Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Wykluczenie członka a pomówienie na gruncie przepisów karnych

W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić problematykę wykluczenia członków stowarzyszeń sportowych w kontekście popełnienia określonego w art. 212 k.k., tj. pomówienia.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach: Statut stowarzyszenia powinien określać: sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków. W praktyce to zarząd zazwyczaj podejmuje uchwały o pozbawieniu członkostwa, zaś walne zgromadzenie członków rozpatruje ewentualne odwołania od decyzji Zarządu.

Problem pojawia się, gdy twierdzenia uzasadniające wykluczenie członka stanowią naruszenie dóbr osobistych wykluczonego członka, nawet w przypadku, gdy mają one pokrycie w rzeczywistości. Czy w takim przypadku można mówić o popełnieniu przestępstwa określonego w art. 212 k.k., tj. pomówienia? Kwestia ta nie ma charakteru jedynie teoretycznego. Z naszej praktyki wynika, że do sądów coraz częściej trafiają sprawy z oskarżenia prywatnego kierowane przeciwko członkom zarządu, podejmującym uchwały o pozbawieniu członkostwa danej organizacji.

Czynnością sprawczą przestępstwa określonego w art. 212 k.k jest pomówienie. Ustawodawca nie podał legalnej definicji pojęcia, należy więc sięgnąć po jego znaczenie słownikowe. Przez pomówienie rozumie się stawianie bezpodstawnych zarzutów, niesłuszne posądzanie kogoś o coś, fałszywe oskarżanie, oczernianie. W przeciwieństwie do potocznego znaczenia tego słowa, „pomówieniem” w kodeksowym znaczeniu będzie rozgłoszenie lub podniesienie nie tylko zarzutu nieprawdziwego. Wynika to z treści art. 213 par. 1 k.k:

Nie ma przestępstwa określonego w art. 212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy.

Podniesiony czy rozgłoszony (publicznie) zarzut prawdziwy może zatem również stanowić pomówienie. Niezależnie od prawdziwości zarzutu pomówienie zawsze będzie wiązało się z przedstawieniem kogoś w złym świetle, w sposób, który może popsuć mu dobrą opinię. Wskazuje zresztą na to kolejne przesłanka z art. 212 par. 1 k.k., to jest zdolność uczynionego zarzutu do poniżenia osoby w opinii publicznej lub narażenia jej na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Dalej należy wskazać, że pomawianie może przyjąć różne formy, zarówno pisemne, jak i werbalne, a choć wcale nie musi mieć charakteru publicznego, to powinno być dokonane wobec innej osoby niż pokrzywdzony. I ta właśnie przesłanka jest istotna z punktu widzenia możliwości popełnienia przestępstwa w przypadku uzasadnienia wykluczenia członka ze struktur stowarzyszenia naruszającego dobra zainteresowanej osoby.

Organizacje sportowe, dbając o swoje interesy, powinny mieć na uwadze, by uchwały o pozbawieniu członkostwa adresowane były jedynie do wykluczonych członków. Z drugiej strony, osoby, których prawa zostały naruszone poprzez uchwały organizacji sportowych, przed wniesieniem prywatnego aktu oskarżenia, powinny zwrócić uwagę na na publiczny lub niepubliczny charakter zarzutów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Opublikowane w

Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

W opublikowanym przez MSIT Kodeksie Dobrego Zarządzania w jeden z rozdziałów poświęcony został tematyce zawodnika i trenera w polityce polskiego związku sportowego. MSIT podkreśla, że to właśnie zawodnicy i trenerzy powinni być priorytetem w polityce związku.

Czytaj dalej Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

O autorze

Maciej Broda

Maciej Broda

Adwokat. Członek Izby Adwokackiej we Wrocławiu. Członek Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: prawo oraz administracja.

Wpisy autora

Opublikowane w

Siatkarskie licencje klubowe na sezon 2018/19

12 lipca na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej ukazał się komunikat Komisji Licencyjnej, która poinformowała o przyznaniu licencji na sezon 2018/19 następującym klubom:

Czytaj dalej Siatkarskie licencje klubowe na sezon 2018/19

Opublikowane w

Brak odbycia dyskwalifikacji w zawodach piłki nożnej – zagadnienia praktyczne

W dzisiejszym artykule chciałbym wskazać na praktyczne aspekty odbywania kary dyskwalifikacji przez zawodników na przykładzie Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2017/18.

Czytaj dalej Brak odbycia dyskwalifikacji w zawodach piłki nożnej – zagadnienia praktyczne

Opublikowane w

O problemie podwójnego uprawnienia do gry w rozgrywkach piłkarskich

Nieco w cieniu zbliżającego się Mundialu powoli dobiegają końca rozgrywki piłkarskie w niższych klasach rozgrywkowych w Polsce. Niewykluczone jednak, że część z ostatecznych rozstrzygnięć zapadnie nie na boiskach, lecz podczas posiedzeń komisji ds. rozgrywek lub komisji dyscyplinarnych. A wszystko przez podwójne uprawnienie do gry w różnych federacjach krajowych.

Czytaj dalej O problemie podwójnego uprawnienia do gry w rozgrywkach piłkarskich

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts