Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Zmiana zasad awansu w ligach szczebla centralnego w Polsce

Ostatnio sporo pisałem o przewinieniach dyscyplinarnych podczas meczów piłkarskich oraz o niedopełnieniu obowiązków w związku z meczem w rozgrywkach mistrzowskich, które może skutkować weryfikacją zawodów jako walkower na niekorzyść drużyny, która takiego niedopełnienia obowiązków się dopuści. Dziś pozostajemy przy sprawach rozgrywkowych, ale spojrzymy na to, co dopiero nas czeka.

Być może ta informacja już do Państwa dotarła, ale warto ją rozszerzyć o przepisy prawne. Otóż przy całej tej dyskusji, co dalej robić z rozgrywkami piłkarskiej Ekstraklasy, czy zostawiać fazę zasadniczą i finałową z łącznie 37 meczami, czy powiększać ligę do 18 drużyn, co skutkowałoby rezygnacją z finałowej, ale graniem w sezonie 34 meczów, pojawiały się też głosy, co do szerszego otwarcia rozgrywek i o tym poniżej.

Wiadomo, że w Ekstraklasie nadal grać będzie 16 drużyn, które rozgrywać będą 30 meczów każda w sezonie zasadniczym i po 7 meczów każda w rundzie finałowej, czyli łącznie 37 spotkań w sezonie. I podobnie jak w tym sezonie nie będzie podziału punktów na pół po rundzie zasadniczej. Zmiana dotyczy natomiast liczby drużyn, które opuszczać będą Ekstraklasą, bo będą to trzy zespoły, a nie jak dotychczas – dwa. Nowelizacja będzie obowiązywać od sezonu 2019/2020 czyli nie od najbliższego, którym będą rozgrywki 2018/2019. Co najmniej dobrą praktyką jest, by takie zmiany wprowadzać nie od sezonu, który niebawem się rozpoczyna, po to właśnie by zespoły mogły się na taką zmianę przygotować. Choć zmiany wejdą w życie z rozpoczęciem sezonu 2019/2020, to już obowiązuje uchwała je wprowadzająca. Została podjęta 19 kwietnia tego roku i obowiązuje od właśnie od tego dnia.

Mowa o Uchwale nr IV/71 z dnia 19 kwietnia 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia zasad awansów i spadków klubów Ekstraklasy, I i II ligi od sezonu 2019/2020. W Uchwale przyjmuje się zasady awansów i spadków klubów Ekstraklasy, I i II ligi od sezonu 2019/2020.

Zgodnie z art. 1 Uchwały nr IV/71, począwszy od sezonu 2019/2020, kluby które zajmą w rozgrywkach Ekstraklasy 14, 15 i 16 miejsce w tabeli, spadną do rozgrywek I ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie. Zatem spadać będą aż trzy drużyny. A co za tym idzie, z I ligi również trzy zespoły będą awansować. Dwie pierwsze drużyny I ligi awansują od razu, a trzeci zespół wyłoniony zostanie spośród drużyn, które zajmą miejsca od 3 do 6. Zgodnie z art. 2 Uchwały:

Począwszy od sezonu 2019/2020:

1. Kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 1 i 2 miejsce w tabeli, awansują do rozgrywek Ekstraklasy, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie;

2. Kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają mecze barażowe o awans do rozgrywek Ekstraklasy, przy czym:

a) kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,

b) kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,

c) zwycięzcy meczów o których mowa w pkt a) i b) rozegrają między sobą 1 mecz. Zwycięzca meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie;

3. Gospodarzami meczów barażowych będą kluby zajmujące wyższe miejsce w tabeli rozgrywek I ligi;

4. Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie;

Art. 2 ust. 5. Uchwały reguluje natomiast kwestię spadku z I ligi, w ten sposób, że: „Kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 16, 17 i 18 miejsce w tabeli, spadną do rozgrywek II ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie.

