Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Testosteron pod kontrolą

W dniu 1 listopada 2017 r. weszły w życie nowe przepisy Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki (dalej: IAAF) wprowadzające restrykcje w zakresie uczestnictwa w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych osób sklasyfikowanych jako tzw. DSD (ang. differences of sex development), a więc u których stwierdzono hiperandrogenizm – nadmiar męskich hormonów płciowych. Nowe regulacje nie bez zaskoczenia nie spodobały się lekkoatletkom, które do momentu wejścia w życie przedmiotowych restrykcji mogły bez ograniczeń medycznych uczestniczyć we wszelkich międzynarodowych imprezach sportowych w klasyfikacji kobiet. W dniu 19 czerwca 2018 r. słynna południowoafrykańska biegaczka Caster Semenya przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu (dalej: CAS) w Lozannie zarzuciła nowym przepisom niezgodność z prawem.

Nowe przepisy wprowadzają restrykcje wyłącznie do określonych konkurencji, tj. bieg na 400m, bieg na 400m przez płotki, bieg na 800m, bieg na 1500m, biegi na dystansie 1 mili oraz wszelkie inne konkurencje biegowe na dystansie pomiędzy 400m a 1 milą.

Obecnie, aby zakwalifikować się do udziału w międzynarodowej rywalizacji kobiet we wskazanych wyżej konkurencjach bądź aby ustanowić nowy rekord świata w zawodach nieklasyfikowanych jako międzynarodowe, zawodnik musi spełnić łącznie następujące warunki:

a) musi być określony płciowo zgodnie z prawem kraju pochodzenia jako kobieta bądź jako tzw. trzecia płeć,

b) musi obniżyć poziom testosteronu we krwi do poniżej 5 nmol/litr przez okres co najmniej sześciu miesięcy (np. przez stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych),

c) musi utrzymać poziom testosteronu na poziomie, o którym mowa w pkt b. w sposób ciągły tak długo, jak długo chce zachować uprawnienia do konkurowania w kategorii kobiet w zawodach międzynarodowych lub pobić rekord świata na zawodach niesklasyfikowanych jako międzynarodowe.

W uzasadnieniu do wprowadzonych przepisów IAAF wskazuje, że istnieje wiele dowodów naukowych, że wysoki poziom testosteronu u sportowców sklasyfikowanych jako DSD może znacznie poprawić ich sportową wydajność. Niniejsze przepisy zostały wprowadzone wyłącznie w celu zapewnienia uczciwej konkurencji w rywalizacji kobiet, z korzyścią dla szerokiej klasy zawodniczek. Intencją nowych przepisów nie jest wydawanie osądów, co do określoności danej płci lub jej kwestionowania. IAAF wręcz podkreśla, że jest to niezbędne do poszanowania godności sportowców sklasyfikowanych jako DSD. Wszystkie sprawy rozstrzygane na gruncie nowych regulacji muszą być traktowane w sposób uczciwy, poufny i szanujący delikatny charakter tych kwestii. Każdy przypadek dyskryminacji ze względu na płeć będzie traktowany jako poważne naruszenie przepisów IAAF i spowoduje wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko stronie popełniającej taki czyn.

Przypomnijmy, iż sprawa wprowadzenia spornych przepisów dopuszczających do rywalizacji kobiety z podwyższonym poziomem testosteronu była konsekwencją zawieszenia w 2014 r. 19-letniej Dutee Chand, podwójnej złotej medalistki mistrzostw Azji juniorów przez IAAF z powodu podwyższonego poziomu testosteronu. Zawodniczka musiała zrezygnować ze startu w Igrzyskach Commonwealth, jednak nie godząc się na decyzję IAAF postanowiła dowieść przed CAS, że podwyższony poziom testosteronu jest naturalny i wynika z hiperandrogenizmu, który skutkuje osłabieniem cech typowych u kobiet. Jedynym warunkiem wskazanym przez IAAF dopuszczenia Chand do rywalizacji, wymaganym także od innych zawodniczek zmagających się z tym schorzeniem, było przejście terapii hormonalnej lub nawet operacji. CAS przyznał zawodniczce rację, a mianowicie stwierdził, że IAAF nie udało się udowodnić, że kobiety z naturalnie wysokim poziomem testosteronu mają przewagę nad konkurentkami. „W przypadku braku takich dowodów, CAS nie był w stanie stwierdzić, że hiperandrogeniczne zawodniczki osiągają tak znaczną przewagę, że niezbędne jest wykluczyć je zawodów kobiecych” – głosi orzeczenie trybunału. Zawieszono regułę IAAF i wyznaczono federacji dwuletni termin na przedstawienie nowych badań w niniejszej sprawie. Do tego czasu zarówno Chand jak i inne zawodniczki znajdujące się w tej samej sytuacji otrzymały nieograniczone prawo startu w zawodach międzynarodowych oraz krajowych. Wyrok do dnia dzisiejszego nieustannie wzbudza kontrowersje, które najczęściej pojawiają się przy okazji rozgrywanych imprez o zasięgu międzynarodowym.

Obecne zarzucenie przez Caster Semenyę spornym przepisom IAAF niezgodności z prawem należy więc uznać za swoistą rewizję poprzedniego wyroku, w którym IAAF ma ponownie szansę na przedstawienie dowodów, które uzasadniają wprowadzenie restrykcyjnych regulacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Nieco w cieniu dyskusji dotyczącej udziału zawodników o statusie młodzieżowca w rozgrywkach Pucharu Polski, Zarząd PZPN uchwałą nr VI/139 z 14 lipca 2018 r. wprowadził program Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019. W dzisiejszym artykule omówione zostaną główne założenia programu, w szczególności: sposób obliczania punktów, ustalania klasyfikacji końcowej oraz dystrybucji nagród pieniężnych dla klubów.

Czytaj dalej Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

O autorze

Joanna Maj

Joanna Maj

Wpisy autora

Opublikowane w

Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

W opublikowanym przez MSIT Kodeksie Dobrego Zarządzania w jeden z rozdziałów poświęcony został tematyce zawodnika i trenera w polityce polskiego związku sportowego. MSIT podkreśla, że to właśnie zawodnicy i trenerzy powinni być priorytetem w polityce związku.

Czytaj dalej Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

Opublikowane w

Wydatkowanie, rozliczanie i zwrot środków z dotacji otrzymanych na realizację zadania w zakresie sportu wyczynowego

Brak prawidłowego rozliczenia dotacji otrzymanej w związku z realizacją zadania publicznego może skutkować nieuznaniem wydatkowanej kwoty i przypisaniem jej do zwrotu. Aby uniknąć błędów, warto zapoznać się ze wskazówkami Ministra Sportu i Turystyki dotyczącymi kluczowych kwestii w zakresie ewidencji i rozliczania środków publicznych.

Czytaj dalej Wydatkowanie, rozliczanie i zwrot środków z dotacji otrzymanych na realizację zadania w zakresie sportu wyczynowego

Opublikowane w

Zakaz klubowy zgodny z Konstytucją RP

Tak 19 czerwca 2018 r. orzekł Trybunał Konstytucyjny w sprawie K47/14 wszczętej wnioskiem w grudniu 2014 r. przez ówczesną Rzecznik Praw Obywatelskich – Irenę Lipowicz. Przedmiotowy wniosek wskazywał, iż zakaz klubowy jest nadmiernym i nieproporcjonalnym ograniczeniem dostępu do dóbr kultury fizycznej. Ponadto postępowanie sądowo-administracyjne i procedura odwoławcza uregulowana w akcie prawa prywatnego nie zapewniają osobie ukaranej należytej ochrony.

Czytaj dalej Zakaz klubowy zgodny z Konstytucją RP

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts