ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Propozycje zmian w szkoleniu trenerów piłkarskich

Polski Związek Piłki Nożnej reformuje szkolenie zarówno trenerów, jak i młodzieży. Proces ten rozpoczął się już za poprzedniej kadencji Zarządu PZPN i zaowocował między innymi stworzeniem Szkoły Trenerów w Białej Podlaskiej, powstaniem Narodowego Modelu Gry i „Pro Junior System”, o którym pisałem już na prawosportowe.pl latem ubiegłego roku.

Jak wiemy Narodowy Model Gry to opracowanie w ramach jednego dzieła najważniejszych założeń i koncepcji szkolenia, z których mieliby korzystać trenerzy, również ci w piłce amatorskiej. Sporo mówiło się w ostatnich latach, o tym, że kursy trenerskie są za drogie, że trenera młodzieży, który na co dzień pracuje na etacie jako nauczyciel w szkole, a młodzież szkoli popołudniami, praktycznie społecznie nie stać na ponoszenie kilku tysięcy złotych na szkolenie i uzyskanie odpowiedniej licencji trenerskiej UEFA. Polski Związek Piłki Nożnej słucha potrzeb i wychodzi im naprzeciw.

W drugiej połowie tego roku mają nastąpić spore zmiany. Od lipca tego PZPN chce zmienić sposób kształcenia trenerów i – co najważniejsze – uprościć procedurę zdobywania licencji trenerskiej. Jak mówi Dyrektor Sportowy PZPN – Stefan Majewski – związek chce zachęcić jak najwięcej osób do udziału w kursach trenerskich na podstawowym poziomie. Wierzymy, że przez to inaczej spojrzą na piłkę – tłumaczy Stefan Majewski.

Zmiany idą daleko, bowiem przewidują, że trenowania zespołu B-klasowego czy C-klasowego wystarczać będzie licencja Grassroots D, którą będzie można zdobyć na kursie, który trwał będzie ledwie dwa weekendy. Nie będzie prowadzony w Białej Podlaskiej, a przez wojewódzki związek piłki nożnej, blisko miejsca zamieszkania osoby, która chce taki kurs skończyć. Nie będzie wszak trzeba płacić za podróże po kilkaset kilometrów, czy to pociągiem czy samochodem i ponosić kosztów noclegu w hotelach.

Cena licencji Grassroots D ma być skalkulowana na poziomie 250 złotych. Do tej pory, by pracować na tym poziomie rozgrywek trzeba było skończyć kurs UEFA C, kosztujący około pięciu razy więcej. – Dostaliśmy bardzo dużo zapytań, czy w najniższych klasach rozgrywkowych muszą być trenerzy. Uważamy, że tak i dlatego w tym kierunku pójdą zmiany. Wolą prezesa PZPN Zbigniewa Bońka było to, by nawet po dwóch sesjach weekendowych, po 32 godzinach kursu przyznawać pierwsze licencje i umożliwiać prowadzenie zespołu. Przez ten czas taka osoba zdobędzie podstawową wiedzę i jeśli będzie chciała się dalej kształcić, to ma jasno wyznaczoną ścieżkę rozwoju – wyjaśnia – na łamach oficjalnej strony PZPN – Stefan Majewski.

Taka licencja będzie dotyczyła jednak tylko amatorskiego futbolu na poziomie seniorskim. Zdaniem Majewskiego do tej pory sporym problemem było to, że ludzie wchodzący w pracę trenerską z młodzieżą przenosili bardzo dużo rzeczy z piłki seniorskiej. Nie wolno juniora, trampkarza i dzieci traktować jak dorosłych. Te modele trenowania w piłce seniorskiej były przenoszone i powodowały problemy w rozwoju młodzieży. Dlatego wiedza w zakresie rozróżnienia treningu dla młodzieży i dla seniorów będzie obowiązkowa po zakończeniu kursu. Dzisiaj możliwość podglądania tego, co warto ująć w treści treningowej jest bardzo duża. Może brakowało jednak w tych najniższych klasach rozgrywkowych podpowiedzi, jak to zrobić. Dlatego będziemy starać się tej wiedzy przekazać jak najwięcej i jak najszerzej – dodaje Stefan Majewski.

PZPN zamierza wyznaczyć główne punkty, na które trenerzy powinni zwracać uwagę mając już konspekt treningu. W połączeniu z Narodowym Modelem Gry to sprawia, że trener jest już przygotowany. Narodowy Model Gry nadaje konkretny kierunek, choć nie ma jeszcze wielkiego zasobu ćwiczeń. Jak tłumaczy Dyrektor Sportowy PZPN: – powstają suplementy, które dalej rozwiną NMG. A na stronach internetowych PZPN już jest wiele udostępnionych bezpłatnie materiałów, które można pobrać i używać w treningu. Mając wiedzę i to wszystko możemy być pewni, że zajęcia zostaną przeprowadzone prawidłowo.

W piłce amatorskiej poza Grassroots D, będzie możliwość odbycia kursu Grassroots C. Ma być on czteroweekendowy (70-godzinny) i będzie stanowił konkretny wstęp do trenowania młodzieży. Jego koszt będzie wynosił 800 złotych – również mniej, niż w przypadku UEFA C. Związek wychodzi tu naprzeciw trudnościom jakie można napotkać zwłaszcza na wsi i w małych miasteczkach. –Wiemy, jak trudna jest praca w piłce nożnej, a zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą. Ten zawód wymaga ogromnego poświęcenia i do tego trzeba mieć pasję, bo same umiejętności nie wystarczą. Uważamy, że angażując nawet rodziców w zdobycie tych pierwszych stopni trenerskich zmieni się ich postrzeganie. Na to co robi trener, jak podejść do dziecka. To wyznacznik naszych propozycji: ich kryteria przyjęć będą złagodzone, tym więcej osób będzie na kursach trenerskich, więcej będzie szkoleniowców, większa będzie ogólna świadomość piłki nożnej – mówi Majewski.

