ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Postanowienia PZPN do przepisów gry w piłkę nożną cz. 4

W jednym z poprzednich wpisów na blogu prawosportowe.pl omawiałem kwestie zmian zawodników, opuszczenia pola gry przez zawodnika, wejścia na pole gry czy osób funkcyjnych na ławce rezerwowych w świetle przyjętej niedawno, Uchwały nr VII/121 z dnia 7 lipca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia „Postanowień Polskiego Związku Piłki Nożnej do Przepisów Gry 2017/2018”.

Dziś pora między innymi, na protesty dotyczące tożsamości zawodników. Zgodnie z art. 3.28. Postanowień PZPN, kapitanowie mają prawo, najpóźniej do zakończenia zawodów, zgłaszać sędziemu protesty dotyczące tożsamości zawodników. Na mocy art. 3.29., sprawdzenia tożsamości zawodników sędzia może dokonać przed zawodami, w czasie przerwy między częściami gry lub po zawodach, zawsze jednak w obecności kapitanów obu drużyn (w zawodach drużyn młodzieżowych kapitanowi towarzyszyć może jedna z wpisanych do protokołu osób funkcyjnych). Konieczność sprawdzenia tożsamości zawodników po zakończeniu zawodów zobowiązuje kapitanów i kierowników drużyn do zatrzymania wszystkich zawodników, którzy uczestniczyli w grze do pełnej dyspozycji sędziego we wskazanym przez niego miejscu.

Kiedy umieszcza się protest w sprawozdaniu? W myśl przepisu art. 3.30. Postanowień PZPN, jeżeli opinia sędziego dotycząca protestu nie satysfakcjonuje wnoszącego kapitana, sędzia musi umieścić w sprawozdaniu treść protestu, wraz z podpisem wnoszącego (w zawodach drużyn młodzieżowych – kierownika drużyny). Ważne postanowienie znalazło się też w art. 3.31., zgodnie, z którym, okoliczność składania protestów i ich procedowanie usprawiedliwia ewentualne opóźnienie rozpoczęcia gry każdej części zawodów.

Z przystąpieniem drużyny do meczu i udziałem w meczu związane są nie tylko protesty, ale też ubiór zawodników. W postanowieniach Polskiego Związku Piłki Nożnej do Przepisów Gry 2017/2018 kwestie ubioru zostały uregulowane w art. 4. Numeracja ta zgadza się także z numeracją w Przepisach Gry. W nich również kwestie ubioru zawodników znajdują się w art. 4.

Zgodnie z art. 4.1. Postanowień PZPN, zawodnicy muszą mieć koszulki z numerami na plecach. Numery te muszą być takie same jak w protokole. Numery są w kolorze kontrastującym z kolorem koszulek tak, by mogły być z daleka widoczne. Ich wielkość określają regulaminy rozgrywek. Regulaminy rozgrywek – na mocy art. 4.2. – określają także zasady doboru strojów drużyn. Ubiór zawodników jest kontrolowany przez sędziego, na podstawie art. 4.3.” Sędzia musi sprawdzić, czy zawodnicy posiadają zgodny z Przepisami Gry ubiór – w szczególności obuwie – przed rozpoczęciem zawodów, przed drugą połową zawodów, dogrywką i w innym czasie, kiedy taka potrzeba zachodzi. Kontrola ubioru przed rozpoczęciem zawodów, jak i przed ich drugą połową, winna odbywać się w miejscu możliwie najmniej widocznym dla publiczności, tuż przed wejściem na pole gry”.

Kolejna sprawa, będąca przedmiotem regulacji art. Postanowień PZPN, to ewentualne niedopuszczenie zawodnika do gry. Znalazło się ono pośród przepisów związanych z ubiorem zawodników, choć bezpośrednio samego ubioru nie dotyczy. Wiąże się z nim tylko pośrednio, bowiem opatrunki mogą sporo wykraczać swoim gabarytami poza ciało zawodnika i stanowić zagrożenie, dlatego na mocy art. 4.4. jeżeli zawodnik zamierza grać z opatrunkiem chroniącym go przed kontuzją (nawet za zgodą lekarza), sędzia ma prawo nie dopuścić go do gry, jeśli stwierdzi, że opatrunek stanowi zagrożenie dla innych zawodników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Pora „uzdrowić” orzeczenia lekarskie dla zawodników – wystartujmy z nową inicjatywą legislacyjną

Korzystając z uprawnień przysługujących mi jako osobie wykonującej zawodową działalność lobbingową, chcę jako Kancelaria Prawa Sportowego DAUERMAN złożyć do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia wniosek o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w zakresie rozszerzenia katalogu lekarzy specjalistów, którzy byliby uprawnieni do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia.

Opublikowane w

Odpowiedzialność dyscyplinarna pośrednika transakcyjnego

W ostatnim blogu na prawosportowe.pl pisałem o zmianach w przepisach o pośrednikach transakcyjnych. Dziś pora na przedstawienie odpowiedzialności dyscyplinarnej pośredników. Jeśli o nią chodzi to obecnym kształcie obowiązuje od czasu zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN i od wprowadzenia Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi.

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Odpowiedzialność dyscyplinarna pośrednika transakcyjnego

W ostatnim blogu na prawosportowe.pl pisałem o zmianach w przepisach o pośrednikach transakcyjnych. Dziś pora na przedstawienie odpowiedzialności dyscyplinarnej pośredników. Jeśli o nią chodzi to obecnym kształcie obowiązuje od czasu zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN i od wprowadzenia Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi.

Opublikowane w

Zmiany w przepisach o pośrednikach transakcyjnych

Po rewolucyjnej wręcz zmianie, do której doszło na rynku piłkarskim jakiś czas temu czyli deregulacji zawodu agenta piłkarskiego czyli pośrednika na rynku transferowym pomiędzy klubem, a zawodnikiem i zastąpieniu licencjonowanych agentów FIFA, pośrednikami transakcyjnymi, czas na zmiany w sposobie rejestracji pośredników na rynku polskim. Zapraszam do lektury!

Opublikowane w

Casus Patrice`a Evry

Kilka dni temu przed meczem fazy grupowej Ligi Europy między Vitorią Guimaraes, a Olympique Marsylia, najbardziej doświadczony piłkarz drużyny z Marsylii – Patrice Evra kopnął podczas rozgrzewki jednego z najbardziej zagorzałych kibiców swojego zespołu. Zawodnik ukarany został przez sędziego wykluczeniem (czerwoną kartką), a i tak jego zespół rozpoczął zawody w pełnym składzie. Pora na analizę tego przypadku.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.