Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Wybór selekcjonera piłkarskiej Reprezentacji Polski

Jak wszyscy wiemy, Adam Nawałka  zrezygnował ze swojego stanowiska. Teraz czas poszukiwań nowego selekcjonera i podobnie jak w przypadku wyboru Nawałki, będzie to z pewnością autorski pomysł Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka.

Takie są fakty i logiczne jest, że Prezes ma decydujący w tej sprawie głos. Teraz trwa dyskusja o potencjalnych kandydatach.  Chciałem ją ubogacić i pokazać taki wybór, czy też powołanie trenera reprezentacji, od strony prawnej.  Kto tak naprawdę powołuje selekcjonera? Zgodnie z art. 36 par. 1 pkt 19  Statutu PZPN,  do kompetencji Zarządu należy m.in. „podejmowanie decyzji w sprawie zatrudniania trenerów zespołów reprezentacyjnych oraz innych osób kadry szkoleniowo-medycznej” . Zatem powołanie selekcjonera ma charakter Uchwały Zarządu PZPN. To samo dotyczy zresztą odwołania. Odwołanie obejmuje zarówno odwołanie sensu stricto, jak i może stanowić dopełnienie i potwierdzenie rezygnacji złożonej przez danego selekcjonera czy trenera.

Jak podejmowana jest taka Uchwała Zarządu PZPN? Art. 41 Statutu PZPN określa tryb pracy Zarządu i zgodnie z § 2. „o ile Statut lub regulamin zarządu, nie stanowi inaczej, decyzje (uchwały) Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków Zarządu. Głosy nieważne lub wstrzymujące się od głosowania nie są brane pod uwagę podczas obliczania większości głosów”, a by rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, „w przypadku równej liczby głosów rozstrzygający jest głos Prezesa PZPN”.

Tak wygląda procedura wyboru nowego selekcjonera, ale wedle takiej samej procedury wybierani się również trenerzy młodzieżowych i juniorskich reprezentacji oraz reprezentacji kobiet. Dla przykładu w ubiegłym roku, gdy doszło do zmiany na stanowisku trenera Reprezentacji Polski do lat 21, Zarząd podjął dnia 7 lipca 2017 roku Uchwałę nr VII/124 w sprawie odwołania Pana Marcina Dorny z funkcji trenera reprezentacji narodowej U-21, a następnie podjął Uchwałę nr VII/125 z dnia 7 lipca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki w sprawie powołania Pana Czesława Michniewicza na funkcję trenera reprezentacji narodowej U-21.

Na zdjęciu: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, na którym Reprezentacja Polski rozgrywa najważniejsze mecze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Nieco w cieniu dyskusji dotyczącej udziału zawodników o statusie młodzieżowca w rozgrywkach Pucharu Polski, Zarząd PZPN uchwałą nr VI/139 z 14 lipca 2018 r. wprowadził program Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019. W dzisiejszym artykule omówione zostaną główne założenia programu, w szczególności: sposób obliczania punktów, ustalania klasyfikacji końcowej oraz dystrybucji nagród pieniężnych dla klubów.

Czytaj dalej Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

O autorze

Tomasz Dauerman

Tomasz Dauerman

Radca prawny, wykładowca, autor ponad 250 publikacji z zakresu prawa sportowego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2000 roku właściciel Kancelarii Radcy Prawnego. Menedżer wielu znanych sportowców

Wpisy autora

Opublikowane w

PKOl + PKPar + PKSN = SPORT

W zeszłym tygodniu miałem przyjemność wziąć udział w dwóch bardzo ważnych dla mnie wydarzeniach. Najpierw 06 czerwca jako uczestnik konferencji naukowej nt. „problemów ruchu olimpijskiego w polskim prawie” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Prawa Sportowego wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim, następnie 09 czerwca jako organizator spotkania społeczności nieolimpijskiej w ramach Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.

Czytaj dalej PKOl + PKPar + PKSN = SPORT

Opublikowane w

Prawo szlaku

Spotkałem się z pojęciem, że rok 2017 był rokiem turystyki. Jak podkreślał Departament Turystyki MSiT, w 2017 roku wkład turystyki do narodowego PKB był bliski 6 % i wzrósł na przestrzeni ostatnich 3 lat o blisko 20 %, sam sektor turystyki tworzy zaś prawie 700 tyś miejsc pracy. To fakty, z których należy się tylko cieszyć i spodziewać dalszego wzrostu. Tak też zapowiadano, również w 2018 roku w odniesieniu do nowych regulacji prawnych dotyczących szlaków turystycznych.

Czytaj dalej Prawo szlaku

Opublikowane w

Porozumienie PKSN z PKPar

Pragnę poinformować o nawiązaniu współpracy pomiędzy Polskim Komitetem Sportów Nieolimpijskich, a Polskim Komitetem Paraolimpijskim. Jest to ważne porozumienie chociażby w kontekście trwającej dyskusji na temat modelu finansowania sportu w Polsce, niedoskonałych regulacji prawnych ograniczających możliwości funkcjonowania organizacji sportowych, czy braku przyjaznych regulacji prawno-finansowych dla środowisk biznesowych gotowych wspierać sport.

Czytaj dalej Porozumienie PKSN z PKPar

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts