Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Porozumienie FIFA i FIFPro

Kilka dni temu – 6 listopada, FIFA oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) zawarły sześcioletnią umowę o współpracy, której przedmiotem jest wzmocnienie kooperacji pomiędzy tymi podmiotami, co finalnie ma się przełożyć oczywiście na poprawę zarządzania piłką nożną w skali globalnej. Poniżej przedstawię najważniejsze założenia wskazanej umowy.

Przede wszystkim doprowadzono do osiągnięcia porozumienia między FIFA, FIFPro, European Club Association oraz World Leagues Forum. Wszystko to pod auspicjami niedawno utworzonego podmiotu jakim jest: Football Stakeholders Committee.

W związku z podjętymi działaniami – ustanowieniem grupy roboczej do zbadania i przeprowadzenia oceny systemu transferowego, FIFPro wycofało złożoną do Komisji Europejskiej w 2015 r. skargę na FIFA dotyczącą obowiązującego systemu transferowego. W ramach podjętej współpracy strony zobowiązały się także m.in. do ustanowieniem krajowych Izb ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych, analizy kwestii licencji klubowych, ustaleniu minimalnych wymagań kontraktowych (ze wszystkimi sygnatariuszami na świcie). Ponadto przedmiotem analizy w ramach współpracy objęty zostanie temat zdrowia i bezpieczeństwa zawodników oraz międzynarodowy kalendarz meczowy. Nacisk został położony także na zagadnienie piłki nożnej kobiet, promowania równości i interesów kobiet w zawodowej piłce nożnej.

Wracając do Komisji Sygnatariuszy Piłkarskich, to jest to podmiot, w skład którego wchodzą konfederacje, piłkarskie związki krajowe oraz sygnatariusze profesjonalnej piłki nożnej. Pierwsze jego spotkanie odbyło się w marcu 2017 r. w Zurychu. FIFA zobowiązała się do włączania interesariuszy w procesy decyzyjne, aby stworzyć silniejszą instytucję regulującą i chroniącą futbol. Ma on na celu przełamanie barier i zapewnienie narzędzi do współpracy ze społecznością piłkarską.

Każde działanie ze strony środowiska piłkarskiego, które w swym założeniu ma służyć polepszeniu statusu piłkarzy oraz wzmocnić system zarządzania globalnym futbolem należy oceniać pozytywnie. Najbliższe miesiące jednak pokażą czy będziemy mogli analizować podjęte działania i reformy czy skończy się na nośnych hasłach. Miejmy jednak nadzieję, że długotrwałe i podobno skomplikowane  negocjacje, jakie poprzedzały zawarcie tytułowego porozumienia przyniosą konkretne, pozytywne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Opublikowane w

Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

W opublikowanym przez MSIT Kodeksie Dobrego Zarządzania w jeden z rozdziałów poświęcony został tematyce zawodnika i trenera w polityce polskiego związku sportowego. MSIT podkreśla, że to właśnie zawodnicy i trenerzy powinni być priorytetem w polityce związku.

Czytaj dalej Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

O autorze

Kinga Kania

Kinga Kania

Kinga Kania, prawnik, menedżer sportu. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Absolwentka Polskiej Akademii Sportu w Warszawie

Wpisy autora

Opublikowane w

Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Na portalu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia dotyczące sportu kobiet, czy też kierunkując się na jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych poruszaliśmy tematykę kobiecego futbolu. Za każdym razem wskazywaliśmy na obszary, które wymagają modyfikacji, aby polepszyć status prawny zawodniczek. Dzisiaj także będzie  o zmianach, ale bardziej pod kątem wizerunkowym.

Czytaj dalej Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Opublikowane w

Dziedziczenie w e-sporcie (?)

W dzisiejszym blogu odniosę się do tematu, na który powinni zwrócić uwagę gracze e-sportu, a który jeszcze powoduje, że doktryna prawnicza nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Orzecznictwo sądowe również nie służy w tym przypadku szczególną pomocą. We wcześniejszym swoim wpisie ,,Wirtualny świat i nowe wyzwania” wskazywałam na problemy prawne związane ze sprzedażą oraz kradzieżami w wirtualnym świecie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna jest kwestia dziedziczenia wirtualnych dóbr. Co ze zgromadzonymi na koncie gracza wirtualnymi przedmiotami, których wartość wielokrotnie to nawet kilkaset tysięcy euro? Co do zasady każdy ma prawo rozporządzania własnością na wypadek śmierci, a konsekwencją śmierci jest dziedziczenie spuścizny zmarłego po jego śmierci przez osoby najbliższe.

Czytaj dalej Dziedziczenie w e-sporcie (?)

Opublikowane w

Akademia sportowa we franczyzie

Z reguły franczyza kojarzy nam się z przysłowiowymi ,,sieciówkami”, np. restauracjami, sklepami, czy stacjami paliw. Coraz częściej jednak jest ona wykorzystywana w sportowym biznesie i to nie tylko jako możliwość prowadzenia chociażby sklepu z gadżetami danego klubu sportowego, ale także jako opcja prowadzenia szkółek/akademii sportowych. W myśl zasady, że jest piłka nożna … i reszta sportu, największą popularnością tego rodzaju rozwiązanie cieszy się właśnie w świecie piłkarskim. W dzisiejszym blogu przedstawię najważniejsze aspekty związane z umową franchisingu (franczyzową).

Czytaj dalej Akademia sportowa we franczyzie

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts