ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Różne odcienie „czerwieni”, czyli kiedy wyrzucenie zawodnika z boiska nie oznacza jego absencji w kolejnym meczu

Ostatnia kolejka LOTTO Ekstraklasy przyniosła nam wiele emocji. Sytuacje, w których sędzia korzysta  z systemu VAR jeszcze nie dla wszystkich są tak oczywiste, stąd też pojawiające się wśród komentatorów i kibiców emocje z tym związane, wydają się jeszcze większe – nawet od tych boiskowych. Nie mniej dzisiejszym tematem nie będzie wspomniany VAR, ale sytuacja, która również mogła okazać się niejasna dla widzów „spotkania na szczycie”.

W rozegranym w ramach 26. kolejki LOTTO Ekstraklasy pojedynku pomiędzy warszawską Legią a poznańskim Lechem, w barwach „Wojskowych” wystąpił bowiem zawodnik, który wcześniejszy mecz (z Jagiellonią – przyp.) zakończył przed czasem – schodząc z boiska po tym, jak sędzia Stefański uniósł w jego kierunku dłoń trzymającą czerwoną kartkę.

Szczęśliwie się złożyło – oczywiście wyłącznie na potrzeby niniejszego artykułu – że we wspomnianym  meczu Legii z Jagiellonią dwóch zawodników stołecznej drużyny obejrzało czerwone kartki, w dwóch zupełnie różnych okolicznościach.

Mowa oczywiście o Domagoju Antolićiu i Marko Vesovićiu. Pierwszy z nich, po weryfikacji systemu VAR, ukarany został bezpośrednią czerwoną kartką, Vesović natomiast zszedł z boiska po obejrzeniu drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartki.

Skoro obaj zobaczyli jednak „czerwień”, to dlaczego jeden z nich mógł wystąpić w jednym z najważniejszych meczów rodzimej ligi, a drugi przesiedział go na trybunach?

By zrozumieć powyższą sytuację, należy zajrzeć do Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN oraz Uchwały nr VI/87 z dnia 16 czerwca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne.

Regulamin Dyscyplinarny PZPN w art. 24 §1 stanowi, iż kary ostrzeżenia (żółta kartka) oraz wykluczenia (czerwona kartka) udziela się na zasadach określonych w Przepisach Gry w piłkę nożną oraz innych przepisach odrębnych.

Bardziej precyzyjny jest w tym względzie art. 57 wspomnianego Regulaminu, który w §1 wskazuje, iż zawodnik otrzymuje odpowiednio ostrzeżenie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwoną kartkę) w przypadku popełnienia przewinień wskazanych w art. 12 Zasad Gry w piłkę nożną.

Powyższe odnosi się do sytuacji boiskowych, za które zawodnik może zostać odpowiednio ukarany. Wróćmy jednak do clou sprawy i odpowiedzmy sobie na pytanie: kiedy zatem „czerwień” oznaczać będzie absencję w kolejnym spotkaniu?

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt a – d) Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2017/2018 i następne:

14.1. Zawodnik, który w czasie meczów Rozgrywek Ekstraklasy otrzyma napomnienie (żółtą  kartkę) zostanie automatycznie ukarany:

 1. przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
 2. przy ósmym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
 3. przy dwunastym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów,
 4. przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (szesnastym, dwudziestym itd.) – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.

Natomiast zgodnie z Art.  61 §1 – 4 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN traktującymi o wykluczeniu w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki:

 • 1. Z zastrzeżeniem § 2 i §3 niniejszego artykułu zawodnikowi, który w czasie zawodów mistrzowskich Ekstraklasy, innych zawodów mistrzowskich lub zawodów pucharowych został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki, wymierza się automatycznie karę dwóch meczów dyskwalifikacji.
 • 2. Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
 • naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu,
 • innym, wysoce niesportowym zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim,

– po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.

