Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Zarzut nietrzeźwości sędziów na gruncie Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Niejednokrotnie (zazwyczaj po przegranych spotkaniach) jesteśmy świadkami pojawiających się zarzutów dotyczących sędziowania spotkań piłkarskich w stanie nietrzeźwości, co prowadzi do „życzliwych” rad ze strony osób trzecich dotyczących zbadania trzeźwości arbitrów. Nie każdy jednak wie, że obowiązują określone procedury dotyczące wyżej wskazanych działań, w związku z czym chciałbym je omówić opierając się na Regulaminie Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2017/2018.

Zgodnie z § 17 ust. 14 Regulaminu: Sędziowie zobowiązani są do poddania się przed zawodami, lub po ich zakończeniu, badaniom na obecność alkoholu we krwi, gdy sformułowany wobec nich zostanie zarzut nietrzeźwości.

Oznacza to, że obowiązek poddania się badaniom na gruncie omawianego przepisu istnieje zarówno przed zawodami jak i po ich ukończeniu w przypadku sformułowania wobec sędziego zarzutu nietrzeźwości. W dalszej części przepisu wskazano również na wymogi formalne zarzutu nietrzeźwości. Po pierwsze: zarzut może postawić kierownik jednej z drużyn, obserwator lub delegat Dolnośląskiego ZPN, OZPN-u prowadzącego rozgrywki. Jest to zatem katalog zamknięty. Po drugie: zarzut może zostać sformułowany wyłącznie na piśmie, zaś stawiający go musi legitymować się dowodem osobistym i zobowiązany jest własnoręcznie ów zarzut podpisać.

Spełnienie obu warunków skutkuje obowiązkiem sędziego poddania się badaniu na obecność alkoholu we krwi. Odmowa jest równoznaczna z przyznaniem się do stanu nietrzeźwości.

Badanie stwierdzające lub wykluczające stan nietrzeźwości musi spełnić określone warunki. Po pierwsze: musi je  przeprowadzić  umundurowany,  legitymujący  się  odpowiednim  dokumentem  służbowym, funkcjonariusz policji. Po drugie: z badania musi zostać sporządzony urzędowy protokół.

W przypadku stwierdzenia stanu  nietrzeźwości,  sędzia  ma  prawo  domagania  się  pobrania  krwi  w  placówce  służby zdrowia do dodatkowego badania, a stawiający zarzut mają obowiązek mu to umożliwić. Zwracam również uwagę na konsekwencje braku stwierdzenia stanu nietrzeźwości u sędziego. Zgodnie bowiem z treścią Regulaminu: wykluczenie nietrzeźwości sędziego powoduje obligatoryjne wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przez właściwy organ  Dolnośląskiego ZPN  lub OZPN-u  prowadzącego  rozgrywki w  stosunku  do  stawiającego  zarzut, który nie miał pokrycia w rzeczywistości. Co więcej, odpowiedzialność na gruncie przepisów PZPN nie wyklucza również roszczeń sędziego na gruncie przepisów prawa cywilnego, m.in. z uwagi na naruszenie jego dóbr osobistych.

Z poczynionych ustaleń wynika, że obowiązują procedury związane z badaniem stanu nietrzeźwości sędziów piłkarskich. Podejmując decyzję o zakwestionowaniu rzetelności prowadzenia spotkania w tym zakresie należy mieć jednak na uwadze nie tylko sposób postawienia zarzutu nietrzeźwości, lecz również konsekwencje pochopnego zastosowania tego środka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Opublikowane w

Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

W opublikowanym przez MSIT Kodeksie Dobrego Zarządzania w jeden z rozdziałów poświęcony został tematyce zawodnika i trenera w polityce polskiego związku sportowego. MSIT podkreśla, że to właśnie zawodnicy i trenerzy powinni być priorytetem w polityce związku.

Czytaj dalej Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

O autorze

Maciej Broda

Maciej Broda

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej we Wrocławiu. Członek Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: prawo oraz administracja.

Wpisy autora

Opublikowane w

Siatkarskie licencje klubowe na sezon 2018/19

12 lipca na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej ukazał się komunikat Komisji Licencyjnej, która poinformowała o przyznaniu licencji na sezon 2018/19 następującym klubom:

Czytaj dalej Siatkarskie licencje klubowe na sezon 2018/19

Opublikowane w

Brak odbycia dyskwalifikacji w zawodach piłki nożnej – zagadnienia praktyczne

W dzisiejszym artykule chciałbym wskazać na praktyczne aspekty odbywania kary dyskwalifikacji przez zawodników na przykładzie Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2017/18.

Czytaj dalej Brak odbycia dyskwalifikacji w zawodach piłki nożnej – zagadnienia praktyczne

Opublikowane w

O problemie podwójnego uprawnienia do gry w rozgrywkach piłkarskich

Nieco w cieniu zbliżającego się Mundialu powoli dobiegają końca rozgrywki piłkarskie w niższych klasach rozgrywkowych w Polsce. Niewykluczone jednak, że część z ostatecznych rozstrzygnięć zapadnie nie na boiskach, lecz podczas posiedzeń komisji ds. rozgrywek lub komisji dyscyplinarnych. A wszystko przez podwójne uprawnienie do gry w różnych federacjach krajowych.

Czytaj dalej O problemie podwójnego uprawnienia do gry w rozgrywkach piłkarskich

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts