ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Wizy dla sportowców

Unia Europejska, strefa Schengen spowodowały, że pojęcia wizy, paszportu stały się dla nas mniej popularnymi, a przypominamy sobie o nich zazwyczaj planując bardziej egzotyczne wakacje czy udając się w podróż do USA. Obowiązek posiadania wizy, czyli pisemnego zezwolenia na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie obcego państwa istnieje w wielu krajach. Być może dla części jest to rzecz oczywista, ale zdarzają się przypadki, kiedy sportowcy zapominają o tym obowiązku, czy też wiza, którą posiadają jest nieadekwatna do celu podróży. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim sportowiec czy osoby zajmującej się organizacją wyjazdu powinny właśnie zwrócić uwagę, czy udając się do danego kraju konieczne jest posiadanie wizy. Ponadto należy wziąć pod uwagę rodzaje obowiązujących wiz, aby móc je odpowiednio zakwalifikować do celu podróży. W wielu przypadkach rozważenia wymaga fakt, czy np. sportowiec udający się do danego kraju (z obowiązkiem wizowym) będzie tam brał udział we współzawodnictwie sportowym czy udaje się do niego wprawdzie w charakterze sportowca, ale nie będzie brał udziału we współzawodnictwie sportowym tylko np. będzie brał udział w kampanii reklamowej swojego sponsora, czy też udział we współzawodnictwie ograniczony jest do określonej imprezy sportowej czy może związany jest z reprezentowaniem danej drużyny i pobytem ,,na kontrakcie”, a może ogranicza się tylko do rozmów z partnerami biznesowymi i negocjacji umowy. Charakter wyjazdu warunkuje więc rodzaj wizy.

Dodatkowo, powinno się brać pod uwagę czas trwania całej ,,procedury wizowej” i związane z nią czynności, wymagane dokumenty. W tym przypadku warto każdorazowo zajrzeć na stronę właściwego urzędu konsularnego, aby zapoznać się ze wszystkimi obowiązkami spoczywającymi na osobie ubiegającej się o wydanie wizy. Nie wygląda to dobrze chociażby wizerunkowo, jeżeli profesjonalne podmioty reprezentujące sportowca, czy on sam powołują się na nieznajomość prawa chcąc usprawiedliwić tym samym medialne doniesienia, o tym, że  odmówiono mu wjazdu na terytorium danego kraju, czy kazano je opuścić. Ponadto trzeba pamiętać, że jest różnica między ważnością wizy a długością pobytu.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj gracze e-sportu. Przy ubieganiu się o wizę należy zachować dużą ostrożność, bo może się okazać, że w danym kraju osoby biorące udział w rozgrywkach e-sportowych nie są traktowane na równi ze sportowcami i nie będą miały do nich zastosowania regulacje odnoszące się do sportowców ,,tradycyjnych”. Podobna sytuacja może mieć miejsce także w przypadku ubiegania się o pozwolenie na pracę.

Jak się okazuje, w praktyce sprawa nie jest zawsze tak jasna, jak mogłoby się wydawać, o czym przekonał się np. jeden z polskich bokserów czy gracze Echo Fox. Warto więc w planach podróży mieć na uwadze wskazane kwestie, żeby potem uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, czy to w postaci odmowy wjazdu na terytorium danego kraju, czy też kary pieniężnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Kinga Kania

Kinga Kania

Kinga Kania, prawnik, menedżer sportu. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Absolwentka Polskiej Akademii Sportu w Warszawie

Wpisy autora

Opublikowane w

Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Na portalu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia dotyczące sportu kobiet, czy też kierunkując się na jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych poruszaliśmy tematykę kobiecego futbolu. Za każdym razem wskazywaliśmy na obszary, które wymagają modyfikacji, aby polepszyć status prawny zawodniczek. Dzisiaj także będzie  o zmianach, ale bardziej pod kątem wizerunkowym.

Czytaj dalej Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Opublikowane w

Porozumienie FIFA i FIFPro

Kilka dni temu – 6 listopada, FIFA oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) zawarły sześcioletnią umowę o współpracy, której przedmiotem jest wzmocnienie kooperacji pomiędzy tymi podmiotami, co finalnie ma się przełożyć oczywiście na poprawę zarządzania piłką nożną w skali globalnej. Poniżej przedstawię najważniejsze założenia wskazanej umowy.

Czytaj dalej Porozumienie FIFA i FIFPro

Opublikowane w

Dziedziczenie w e-sporcie (?)

W dzisiejszym blogu odniosę się do tematu, na który powinni zwrócić uwagę gracze e-sportu, a który jeszcze powoduje, że doktryna prawnicza nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Orzecznictwo sądowe również nie służy w tym przypadku szczególną pomocą. We wcześniejszym swoim wpisie ,,Wirtualny świat i nowe wyzwania” wskazywałam na problemy prawne związane ze sprzedażą oraz kradzieżami w wirtualnym świecie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna jest kwestia dziedziczenia wirtualnych dóbr. Co ze zgromadzonymi na koncie gracza wirtualnymi przedmiotami, których wartość wielokrotnie to nawet kilkaset tysięcy euro? Co do zasady każdy ma prawo rozporządzania własnością na wypadek śmierci, a konsekwencją śmierci jest dziedziczenie spuścizny zmarłego po jego śmierci przez osoby najbliższe.

Czytaj dalej Dziedziczenie w e-sporcie (?)

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.