ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Zarzut nietrzeźwości sędziów na gruncie Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Niejednokrotnie (zazwyczaj po przegranych spotkaniach) jesteśmy świadkami pojawiających się zarzutów dotyczących sędziowania spotkań piłkarskich w stanie nietrzeźwości, co prowadzi do „życzliwych” rad ze strony osób trzecich dotyczących zbadania trzeźwości arbitrów. Nie każdy jednak wie, że obowiązują określone procedury dotyczące wyżej wskazanych działań, w związku z czym chciałbym je omówić opierając się na Regulaminie Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2017/2018.

Zgodnie z § 17 ust. 14 Regulaminu: Sędziowie zobowiązani są do poddania się przed zawodami, lub po ich zakończeniu, badaniom na obecność alkoholu we krwi, gdy sformułowany wobec nich zostanie zarzut nietrzeźwości.

Oznacza to, że obowiązek poddania się badaniom na gruncie omawianego przepisu istnieje zarówno przed zawodami jak i po ich ukończeniu w przypadku sformułowania wobec sędziego zarzutu nietrzeźwości. W dalszej części przepisu wskazano również na wymogi formalne zarzutu nietrzeźwości. Po pierwsze: zarzut może postawić kierownik jednej z drużyn, obserwator lub delegat Dolnośląskiego ZPN, OZPN-u prowadzącego rozgrywki. Jest to zatem katalog zamknięty. Po drugie: zarzut może zostać sformułowany wyłącznie na piśmie, zaś stawiający go musi legitymować się dowodem osobistym i zobowiązany jest własnoręcznie ów zarzut podpisać.

Spełnienie obu warunków skutkuje obowiązkiem sędziego poddania się badaniu na obecność alkoholu we krwi. Odmowa jest równoznaczna z przyznaniem się do stanu nietrzeźwości.

Badanie stwierdzające lub wykluczające stan nietrzeźwości musi spełnić określone warunki. Po pierwsze: musi je  przeprowadzić  umundurowany,  legitymujący  się  odpowiednim  dokumentem  służbowym, funkcjonariusz policji. Po drugie: z badania musi zostać sporządzony urzędowy protokół.

W przypadku stwierdzenia stanu  nietrzeźwości,  sędzia  ma  prawo  domagania  się  pobrania  krwi  w  placówce  służby zdrowia do dodatkowego badania, a stawiający zarzut mają obowiązek mu to umożliwić. Zwracam również uwagę na konsekwencje braku stwierdzenia stanu nietrzeźwości u sędziego. Zgodnie bowiem z treścią Regulaminu: wykluczenie nietrzeźwości sędziego powoduje obligatoryjne wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przez właściwy organ  Dolnośląskiego ZPN  lub OZPN-u  prowadzącego  rozgrywki w  stosunku  do  stawiającego  zarzut, który nie miał pokrycia w rzeczywistości. Co więcej, odpowiedzialność na gruncie przepisów PZPN nie wyklucza również roszczeń sędziego na gruncie przepisów prawa cywilnego, m.in. z uwagi na naruszenie jego dóbr osobistych.

Z poczynionych ustaleń wynika, że obowiązują procedury związane z badaniem stanu nietrzeźwości sędziów piłkarskich. Podejmując decyzję o zakwestionowaniu rzetelności prowadzenia spotkania w tym zakresie należy mieć jednak na uwadze nie tylko sposób postawienia zarzutu nietrzeźwości, lecz również konsekwencje pochopnego zastosowania tego środka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Odpowiedzialność dyscyplinarna pośrednika transakcyjnego

W ostatnim blogu na prawosportowe.pl pisałem o zmianach w przepisach o pośrednikach transakcyjnych. Dziś pora na przedstawienie odpowiedzialności dyscyplinarnej pośredników. Jeśli o nią chodzi to obecnym kształcie obowiązuje od czasu zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN i od wprowadzenia Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi.

Opublikowane w

Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Na portalu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia dotyczące sportu kobiet, czy też kierunkując się na jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych poruszaliśmy tematykę kobiecego futbolu. Za każdym razem wskazywaliśmy na obszary, które wymagają modyfikacji, aby polepszyć status prawny zawodniczek. Dzisiaj także będzie  o zmianach, ale bardziej pod kątem wizerunkowym.

O autorze

Maciej Broda

Maciej Broda

Od 2015 roku aplikant adwokacki przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: prawo oraz administracja. Pracownik Kancelarii Prawa Gospodarczego i Sportowego Tomasz Dauerman

Wpisy autora

Opublikowane w

Świadczenia finansowe dla klubów w przypadku powołania zawodników na Mundial 2018

W ostatnich dniach szeroko komentowane były powołania do piłkarskiej reprezentacji Polski na mecze z Urugwajem i Meksykiem, które stanowią kolejny etap selekcji zawodników przed przyszłorocznym Mundialem w Rosji. Warto podkreślić, że potencjalny wyjazd na Mistrzostwa Świata jest nie tylko wielką szansę dla samych zawodników, ale też zastrzykiem finansowym dla obecnych i byłych klubów, w których reprezentanci występowali. Możliwości te daje system dystrybucji środków pieniężnych dla klubów związany z udziałem zawodników na Mundialu, opublikowany w ostatnich dniach przez FIFA.

Opublikowane w

Naruszenie postanowień kontraktu w razie przesunięcia zawodnika do rezerw?

W dzisiejszym tekście chciałbym przedstawić problematykę związaną z przesuwaniem zawodników do rezerw. Temat jest aktualny, o czym świadczą ostatnio podjęte decyzje przez Legię Warszawa (Dominik Nagy) oraz Lecha Poznań (Kamil Jóźwiak). Czy działania takie stanowią naruszenia postanowień kontraktów?

Opublikowane w

Prace nad nowymi rozporządzeniami Ministra Sportu i Turystyki

W Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Sportu i Turystyki w ostatnich dniach opublikowano projekty dwóch rozporządzeń: w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej oraz w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe. W dzisiejszym tekście chciałbym w skrócie przedstawić przyczyny wprowadzenia oraz etap prac nad wyżej wskazanymi aktami prawnymi.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.