ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Pozasądowe rozwiązywanie sporów i konfliktów w sporcie, jako sprawne osiąganie zamierzonego celu, na przykładzie sprawy Real Garcilaso przeciwko la Federación Peruana de Fútbol oraz Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich

Niespełna półtora miesiąca temu Sąd Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) uwzględnił apelację wniesioną przez peruwiański klub piłkarski Real Garcilaso przeciwko la Federación Peruana de Fútbol  (PFF) i peruwiańskim klubom piłkarskim Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich.

Rezolucja 034 – CJ-FPF-2017 wydana przez Komisję Sprawiedliwości PFF w dniu 11 sierpnia 2017 r., w której Real Garcilaso został ukarany za wystawienie nieuprawnionego zawodnika, została uchylona, a nową decyzją nakazano  PFF przywrócenie Realowi Garcilaso 6 punktów i odjęcie po 3 punkty kolejno Club Sport Alianza Atletico Sullana oraz Club Juan Aurich.

W dniach 14 i 23 lipca 2017 r. Real Garcilaso zmierzył się z Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich, wygrywając oba spotkania. Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich następnie złożyły skargi do Peruwiańskiej Federacji Piłki Nożnej, twierdząc, że Carlos Neumann (zawodnik Real Garcilaso) nie był uprawniony do gry w Real Garcilaso w tych meczach z powodu nieprawidłowości administracyjnych związanych z rejestracją umowy transferu czasowego (wypożyczenia) pomiędzy jego macierzystym klubem a Realem Garcilaso.

11 sierpnia 2017 r. Comision de Justicia de la Federación Peruana de Fútbol wydała rezolucję 034-CJ-FPF-2017, w której Real Garcilaso został ukarany walkowerem w obu ww. Przypadkach. Tym samym z dorobku tego klubu odjęteo 6 punktów, a następnie po 3 punkty zostały przypisane każdemu z ww. Przeciwników. 1 września 2017 r. Real Garcilaso odwołał się do CAS, a już 9 listopada 2017 r. w Limie (Peru) odbyło się przesłuchanie stron. CAS stwierdził, że umowa transferu czasowego Carlosa Neumanna została zarejestrowana prawidłowo, a tym samym należy uznać, że był on należycie uprawniony do gry, w konekwencji czego rezolucję nr 034-CJFPF-2017  należy uchylić.

Powyższa sytuacja pokazuje, że po pierwsze – możliwość skierowania sporu na drogę postępowania pozasądowego w znacznym stopniu ułatwia osiągnięcie zadowalającego rezultatu, dzięki dochodzeniu do niego dużo sprawniej niż miałoby to miejsce w tradycyjnym postępowaniu sądowym, a po drugie – postępowanie pozasądowe pozwala na zachowanie dyskrecji, co pokazuje chociażby niniejsza sprawa, gdzie ukazał się jedynie krótki komunikat bez wdawania się w szczegóły postępowania. Dodatkowym atutem takiego rodzaju rozwiązywania sporów I konfliktów jest fakt, iż strony mogą liczyć na dokonanie rozstrzygnięcia przez doświadczonych specjalistów w danej dziedzinie, a wyrok sądu arbitrażowego traktowany jest na równi z wyrokiem sądu powszechnego, gdzie wykonywanie orzeczeń oraz ugód zawartych w jego trakcie w Polsce odbywa się według przepisów egzekucyjnych zawartych w Kodeksie Postępowania Cywilnego.

Jeżeli więc stronie zależy na szybkim wskazaniu podmiotu, który ma rację w sprawie, a jednocześnie chciałaby najważniejsze kwestie jej dotyczące zachować w tajemnicy, warto zastanowić się nad takim właśnie rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

VAR na Mundialu

Dziś będzie o systemie VAR czyli Video Assistant Referee i jego stosowaniu podczas finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Rosja 2018. My – polscy kibice futbolu znamy ten system z meczów Ekstraklasy, wszak sezon 2017/2018 był premierowym, jeśli chodzi o stosowanie VAR-u. Tak się przyzwyczailiśmy, źe gdy przyszło do ostatniej kolejki sezonu zasadniczego i niemożności rozegrania wszystkich ośmiu spotkań z VAR-em, to Prezes PZPN Zbigniew Boniek rzucił propozycję by kolejkę rozłożyć na 2 dni. Kluby się nie zgodziły i chciały grać w jednym terminie o jednej godzinie i kolejkę rozegrano bez VAR-u by szanse wszystkich były równe.

Czytaj dalej VAR na Mundialu

Opublikowane w

Ograniczenia w zakresie reklamy i działalności marketingowej podczas Mundialu w Rosji

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji trwają już w najlepsze a zainteresowanie widzów z całego świata pochłania przede wszystkim rywalizacja sportowa. Mundial może być jednak ciekawy nie tylko z perspektywy sportowej, ale również prawnej.

Czytaj dalej Ograniczenia w zakresie reklamy i działalności marketingowej podczas Mundialu w Rosji

O autorze

prawosportowe

Prawo Sportowe

Redakcja prawosportowe.pl

Wpisy autora

Opublikowane w

Ekspert Kancelarii Dauerman na falach eteru

Ekspert Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman” – Maciej Broda będzie we wtorek 12 czerwca, po godzinie 10.30 gościem Polskiego Radia 24.  Tematem programu będą świadczenia finansowe dla klubów w związku z udziałem zawodników na Mundialu. Audycję poprowadzi Jakub Kukla. Zapraszamy do słuchania tutaj.

Opublikowane w

Dyskwalifikacja czasowa, a zmiana klubu przez piłkarza

Ostatnio pisałem o karze dla klubu, którego drużyna prowadzona była w zawodach przez trenera bez ważnej licencji, wcześniej było o wykluczeniu grającego trenera, a dziś pora na wykluczenie zawodnika z meczu (ukaraniem czerwoną kartką), a konkretnie przewinienie uregulowane w art. 61 §2 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej i konsekwencje jakie dyskwalifikacja czasowa niesie za sobą w przypadku zmiany klubu, a idąc jeszcze dalej zmiany krajowej federacji czyli zmiany klubu na zagraniczny.

Czytaj dalej Dyskwalifikacja czasowa, a zmiana klubu przez piłkarza

Opublikowane w

Kolejne zmiany w regulaminach europejskich rozgrywek

Ponieważ, w przyszłym sezonie rozpoczyna się nowy, trzyletni cykl międzynarodowych rozgrywek klubowych, mogliśmy być pewni, że w regulaminach Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA wprowadzi jakieś nowości, które będą stosowane od początku sezonu 2018/19 i tak też się stało.

Czytaj dalej Kolejne zmiany w regulaminach europejskich rozgrywek

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.