Propozycje PZPN zakładają również uproszczenia na wyższych stopniach trenerskich. Choćby dostęp do kursów UEFA B ma być łatwiejszy – rok po zdobyciu licencji Grassroots C (lub UEFA C), a dla najlepszych absolwentów zakładane jest dofinansowanie kursu ze strony związku. Zwiększyć ma się również liczba przeprowadzanych kursów: do maksymalnie 10 rocznie Grassroots D, ośmiu Grassroots C i dwóch UEFA B – wszystkich przeprowadzanych przez każdy wojewódzki ZPN. Standaryzacji ulegną egzaminy wstępne, końcowe i poprawkowe na kursach UEFA B, UEFA A, UEFA Elite Youth oraz UEFA Pro. Rejestracja na kursy ma przebiegać wyłącznie on-line przez system PZPN24 i bez potrzeby wysyłania dokumentów – czytamy na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Cenne zmiany, które powinny zwiększyć dostępność kursów trenerskich i ułatwić dostęp do zawodu. Tylko nieliczni poprowadzą w przyszłości i po kolejnych kursach – z UEFA PRO na czele – drużyny na szczeblu centralnym rozgrywek, w tym także w Ekstraklasie, ale warto otworzyć, zwłaszcza młodym ludziom możliwość rozwijania swojej pasji i trenowania amatorskich zespołów piłki nożnej, także – po dodatkowym przygotowaniu – młodzieżowych, rozwijania specjalizacji trenerskich np. na trenerów bramkarzy. Miejmy nadzieję, że w połączeniu z sukcesami pierwszej reprezentacji zwiększy to jeszcze modę na piłkę nożną, a coraz więcej dzieci i ich rodziców wybierać będzie dla latorośli trening piłkarski, a nie siedzenie przy komputerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

VAR na Mundialu

Dziś będzie o systemie VAR czyli Video Assistant Referee i jego stosowaniu podczas finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Rosja 2018. My – polscy kibice futbolu znamy ten system z meczów Ekstraklasy, wszak sezon 2017/2018 był premierowym, jeśli chodzi o stosowanie VAR-u. Tak się przyzwyczailiśmy, źe gdy przyszło do ostatniej kolejki sezonu zasadniczego i niemożności rozegrania wszystkich ośmiu spotkań z VAR-em, to Prezes PZPN Zbigniew Boniek rzucił propozycję by kolejkę rozłożyć na 2 dni. Kluby się nie zgodziły i chciały grać w jednym terminie o jednej godzinie i kolejkę rozegrano bez VAR-u by szanse wszystkich były równe.

Czytaj dalej VAR na Mundialu

Opublikowane w

Ograniczenia w zakresie reklamy i działalności marketingowej podczas Mundialu w Rosji

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji trwają już w najlepsze a zainteresowanie widzów z całego świata pochłania przede wszystkim rywalizacja sportowa. Mundial może być jednak ciekawy nie tylko z perspektywy sportowej, ale również prawnej.

Czytaj dalej Ograniczenia w zakresie reklamy i działalności marketingowej podczas Mundialu w Rosji

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

VAR na Mundialu

Dziś będzie o systemie VAR czyli Video Assistant Referee i jego stosowaniu podczas finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Rosja 2018. My – polscy kibice futbolu znamy ten system z meczów Ekstraklasy, wszak sezon 2017/2018 był premierowym, jeśli chodzi o stosowanie VAR-u. Tak się przyzwyczailiśmy, źe gdy przyszło do ostatniej kolejki sezonu zasadniczego i niemożności rozegrania wszystkich ośmiu spotkań z VAR-em, to Prezes PZPN Zbigniew Boniek rzucił propozycję by kolejkę rozłożyć na 2 dni. Kluby się nie zgodziły i chciały grać w jednym terminie o jednej godzinie i kolejkę rozegrano bez VAR-u by szanse wszystkich były równe.

Czytaj dalej VAR na Mundialu

Opublikowane w

Wierzymy dalej!

Piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Senegalem 1:2 na inaugurację swoich występów w finałach Mistrzostw Świata w Rosji. Nie takiego początku Mundialu się spodziewaliśmy, ale przy porażce Kolumbii z Japonią także 1:2 i kolejnym meczu Biało-Czerwonych w niedzielę 24 czerwca o 20:00 właśnie z Kolumbią, dwie wygrane z Kolumbią i z Japonią też dadzą awans do 1/8 finału. Wierzmy zatem, że nasza drużyna szybko się podniesie i nie śpiewajmy póki co „nic się nie stało”.

Czytaj dalej Wierzymy dalej!

Opublikowane w

11 za nami

„11” czyli „jedenastka” kibicom futbolu może kojarzyć się z rzutem karnym (bo tak właśnie karny jest nazywany – przyp. M.Ż.). Może kojarzyć się również z jedenastką meczową, czyli składem, który rozpoczyna mecz piłki nożnej, ale… ja dziś celowo użyłem tej liczby, bo właśnie 11 meczów finałów piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji już za nami.

Czytaj dalej 11 za nami

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.