 • 3. Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
 • pozbawieniu realnej szansy zdobycia bramki przez przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki ukaranego zawodnika, za które to przewinienie podyktowano rzut karny lub rzut wolny,
 • pozbawieniu drużyny przeciwnika bramki lub realnej szansy na jej zdobycie, poprzez zagranie  piłki ręką, przy czym zagrywającym nie był bramkarz we własnym polu karnym,
 • pozbawieniu drużyny przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki poprzez zachowanie bramkarza, polegające na zatrzymaniu piłki ręką poza własnym polem karnym,

– wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze jednego meczu.

 • 4. Zawodnik, którego sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki jest automatycznie zawieszony w prawach zawodnika i do czasu orzeczenia kary nie może brać udziału w rozgrywkach, w których został wykluczony, a w przypadku o którym mowa w § 2 również w innych rozgrywkach.

Na marginesie należy wskazać, iż zgodnie z art. 63 §4 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN zawodnikowi, który m.in. w czasie zawodów mistrzowskich Ekstraklasy został wykluczony z gry (czerwona kartka) w wyniku otrzymania dwóch ostrzeżeń (żółtych kartek), do rejestru ostrzeżeń wlicza się obie żółte kartki.

Reasumując – po zapoznaniu się z powyżej wskazanymi przepisami powinien ukazać się nam dość jasny podział, na sytuację, w której z jednej strony znalazł się wspomniany na wstępie Antolić (samoistna czerwona kartka), a z drugiej, jego klubowy kolega – Vesović (czerwona kartka otrzymana w wyniku dwóch kolejnych napomnień). Pierwszy z nich opuszczając boisko w taki, a nie inny sposób, automatycznie otrzymał karę dwóch meczów dyskwalifikacji. Drugi – z racji, że były to jego dopiero pierwsza i druga żółta kartka w sezonie – owszem opuścił boisko osłabiając swoją drużynę, ale nadal pozostawał uprawniony do gry w kolejnym spotkaniu, co jak wiemy ostatecznie walnie przyczyniło się do zwycięstwa Legii, gdyż to po jego trafieniu w 2 minucie spotkania, klub ze Stolicy Polski objął prowadzenie.

Co jest odrębnym tematem, jednakże warte jest w tym miejscu zaznaczenia – liczby żółtych kartek oraz długości spowodowanej nimi ewentualnej absencji, warto jednak pilnować i skrupulatnie je liczyć, a to po to, by ostateczny wynik meczu weryfikowało jedynie boisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Dirty Racing

W Formule 1, jak w każdym innym sporcie, sportowcy nie zawsze są w stanie zapanować nad emocjami. Czasami pokusa niedozwolonego zachowania, „urywającego” kilka sekund jest zbyt silna. Zdarzają się też w trakcie zawodów sytuacje charakterystyczne dla ruchu samochodowego na całym świecie, takie jak zajeżdżanie drogi, blokowanie innych, specjalne hamowanie lub delikatne przepychanie.

Opublikowane w

FIFA wskazała kluczowe kierunki rozwoju międzynarodowych rozgrywek

Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.

O autorze

Tomasz Flakowski

Tomasz Flakowski

Aplikant radcowski

Wpisy autora

Opublikowane w

FIFA wskazała kluczowe kierunki rozwoju międzynarodowych rozgrywek

Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.

Opublikowane w

Działalność w social mediach, a rozwiązanie kontraktu z winy zawodnika

W ostatnich dniach byliśmy świadkami kolejnego spektakularnego rozwiązania kontraktu z zawodnikiem, którego powodem były… jego działania w social media. Czy komentarze, lajki, udostępnienia lub posty w ogóle mogą być podstawą do takiego działania ze strony klubu i dlaczego? Zapraszam do wspólnej analizy tego przypadku.

Opublikowane w

42. Kongres UEFA: rekordowe 757,5 mln € dla federacji członkowskich UEFA za pośrednictwem HatTrick V

Rekordowe nagrody za UEFA EURO 2020 i rekordowe granty na rozwój piłki w Europie zostały ogłoszone na 42. Kongresie Zwyczajnym UEFA w Bratysławie na Słowacji, w którym brało udział 55 federacji członkowskich UEFA. Brały one udział w podejmowaniu ważnych decyzji tego dnia (jak chociażby ta o odrzuceniu wniosku Jersey o włączeniu wyspy w poczet członków UEFA).

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.