ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Pozasądowe rozwiązywanie sporów i konfliktów w sporcie, jako sprawne osiąganie zamierzonego celu, na przykładzie sprawy Real Garcilaso przeciwko la Federación Peruana de Fútbol oraz Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich

Niespełna półtora miesiąca temu Sąd Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) uwzględnił apelację wniesioną przez peruwiański klub piłkarski Real Garcilaso przeciwko la Federación Peruana de Fútbol  (PFF) i peruwiańskim klubom piłkarskim Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich.

Rezolucja 034 – CJ-FPF-2017 wydana przez Komisję Sprawiedliwości PFF w dniu 11 sierpnia 2017 r., w której Real Garcilaso został ukarany za wystawienie nieuprawnionego zawodnika, została uchylona, a nową decyzją nakazano  PFF przywrócenie Realowi Garcilaso 6 punktów i odjęcie po 3 punkty kolejno Club Sport Alianza Atletico Sullana oraz Club Juan Aurich.

W dniach 14 i 23 lipca 2017 r. Real Garcilaso zmierzył się z Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich, wygrywając oba spotkania. Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich następnie złożyły skargi do Peruwiańskiej Federacji Piłki Nożnej, twierdząc, że Carlos Neumann (zawodnik Real Garcilaso) nie był uprawniony do gry w Real Garcilaso w tych meczach z powodu nieprawidłowości administracyjnych związanych z rejestracją umowy transferu czasowego (wypożyczenia) pomiędzy jego macierzystym klubem a Realem Garcilaso.

11 sierpnia 2017 r. Comision de Justicia de la Federación Peruana de Fútbol wydała rezolucję 034-CJ-FPF-2017, w której Real Garcilaso został ukarany walkowerem w obu ww. Przypadkach. Tym samym z dorobku tego klubu odjęteo 6 punktów, a następnie po 3 punkty zostały przypisane każdemu z ww. Przeciwników. 1 września 2017 r. Real Garcilaso odwołał się do CAS, a już 9 listopada 2017 r. w Limie (Peru) odbyło się przesłuchanie stron. CAS stwierdził, że umowa transferu czasowego Carlosa Neumanna została zarejestrowana prawidłowo, a tym samym należy uznać, że był on należycie uprawniony do gry, w konekwencji czego rezolucję nr 034-CJFPF-2017  należy uchylić.

Powyższa sytuacja pokazuje, że po pierwsze – możliwość skierowania sporu na drogę postępowania pozasądowego w znacznym stopniu ułatwia osiągnięcie zadowalającego rezultatu, dzięki dochodzeniu do niego dużo sprawniej niż miałoby to miejsce w tradycyjnym postępowaniu sądowym, a po drugie – postępowanie pozasądowe pozwala na zachowanie dyskrecji, co pokazuje chociażby niniejsza sprawa, gdzie ukazał się jedynie krótki komunikat bez wdawania się w szczegóły postępowania. Dodatkowym atutem takiego rodzaju rozwiązywania sporów I konfliktów jest fakt, iż strony mogą liczyć na dokonanie rozstrzygnięcia przez doświadczonych specjalistów w danej dziedzinie, a wyrok sądu arbitrażowego traktowany jest na równi z wyrokiem sądu powszechnego, gdzie wykonywanie orzeczeń oraz ugód zawartych w jego trakcie w Polsce odbywa się według przepisów egzekucyjnych zawartych w Kodeksie Postępowania Cywilnego.

Jeżeli więc stronie zależy na szybkim wskazaniu podmiotu, który ma rację w sprawie, a jednocześnie chciałaby najważniejsze kwestie jej dotyczące zachować w tajemnicy, warto zastanowić się nad takim właśnie rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Dirty Racing

W Formule 1, jak w każdym innym sporcie, sportowcy nie zawsze są w stanie zapanować nad emocjami. Czasami pokusa niedozwolonego zachowania, „urywającego” kilka sekund jest zbyt silna. Zdarzają się też w trakcie zawodów sytuacje charakterystyczne dla ruchu samochodowego na całym świecie, takie jak zajeżdżanie drogi, blokowanie innych, specjalne hamowanie lub delikatne przepychanie.

Opublikowane w

FIFA wskazała kluczowe kierunki rozwoju międzynarodowych rozgrywek

Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.

O autorze

Tomasz Flakowski

Tomasz Flakowski

Aplikant radcowski

Wpisy autora

Opublikowane w

FIFA wskazała kluczowe kierunki rozwoju międzynarodowych rozgrywek

Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.

Opublikowane w

Działalność w social mediach, a rozwiązanie kontraktu z winy zawodnika

W ostatnich dniach byliśmy świadkami kolejnego spektakularnego rozwiązania kontraktu z zawodnikiem, którego powodem były… jego działania w social media. Czy komentarze, lajki, udostępnienia lub posty w ogóle mogą być podstawą do takiego działania ze strony klubu i dlaczego? Zapraszam do wspólnej analizy tego przypadku.

Opublikowane w

Różne odcienie „czerwieni”, czyli kiedy wyrzucenie zawodnika z boiska nie oznacza jego absencji w kolejnym meczu

Ostatnia kolejka LOTTO Ekstraklasy przyniosła nam wiele emocji. Sytuacje, w których sędzia korzysta  z systemu VAR jeszcze nie dla wszystkich są tak oczywiste, stąd też pojawiające się wśród komentatorów i kibiców emocje z tym związane, wydają się jeszcze większe – nawet od tych boiskowych. Nie mniej dzisiejszym tematem nie będzie wspomniany VAR, ale sytuacja, która również mogła okazać się niejasna dla widzów „spotkania na szczycie”.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.