ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Zarządzenie wykonania zawieszonej kary na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN

Organy dyscyplinarne w polskiej piłce nożnej korzystają z możliwości jaką dają przepisy art. 46 Regulaminu Dyscyplinarnego, czyli z zawieszenia wykonania kary dyscyplinarnej. Kara taka orzekana jest oczywiście na okres próby, a co gdy w tym okresie zostanie popełnione przewinienie? Kiedy kara może zostać „odwieszona”? Celowo użyłem kolokwialnego sformułowania „odwieszenie”, choć fachowo jest to „zarządzenie wykonania zawieszonej kary”.

Zawieszenie kary uregulowane zostało w art. 46 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, z którego wynika, że wykonanie kary zasadniczej można zawiesić w całości lub części na okres próby, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 3 lata, jeżeli przemawiają za tym istotne okoliczności łagodzące.

Oczywiście decydujące znaczenie ma tu przesłanka „istotnych okoliczności łagodzących”. Jeżeli organ w postępowaniu wskaże na takie właśnie okoliczności w danej sprawie, wówczas może zawiesić wykonanie kary dyscyplinarnej. W przepisie art. 46 §1 RD PZPN jest również zawarty zamknięty katalog kar dyscyplinarnych, które mogą zostać zawieszone. Są to następujące kary:

a) dyskwalifikacja określona liczbą meczów lub dyskwalifikacja czasowa,

b) kara pieniężna,

c) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności, na części lub całym obiekcie sportowym w miejscowości będącej siedzibą klubu,

d) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu,

e) zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie,

f) zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie,

g) zakaz dokonywania transferów do klubu,

h) czasowy zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,

i) zawieszenie licencji, orzeczonej na czas oznaczony,

j) pozbawienie licencji

Zgodnie z przepisem §2, nie podlegają natomiast zawieszeniu kary orzeczone za przewinienia związane z dopingiem w piłce.

Okres próby jak już wspomniałem nie może wynosić mniej niż pół roku i więcej niż 3 lata. Wyjątek od tej zasady znajdziemy natomiast w art. 165 Regulaminu Dyscyplinarnego, a o nim pisałem już na blogu prawosportowe.pl. Zgodnie z przepisem art. 165 §3, okres próby w takim przypadku, czyli darowania lub zawieszenia kary na wniosek obwinionego nie może być krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 5 lat.

Zgodnie natomiast z art. 46 §3, organ dyscyplinarny zarządza wykonanie zawieszonej kary, jeżeli w okresie próby ukarany popełnił przewinienie dyscyplinarne podobne, za które został prawomocnie ukarany.

I tu zaczynają się „schody”, bowiem organ dyscyplinarny, orzekając w pierwszej instancji w danej sprawie wraca do podobnego przewinienia, ukaranego zawieszeniem, jeśli takie zostało popełnione i jeśli stwierdzi, że tym razem doszło do podobnego czynu, zarządza wykonanie kary. Takie sytuacje zdarzają się dosyć często. I dosyć często orzeczenia zapadają z naruszeniem przepisów Regulaminu Dyscyplinarnego, bowiem – wracając do cytowanego powyżej przepisu – organ dyscyplinarny zarządza wykonanie zawieszonej kary, jeżeli w okresie próby ukarany popełnił przewinienie dyscyplinarne podobne, za które został prawomocnie ukarany.

Właśnie przesłanka prawomocnego ukarania jest w tym przypadku kluczowa. Organ I instancji wydając decyzję, wydaje bowiem decyzję nieprawomocną za kolejne przewinienie. Orzeczenie organu podjęte bez uwzględnienia przesłanki prawomocnego ukarania za przewinienie podobne do wcześniej popełnionego, może być zaskarżone. Podmiot ukarany ma bowiem prawo odwołać się od niej, zgodnie z realizacją zasad: „prawa do obrony” i „dwuinstancyjności postępowania”.

Ponadto zgodnie z powyższymi zasadami, obwiniony może odwołać się od tego drugiego orzeczenia w przedmiocie popełnienia przewinienia, w tym przypadku podobnego. A co wówczas, jeśli np. postępowanie w sprawie drugiego przewinienia zostanie umorzone przez organ odwoławczy? Przecież „odwieszona” kara już biegnie.

Zatem ważny jest następujący postulat, by najpierw przewinienie popełnione w warunkach recydywy zostało prawomocnie ukarane, a dopiero wówczas organ może zarządzić wykonanie kary za pierwsze przewinienie. Nie można natomiast w orzeczeniu zawrzeć jednocześnie kary za drugie przewinienie oraz zarządzenia wykonania kary za pierwsze. Taki przypadek może stanowić podstawę do złożenia odwołania do organu odwoławczego. Odwołanie takie może również złożyć Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego PZPN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

CENTRUM MEDIACJI SPORTOWEJ przy Polskim Komitecie Sportów Nieolimpijskich

Z ogromną przyjemnością pragnę poinformować, iż w dniu dzisiejszym rozpoczyna działalność Centrum Mediacji Sportowej przy Polskim Komitecie Sportów Nieolimpijskich www.centrummediacjisportowej.pl

Opublikowane w

Afera Facebookowa

O co chodzi w aferze facebookowej? Cała sprawa dotyczy tego, jak wykorzystywane są informacje, które zostawiamy po sobie w Internecie. Zanim przejdziemy do szczegółów warto jednak przyjrzeć się powodowi całego zamieszania.

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Rozgrywki piłkarskiego Pucharu Polski w sezonie 2018/2019 cz. 2

2 maja na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie rozegrany zostanie finał piłkarskiego Pucharu Polski, w którym spotkają się broniąca trofeum -Arka Gdynia i Legia Warszawa, a my na łamach portalu prawosportowe.pl kontynuujemy temat piłkarskiego Pucharu Polski i regulaminu tych rozgrywek na sezon 2018/2019. Dziś ostatnia część. Zachęcam do przeczytania poprzedniej.

Opublikowane w

Rozgrywki piłkarskiego Pucharu Polski w sezonie 2018/2019

W poprzednim odcinku pisałem o najważniejszej – w porównaniu z poprzednim sezonem czyli 2017/2018 – zmianie w Regulaminie rozgrywek piłkarskiego Pucharu Polski, polegającej na zmianach w sposobie rozgrywania pierwszej rundy rozgrywek szczebla centralnego czyli 1/32 finału, która z racji udziału w niej 64 drużyn staje się 1/32 finału z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko z nazwy, bowiem poprzednio startowały w niej tylko 32 zespoły.

Opublikowane w

Zmiany w rozgrywkach piłkarskiego Pucharu Polski

Zakończyliśmy już omawianie przewinień dyscyplinarnych sędziów piłkarskich, obserwatorów i delegatów, a od dziś przyglądać będziemy się nowym regulacjom dotyczącym rozgrywek piłkarskiego Pucharu Polski.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.