwarcia rozgrywek i o tym poniżej.

Wiadomo, że w Ekstraklasie nadal grać będzie 16 drużyn, które rozgrywać będą 30 meczów każda w sezonie zasadniczym i po 7 meczów każda w rundzie finałowej, czyli łącznie 37 spotkań w sezonie. I podobnie jak w tym sezonie nie będzie podziału punktów na pół po rundzie zasadniczej. Zmiana dotyczy natomiast liczby drużyn, które opuszczać będą Ekstraklasą, bo będą to trzy zespoły, a nie jak dotychczas – dwa. Nowelizacja będzie obowiązywać od sezonu 2019/2020 czyli nie od najbliższego, którym będą rozgrywki 2018/2019. Co najmniej dobrą praktyką jest, by takie zmiany wprowadzać nie od sezonu, który niebawem się rozpoczyna, po to właśnie by zespoły mogły się na taką zmianę przygotować. Choć zmiany wejdą w życie z rozpoczęciem sezonu 2019/2020, to już obowiązuje uchwała je wprowadzająca. Została podjęta 19 kwietnia tego roku i obowiązuje od właśnie od tego dnia.

Mowa o Uchwale nr IV/71 z dnia 19 kwietnia 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia zasad awansów i spadków klubów Ekstraklasy, I i II ligi od sezonu 2019/2020. W Uchwale przyjmuje się zasady awansów i spadków klubów Ekstraklasy, I i II ligi od sezonu 2019/2020.

Zgodnie z art. 1 Uchwały nr IV/71, począwszy od sezonu 2019/2020, kluby które zajmą w rozgrywkach Ekstraklasy 14, 15 i 16 miejsce w tabeli, spadną do rozgrywek I ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie. Zatem spadać będą aż trzy drużyny. A co za tym idzie, z I ligi również trzy zespoły będą awansować. Dwie pierwsze drużyny I ligi awansują od razu, a trzeci zespół wyłoniony zostanie spośród drużyn, które zajmą miejsca od 3 do 6. Zgodnie z art. 2 Uchwały:

Począwszy od sezonu 2019/2020:

1. Kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 1 i 2 miejsce w tabeli, awansują do rozgrywek Ekstraklasy, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie;

2. Kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają mecze barażowe o awans do rozgrywek Ekstraklasy, przy czym:

a) kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,

b) kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,

c) zwycięzcy meczów o których mowa w pkt a) i b) rozegrają między sobą 1 mecz. Zwycięzca meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie;

3. Gospodarzami meczów barażowych będą kluby zajmujące wyższe miejsce w tabeli rozgrywek I ligi;

4. Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie;

Art. 2 ust. 5. Uchwały reguluje natomiast kwestię spadku z I ligi, w ten sposób, że: „Kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 16, 17 i 18 miejsce w tabeli, spadną do rozgrywek II ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie.

W art. 3 natomiast uregulowane zostały zasady awansu do I ligi. I tak:

Począwszy od sezonu 2019/2020:

1. Kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 1 i 2 miejsce w tabeli, awansują do rozgrywek I ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie;

2. Kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają mecze barażowe o awans do rozgrywek I ligi, przy czym:

a) kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,

b) kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,

c) zwycięzcy meczów o których mowa w pkt a) i b) rozegrają między sobą 1 mecz. Zwycięzca meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach I ligi w następnym sezonie;

3. Gospodarzami meczów barażowych będą kluby zajmujące wyższe miejsce w tabeli rozgrywek II ligi.

4. Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi w następnym sezonie;

Kwestie spadku z II ligi reguluje art. 3 ust. 5 Uchwały nr IV/71. Zgodnie z nim: „Kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 15, 16, 17 i 18 miejsce w tabeli, spadną do rozgrywek właściwej terytorialnie grupy III ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie”.  Natomiast na mocy przepisu art. 3 ust. 6 Uchwały, awans ro rozgrywek II ligi w następnym sezonie uzyskają kluby, które zajmą 1 miejsca w rozgrywkach poszczególnych grup III ligi.