W art. 3 natomiast uregulowane zostały zasady awansu do I ligi. I tak:

Począwszy od sezonu 2019/2020:

1. Kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 1 i 2 miejsce w tabeli, awansują do rozgrywek I ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie;

2. Kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają mecze barażowe o awans do rozgrywek I ligi, przy czym:

a) kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,

b) kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,

c) zwycięzcy meczów o których mowa w pkt a) i b) rozegrają między sobą 1 mecz. Zwycięzca meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach I ligi w następnym sezonie;

3. Gospodarzami meczów barażowych będą kluby zajmujące wyższe miejsce w tabeli rozgrywek II ligi.

4. Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi w następnym sezonie;

Kwestie spadku z II ligi reguluje art. 3 ust. 5 Uchwały nr IV/71. Zgodnie z nim: „Kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 15, 16, 17 i 18 miejsce w tabeli, spadną do rozgrywek właściwej terytorialnie grupy III ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie”.  Natomiast na mocy przepisu art. 3 ust. 6 Uchwały, awans ro rozgrywek II ligi w następnym sezonie uzyskają kluby, które zajmą 1 miejsca w rozgrywkach poszczególnych grup III ligi.

Przypomnijmy rozgrywki III ligi toczą się w czterech grupach. Obowiązuje dla nich jednolity regulamin rozgrywek III ligi. Prowadzone są w czterech grupach:

W pierwszej grają zespoły z następujących wojewódzkich związków piłki nożnej: Łódzkiego, Mazowieckiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego.

W drugiej z Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego.

W trzeciej z Dolnośląskiego, Lubuskiego, Opolskiego i Śląskiego.

A w czwartej z Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, Małopolskiego ZPN, Podkarpackiego ZPN oraz Świętokrzyskiego ZPN.

W każdej z grup co roku jeden z czterech związków, naprzemiennie prowadzi rozgrywki. Komisja Rozgrywek związku aktualnie prowadzącego rozgrywki jest organem I instancji w zakresie rozgrywek, z kolei w sprawach dyscyplinarnych – organem I instancji jest Komisja Dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej, prowadzącego te rozgrywki. Odwołania od decyzji i orzeczeń wspomnianych związków składa się do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej.

(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

I… po Mundialu

Emocjonujący finał zakończony zwycięstwem Francji nad Chorwacją 4:2 był ostatnim meczem rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Wcześniej, w meczu o 3. Miejsce Belgia pokonała Anglię 2:0. Francuzi po raz drugi sięgnęli po Puchar Świata, wcześniej w 1998 roku. Nie powiększyła się tym samym liczba triumfatorów i nadal wynosi ośmiu.

Czytaj dalej I… po Mundialu

Opublikowane w

Siatkarskie licencje klubowe na sezon 2018/19

12 lipca na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej ukazał się komunikat Komisji Licencyjnej, która poinformowała o przyznaniu licencji na sezon 2018/19 następującym klubom:

Czytaj dalej Siatkarskie licencje klubowe na sezon 2018/19

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

I… po Mundialu

Emocjonujący finał zakończony zwycięstwem Francji nad Chorwacją 4:2 był ostatnim meczem rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Wcześniej, w meczu o 3. Miejsce Belgia pokonała Anglię 2:0. Francuzi po raz drugi sięgnęli po Puchar Świata, wcześniej w 1998 roku. Nie powiększyła się tym samym liczba triumfatorów i nadal wynosi ośmiu.

Czytaj dalej I… po Mundialu

Opublikowane w

Czas półfinałów

Francja – Belgia i Anglia – Chorwacja to pary półfinałowe rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Jako pierwsi już, we wtorek 10 lipca w Sankt Petersburgu, Francuzi zagrają z Belgami. W drużynie „Czerwonych Diabłów” zabraknie Thomasa Meuniera, który musi pauzować za dwie żółte kartki.

Czytaj dalej Czas półfinałów

Opublikowane w

Zmiany w Pro Junior System

Od 2 lat działa w polskiej piłce nożnej Pro Junior System. W tym roku doczekał się zmian. Zostały one wprowadzone Uchwałą nr V/89 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr V/94 z dnia 24 maja 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. przyjęcia regulaminu programu Pro Junior System na sezon 2016/2017 i następne.

Czytaj dalej Zmiany w Pro Junior System

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts