ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Świadczenia finansowe dla klubów w przypadku powołania zawodników na Mundial 2018

W ostatnich dniach szeroko komentowane były powołania do piłkarskiej reprezentacji Polski na mecze z Urugwajem i Meksykiem, które stanowią kolejny etap selekcji zawodników przed przyszłorocznym Mundialem w Rosji. Warto podkreślić, że potencjalny wyjazd na Mistrzostwa Świata jest nie tylko wielką szansę dla samych zawodników, ale też zastrzykiem finansowym dla obecnych i byłych klubów, w których reprezentanci występowali. Możliwości te daje system dystrybucji środków pieniężnych dla klubów związany z udziałem zawodników na Mundialu, opublikowany w ostatnich dniach przez FIFA.

31 października 2017 r. został ogłoszony okólnik nr 1600 określający zasady partycypowania klubów w przychodach związanych z udziałem zawodników podczas najbliższego Mundialu. Kwota do podziału wynosi 209 milionów dolarów amerykańskich brutto. Dla porównania podczas Mistrzostw Świata w Brazylii kwota ta wynosiła ona „jedynie” 70 milionów dolarów. Została ona rozdysponowana pomiędzy 396 klubów z 57 krajowych federacji piłkarskich.

Według danych udostępnionych przez Europejskie Stowarzyszenie Klubów (European Club Association, klubem, który najbardziej skorzystał finansowo na programie dystrybucji środków był FC Bayern, co nie dziwi biorąc pod uwagę końcowy sukces reprezentacji Niemiec.

Żródło: http://www.ecaeurope.com/Research/World%20Cup%20Benefits/ECA_club_benefits_2014wc_A3_Final.pdf

Z kolei krajowym związkiem sportowym, który rozdysponował największą kwotę na rzecz zrzeszonych klubów była federacja angielska, której przypadło niemal 3 miliony dolarów więcej niż drugiej w kolejności federacji niemieckiej.

Żródło: http://www.ecaeurope.com/Research/World%20Cup%20Benefits/ECA_club_benefits_2014wc_A3_Final.pdf

Nie jest również zaskoczeniem, że zdecydowanie największa pula przeznaczona była dla klubów zrzeszonych w ramach Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

Żródło: http://www.ecaeurope.com/Research/World%20Cup%20Benefits/ECA_club_benefits_2014wc_A3_Final.pdf

Mając na uwadze powyższe, warto przedstawić, którym klubom będą przysługiwały świadczenia w związku z udziałem ich zawodników w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata jak również, w jaki sposób będzie obliczana należna im kwota.

Sposób obliczania należnej kwoty pieniężnej

Na Mundial zostanie ostatecznie powołanych 736 zawodników (23 graczy z 32 państw). Czas udziału danego zawodnika w Mistrzostwach Świata w rozumieniu Programu rozpoczynać będzie się 2 tygodnie przed meczem otwarcia, zaś kończyć będzie się w dniu następującym po rozegraniu ostatniego spotkania przez ich reprezentację. W sumie według obliczeń FIFA daje to ok 24.500 dni udziału zawodników podczas Mundialu. Kwota obejmująca udział danego zawodnika w jednym dniu turnieju będzie ustalana zatem w następujący sposób:

209.000.000 (łączna pula środków pieniężnych) / 24.500 (liczba dni udziału w turnieju wszystkich zawodników) = 8.530 dolarów

Kwota ta jest mnożona przez liczbę dni, w których zawodnik bierze udział w turnieju, niezależnie od tego, czy występuje na boisku.. Jeszcze raz należy podkreślić, że okres ten rozpoczyna się 2 tygodnie przed meczem otwarcia i kończy się w dniu następującym po ostatnim meczu reprezentacji zawodnika. Co istotne, wyżej obliczona kwota jest rozdzielana proporcjonalnie pomiędzy klubami, w których zawodnik był zarejestrowany w okresie 2 lat, który upłynie w dniu następującym po ostatnim meczu reprezentacji gracza na Mundialu.

Sposób dystrybucji środków finansowych

Dysponentem omawianych środków są krajowe federacje piłkarskie, które, zgodnie z treścią okólnika, zobowiązane są do przesłania zainteresowanym klubom kopii formularzy, które należy wypełnić i przesłać do FIFA za pośrednictwem faksu najpóźniej do 30 listopada 2017 r. Należy podkreślić, że liczy się data odbioru dokumentu przez FIFA.

Prawidłowo sporządzony formularz powinien zawierać dane klubu (nazwa, numer telefonu oraz adres e-mail) oraz dane krajowej federacji piłkarskiej (nazwę oraz numer faksu).

Złożenie formularza jest jednoznaczne z podpisaniem oświadczenia dotyczącego m.in. zobowiązania się do: przestrzegania statutu oraz przepisów wewnętrznych FIFA, uznania Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie za sąd właściwy do rozstrzygania sporów oraz wykorzystania środków (przynajmniej częściowo) w celu szkolenia młodzieży.

Nie da się ukryć, że kwoty pojawiające się w niniejszym artykule mogą w znaczący sposób zasilić budżety klubów zatrudniających graczy powołanych na Mundial. Niewykluczone, że przedstawiony system będzie mieć też wpływ na politykę transferową klubów w zimowym oknie transferowym z uwagi na fakt, że koszty utrzymania danego zawodnika mogą zostać w znacznej części pokryte w razie powołania go na Mundial.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

VAR na Mundialu

Dziś będzie o systemie VAR czyli Video Assistant Referee i jego stosowaniu podczas finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Rosja 2018. My – polscy kibice futbolu znamy ten system z meczów Ekstraklasy, wszak sezon 2017/2018 był premierowym, jeśli chodzi o stosowanie VAR-u. Tak się przyzwyczailiśmy, źe gdy przyszło do ostatniej kolejki sezonu zasadniczego i niemożności rozegrania wszystkich ośmiu spotkań z VAR-em, to Prezes PZPN Zbigniew Boniek rzucił propozycję by kolejkę rozłożyć na 2 dni. Kluby się nie zgodziły i chciały grać w jednym terminie o jednej godzinie i kolejkę rozegrano bez VAR-u by szanse wszystkich były równe.

Czytaj dalej VAR na Mundialu

Opublikowane w

Ograniczenia w zakresie reklamy i działalności marketingowej podczas Mundialu w Rosji

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji trwają już w najlepsze a zainteresowanie widzów z całego świata pochłania przede wszystkim rywalizacja sportowa. Mundial może być jednak ciekawy nie tylko z perspektywy sportowej, ale również prawnej.

Czytaj dalej Ograniczenia w zakresie reklamy i działalności marketingowej podczas Mundialu w Rosji

O autorze

Maciej Broda

Maciej Broda

Od 2015 roku aplikant adwokacki przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: prawo oraz administracja. Pracownik Kancelarii Prawa Gospodarczego i Sportowego Tomasz Dauerman

Wpisy autora

Opublikowane w

Brak odbycia dyskwalifikacji w zawodach piłki nożnej – zagadnienia praktyczne

W dzisiejszym artykule chciałbym wskazać na praktyczne aspekty odbywania kary dyskwalifikacji przez zawodników na przykładzie Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2017/18.

Czytaj dalej Brak odbycia dyskwalifikacji w zawodach piłki nożnej – zagadnienia praktyczne

Opublikowane w

O problemie podwójnego uprawnienia do gry w rozgrywkach piłkarskich

Nieco w cieniu zbliżającego się Mundialu powoli dobiegają końca rozgrywki piłkarskie w niższych klasach rozgrywkowych w Polsce. Niewykluczone jednak, że część z ostatecznych rozstrzygnięć zapadnie nie na boiskach, lecz podczas posiedzeń komisji ds. rozgrywek lub komisji dyscyplinarnych. A wszystko przez podwójne uprawnienie do gry w różnych federacjach krajowych.

Czytaj dalej O problemie podwójnego uprawnienia do gry w rozgrywkach piłkarskich

Opublikowane w

Praktyczne aspekty rejestracji klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić zagadnienia związane z rejestracją klubów sportowych działających w formie stowarzyszeń. Okazuje się bowiem, że obowiązujące w tym zakresie przepisy nie są do końca spójne.

Czytaj dalej Praktyczne aspekty rejestracji klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.