ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

UEFA jeszcze raz potwierdza, jak bardzo poważnie traktuje walkę z ustawianiem meczów

Inspektorzy Dyscyplinarni UEFA pracujący nad sprawą albańskiego KF Skënderbeu poinformowali policję i opinię publiczną o otrzymaniu anonimowych pogróżek, prawdopodobnie mających na celu zastraszenie ich i powstrzymanie ich przed wykonaniem pracy.

UEFA prowadzi dochodzenie w sprawie zaangażowania albańskiego klubu w ustawianie meczów. Dochodzenie w dużej mierze opiera się na danych zebranych w ramach UEFA Betting Fraud Detection System (BFDS).

KF Skënderbeu zostało wykluczone z rywalizacji o europejskie rozgrywki w sezonie 2016/17 właśnie
z powodu zaangażowania w tzw. match-fixing. Zakaz ten został niedawno utrzymany w mocy przez Sąd Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).

Według informacji uzyskanych przez UEFA BFDS wynika, że przedstawiciele KF Skënderbeu mogli jeszcze bardziej ingerować w losy spotkań piłki nożnej niż to było dotychczas prezentowane. W związku z tym UEFA będzie poszukiwać dłuższego zakazu dla tego klubu.

Pracownicy UEFA zostali zapewnieni, że mogą liczyć na pełne wsparcie organizacji, która nie zamierza ustać w swoich  pozostaje w pełni zaangażowana w walkę z ustawianiem meczów, a wszyscy pracownicy UEFA pracujący w tych kluczowych sprawach mogą liczyć na pełne wsparcie organizacji.

Ta wiadomość została powtórzona dziś przez prezydenta UEFA Aleksandra Čeferina, który stwierdził:

„Nigdy nie pozwolimy, aby personel UEFA pracujący w tych sprawach lub w jakichkolwiek innych sprawach podlegał groźbą lub zastraszaniu ze strony osób trzecich, ma pełne poparcie organizacji, w tym moje 100% osobiste wsparcie.”

Ta sytuacja pokazuje, że UEFA bardzo poważnie podchodzi do walki z ustawianiem meczów piłki nożnej.

Celem zwalczania tzw. match-fixing UEFA udostępniła broszurę informacyjną skierowaną do wszystkich zainteresowanych, z którą można się zapoznać TUTAJ. Jeśli dana osoba uznana zostanie za winnego zaangażowania w proces ustawiania meczów może zostać ukarana zarówno przez władze piłkarskie, jak i podlegać odpowiedzialności karnej. Najwyższą z kar, pod względem sportowym, jest oczywiście zakaz jakiegokolwiek angażowania się w piłkę nożną. Z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwości kara może być jeszcze dotkliwsza i oznaczać długoletnie więzienie. Jak wskazuje UEFA, takie zachowanie zawsze kończy się wstydem zarówno dla winnego ww. czynów, jak i jego rodziny.

Broszura, o której wspomniałem powyżej przedstawia także prawidłowe zachowania wobec osób, które proponują nam udział w tym niepochlebnym procederze. Wskazuje również na przepisy dyscyplinarne, na które warto zwrócić uwagę. Tożsame uregulowania do tych europejskich posiada również Polski Związek Piłki Nożnej, wobec czego warto jest się z nimi zapoznać, aby w przyszłości uniknąć niechcianych konsekwencji.

UEFA ostrzega – ludzie stojący za ustawianiem meczów to niebezpieczne osoby (co potwierdza wstęp do niniejszego artykułu). Oni nigdy nie zapominają, jeżeli ktoś już raz zgodzi się na udział w manipulowaniu meczami. Europejska federacja przestrzega także, aby uważać na to, o czym piszemy w sieci, gdyż nigdy tak naprawdę nie wiemy, kto ma dostęp do tych informacji.

Biorąc pod uwagę wszystkie konsekwencje i dzisiejszy dostęp do informacji, ryzyko, jakie za sobą niesie ustawianie meczów piłkarskich zupełnie się nie opłaca. Widzimy też, że UEFA nie zamierza odpuszczać, nawet wtedy, gdy jej pracownikom grozi się śmiercią. Miejmy to na uwadze i edukujmy naszych działaczy, zawodników, trenerów i wszystkich pozostałych zaangażowanych w tworzenie tej jednej z najpiękniejszych dyscyplin sportowych na świecie, tak, aby nasze myśli zajmowały wyłącznie czysto sportowe emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Dirty Racing

W Formule 1, jak w każdym innym sporcie, sportowcy nie zawsze są w stanie zapanować nad emocjami. Czasami pokusa niedozwolonego zachowania, „urywającego” kilka sekund jest zbyt silna. Zdarzają się też w trakcie zawodów sytuacje charakterystyczne dla ruchu samochodowego na całym świecie, takie jak zajeżdżanie drogi, blokowanie innych, specjalne hamowanie lub delikatne przepychanie.

Opublikowane w

FIFA wskazała kluczowe kierunki rozwoju międzynarodowych rozgrywek

Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.

O autorze

Tomasz Flakowski

Tomasz Flakowski

Aplikant radcowski

Wpisy autora

Opublikowane w

FIFA wskazała kluczowe kierunki rozwoju międzynarodowych rozgrywek

Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.

Opublikowane w

Działalność w social mediach, a rozwiązanie kontraktu z winy zawodnika

W ostatnich dniach byliśmy świadkami kolejnego spektakularnego rozwiązania kontraktu z zawodnikiem, którego powodem były… jego działania w social media. Czy komentarze, lajki, udostępnienia lub posty w ogóle mogą być podstawą do takiego działania ze strony klubu i dlaczego? Zapraszam do wspólnej analizy tego przypadku.

Opublikowane w

Różne odcienie „czerwieni”, czyli kiedy wyrzucenie zawodnika z boiska nie oznacza jego absencji w kolejnym meczu

Ostatnia kolejka LOTTO Ekstraklasy przyniosła nam wiele emocji. Sytuacje, w których sędzia korzysta  z systemu VAR jeszcze nie dla wszystkich są tak oczywiste, stąd też pojawiające się wśród komentatorów i kibiców emocje z tym związane, wydają się jeszcze większe – nawet od tych boiskowych. Nie mniej dzisiejszym tematem nie będzie wspomniany VAR, ale sytuacja, która również mogła okazać się niejasna dla widzów „spotkania na szczycie”.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.