ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Wykluczenie członka a pomówienie na gruncie przepisów karnych

W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić problematykę wykluczenia członków stowarzyszeń sportowych w kontekście popełnienia określonego w art. 212 k.k., tj. pomówienia.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach: Statut stowarzyszenia powinien określać: sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków. W praktyce to zarząd zazwyczaj podejmuje uchwały o pozbawieniu członkostwa, zaś walne zgromadzenie członków rozpatruje ewentualne odwołania od decyzji Zarządu.

Problem pojawia się, gdy twierdzenia uzasadniające wykluczenie członka stanowią naruszenie dóbr osobistych wykluczonego członka, nawet w przypadku, gdy mają one pokrycie w rzeczywistości. Czy w takim przypadku można mówić o popełnieniu przestępstwa określonego w art. 212 k.k., tj. pomówienia? Kwestia ta nie ma charakteru jedynie teoretycznego. Z naszej praktyki wynika, że do sądów coraz częściej trafiają sprawy z oskarżenia prywatnego kierowane przeciwko członkom zarządu, podejmującym uchwały o pozbawieniu członkostwa danej organizacji.

Czynnością sprawczą przestępstwa określonego w art. 212 k.k jest pomówienie. Ustawodawca nie podał legalnej definicji pojęcia, należy więc sięgnąć po jego znaczenie słownikowe. Przez pomówienie rozumie się stawianie bezpodstawnych zarzutów, niesłuszne posądzanie kogoś o coś, fałszywe oskarżanie, oczernianie. W przeciwieństwie do potocznego znaczenia tego słowa, „pomówieniem” w kodeksowym znaczeniu będzie rozgłoszenie lub podniesienie nie tylko zarzutu nieprawdziwego. Wynika to z treści art. 213 par. 1 k.k:

Nie ma przestępstwa określonego w art. 212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy.

Podniesiony czy rozgłoszony (publicznie) zarzut prawdziwy może zatem również stanowić pomówienie. Niezależnie od prawdziwości zarzutu pomówienie zawsze będzie wiązało się z przedstawieniem kogoś w złym świetle, w sposób, który może popsuć mu dobrą opinię. Wskazuje zresztą na to kolejne przesłanka z art. 212 par. 1 k.k., to jest zdolność uczynionego zarzutu do poniżenia osoby w opinii publicznej lub narażenia jej na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Dalej należy wskazać, że pomawianie może przyjąć różne formy, zarówno pisemne, jak i werbalne, a choć wcale nie musi mieć charakteru publicznego, to powinno być dokonane wobec innej osoby niż pokrzywdzony. I ta właśnie przesłanka jest istotna z punktu widzenia możliwości popełnienia przestępstwa w przypadku uzasadnienia wykluczenia członka ze struktur stowarzyszenia naruszającego dobra zainteresowanej osoby.

Organizacje sportowe, dbając o swoje interesy, powinny mieć na uwadze, by uchwały o pozbawieniu członkostwa adresowane były jedynie do wykluczonych członków. Z drugiej strony, osoby, których prawa zostały naruszone poprzez uchwały organizacji sportowych, przed wniesieniem prywatnego aktu oskarżenia, powinny zwrócić uwagę na na publiczny lub niepubliczny charakter zarzutów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich oficjalnie zarejestrowany w KRS

Z ogromną satysfakcją pragnę poinformować, iż w dniu 15 grudnia 2017 roku w KRS zarejestrowano Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich. Można zatem przyjąć, że to symboliczna i historyczna data narodzin usystematyzowanego ruchu sportów nieolimpijskich w Polsce.

Opublikowane w

Sportowiec jako marka – istota rejestracji znaków towarowych sportowców

W trakcie negocjacji kontraktowych mających na celu pozyskanie nowego zawodnika do klubu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego umiejętności  sportowe, ale również możliwości marketingowe. W tzw. dużym sporcie już nie tylko kluby, związki, czy ligi, ale także sami zawodnicy lub managerowie posiadają własne Znaki towarowe, które obejmują różne towary i usługi, od bielizny po płyny po goleniu. Case sprowadzenia byłego szkoleniowca londyńskiej Chelsea do Manchesteru United Jose Mourinho pokazał, jak istotne jest myślenie także o własności intelektualnej i kontroli marki w branży sportowej.

O autorze

Maciej Broda

Maciej Broda

Od 2015 roku aplikant adwokacki przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: prawo oraz administracja. Pracownik Kancelarii Prawa Gospodarczego i Sportowego Tomasz Dauerman

Wpisy autora

Opublikowane w

Prawne aspekty nakładania klubowych kar dyscyplinarnych na przykładzie Pogoni Szczecin

W dzisiejszym artykule ponownie chciałbym poruszyć zagadnienia związane z nakładaniem kar dyscyplinarnych na piłkarzy w ramach klubowych postępowań dyscyplinarnych. Kolejny raz „inspiracją” do napisania tekstu okazały się działania podjęte przez władze Pogoni Szczecin

Opublikowane w

Świadczenia finansowe dla klubów w przypadku powołania zawodników na Mundial 2018

W ostatnich dniach szeroko komentowane były powołania do piłkarskiej reprezentacji Polski na mecze z Urugwajem i Meksykiem, które stanowią kolejny etap selekcji zawodników przed przyszłorocznym Mundialem w Rosji. Warto podkreślić, że potencjalny wyjazd na Mistrzostwa Świata jest nie tylko wielką szansę dla samych zawodników, ale też zastrzykiem finansowym dla obecnych i byłych klubów, w których reprezentanci występowali. Możliwości te daje system dystrybucji środków pieniężnych dla klubów związany z udziałem zawodników na Mundialu, opublikowany w ostatnich dniach przez FIFA.

Opublikowane w

Naruszenie postanowień kontraktu w razie przesunięcia zawodnika do rezerw?

W dzisiejszym tekście chciałbym przedstawić problematykę związaną z przesuwaniem zawodników do rezerw. Temat jest aktualny, o czym świadczą ostatnio podjęte decyzje przez Legię Warszawa (Dominik Nagy) oraz Lecha Poznań (Kamil Jóźwiak). Czy działania takie stanowią naruszenia postanowień kontraktów?

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.