Przypomnijmy rozgrywki III ligi toczą się w czterech grupach. Obowiązuje dla nich jednolity regulamin rozgrywek III ligi. Prowadzone są w czterech grupach:

W pierwszej grają zespoły z następujących wojewódzkich związków piłki nożnej: Łódzkiego, Mazowieckiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego.

W drugiej z Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego.

W trzeciej z Dolnośląskiego, Lubuskiego, Opolskiego i Śląskiego.

A w czwartej z Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, Małopolskiego ZPN, Podkarpackiego ZPN oraz Świętokrzyskiego ZPN.

W każdej z grup co roku jeden z czterech związków, naprzemiennie prowadzi rozgrywki. Komisja Rozgrywek związku aktualnie prowadzącego rozgrywki jest organem I instancji w zakresie rozgrywek, z kolei w sprawach dyscyplinarnych – organem I instancji jest Komisja Dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej, prowadzącego te rozgrywki. Odwołania od decyzji i orzeczeń wspomnianych związków składa się do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej.

(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Na czym polega fenomen nowej gry Epic Games – Fortnite?

Mimo faktu, że gra istnieje bardzo krótko aktualnie dałoby się napisać na jej temat pokaźną książkę. Tytuł ten pobił wszelkie rekordy, nie tylko w oglądalności i ilości graczy, ale głównie ustanawiając bardzo wysoką finansową poprzeczkę dla innych gier, które chcą zainteresować swoim tytułem profesjonalnych graczy i przetrzeć swoje szlaki do e-sportu.

Czytaj dalej Na czym polega fenomen nowej gry Epic Games – Fortnite?

Opublikowane w

Brak trenera z licencją podczas meczu

Poprzednio pisałem o przypadku ukarania grającego trenera czerwoną kartką i konsekwencjach takiego czynu. Dziś o jeszcze jednym przypadku będącym często przedmiotem orzeczeń dyscyplinarnych w polskiej piłce nożnej i też dotyczącym trenera, ale już nie tylko grającego trenera, ale każdego szkoleniowca, czyli o przypadku „trenera bez licencji”.

Czytaj dalej Brak trenera z licencją podczas meczu

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Brak trenera z licencją podczas meczu

Poprzednio pisałem o przypadku ukarania grającego trenera czerwoną kartką i konsekwencjach takiego czynu. Dziś o jeszcze jednym przypadku będącym często przedmiotem orzeczeń dyscyplinarnych w polskiej piłce nożnej i też dotyczącym trenera, ale już nie tylko grającego trenera, ale każdego szkoleniowca, czyli o przypadku „trenera bez licencji”.

Czytaj dalej Brak trenera z licencją podczas meczu

Opublikowane w

Kara dla grającego trenera

W ostatnim artykule pisałem o zwolnieniu młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat przez Polski Związek Piłki Nożnej, czyli opłat ponoszonych przez kluby na rzecz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, a związanych z uczestnictwem w rozgrywkach w zakresie: opłaty za udział w rozgrywkach, rejestracji, potwierdzania oraz uprawniania zawodników. Dziś będzie mowa również o „małej piłce”, bowiem ostatnio usłyszałem o przypadku, w którym zawodnik, pełniący jednocześnie funkcję trenera został ukarany przez sędziego wykluczeniem z meczu (czerwoną kartką) i tu powstaje pytanie czy może w następnym meczu usiąść na ławce jako trener?

Czytaj dalej Kara dla grającego trenera

Opublikowane w

Zwolnienie młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat

W poprzednim odcinku pisałem o zmianach zasad awansu w ligach szczebla centralnego w Polsce. Wprowadziła je Uchwała nr IV/71 z dnia 19 kwietnia 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia zasad awansów i spadków klubów Ekstraklasy, I i II ligi od sezonu 2019/2020. Na tym samym posiedzeniu podjęto również uchwałę o zwolnieniu klubów uczestniczących w rozgrywkach dziewcząt i chłopców w kategoriach: Skrzat, Żak, Orlik, Młodzik, Trampkarz, Junior Młodszy i Junior z obowiązku ponoszenia na rzecz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej opłat związanych z uczestnictwem w rozgrywkach w zakresie: opłaty za udział w rozgrywkach, rejestracji, potwierdzania oraz uprawniania zawodników.

Czytaj dalej Zwolnienie młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.