ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Piłkarski Puchar Polski w sezonie 2017/2018

2 maja poznaliśmy zdobywcę piłkarskiego Pucharu Polski w sezonie 2016/2017. W finale, na Stadionie Narodowym w Warszawie, Arka Gdynia pokonała po dogrywce Lecha Poznań 2:1. Polski Związek Piłki Nożnej, który jest organizatorem rozgrywek myśli już o nowym sezonie, bowiem 20 kwietnia Zarząd PZPN podjął Uchwałę nr IV/64 w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Puchar Polski na sezon 2017/2018.

Z preambuły uchwały można wyczytać, że „rozgrywki o Puchar Polski pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są masową imprezą piłkarską, mającą na celu wyłonienie najlepszej spośród wszystkich polskich drużyn piłkarskich, ubiegających się o to trofeum”.

Jak co roku, rozgrywki trwają w zasadzie dwa sezony. W pierwszym etapie, rywalizacja toczy się na szczeblu związków piłki nożnej, a w drugim – na szczeblu centralnym. I tak w sezonie 2017/2018, obok drużyn szczebla centralnego (Ekstraklasy, I Ligi i II Ligi) wystąpi 16 triumfatorów rozgrywek na szczeblu wojewódzkich związków piłki nożnej, które dobiegają końca na przełomie maja i czerwca, czyli de facto w sezonie 2016/2017, a jesienią rozpoczną się rozgrywki na szczeblu wojewódzkich związków, których triumfatorzy zagrają na szczeblu centralnym w sezonie 2018/2019.

Zgodnie z pkt 1.1 Uchwały nr IV/64, „cykl rozgrywek na szczeblu związku piłki nożnej na sezon 2017/2018 kończy się do 30 czerwca 2017 roku i ma wyłonić 16 drużyn, które wezmą udział w rozgrywkach na szczeblu centralnym w sezonie 2017/2018”, a zgodnie z pkt 1.2., „cykl rozgrywek na szczeblu centralnym w sezonie 2017/2018 rozpoczyna się 1 lipca 2017 roku a kończy nie później niż 1 czerwca 2018 roku”.

W rozgrywkach o Puchar Polski obowiązkowo biorą udział drużyny Ekstraklasy, I, II, III i IV ligi oraz do klasy okręgowej włącznie. Klub klasy A może wystąpić do ZPN o zwolnienie z udziału w rozgrywkach. Pozostałe drużyny czyli klas B i C – jeżeli w danym województwie toczą się rozgrywki klasy C – biorą udział na zasadzie dobrowolności. Drużyny dopuszczane są do udziału w rozgrywkach na szczeblu centralnym na podstawie licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach mistrzowskich w sezonie 2017/2018. Uchwała przewiduje też konsekwencje z tytułu rezygnacji w rozgrywkach szczebla Centralnego Pucharu Polski. Drużyny, które zrezygnują z udziału w rozgrywkach w sezonie 2017/2018 nie będą uprawnione do udziału w rozgrywkach o Puchar Polski w dwóch kolejnych cyklach rozgrywek. Niezależnie od tego, Komisja Dyscyplinarna PZPN może nałożyć także inne kary, przewidziane w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.

Na mocy przepisów pkt 2.4. Uchwały, ale z zastrzeżeniem przepisów o starcie więcej niż jednej drużyny danego klubu w rozgrywkach Pucharu Polski, do udziału w rozgrywkach na szczeblu centralnym uprawnieni są wszyscy zawodnicy danej drużyny klubu, którzy zostali uprawnieni w systemie Extranet, do gry w rozgrywkach mistrzowskich z jej udziałem w sezonie 2017/2018. Do każdego klubu – w świetle przepisów pkt 2.5. Uchwały, może być potwierdzona i uprawniona do gry dowolna liczba zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym w każdym meczu na szczeblu centralnym może występować równocześnie na boisku 2 zawodników danego klubu – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, z uwzględnieniem postanowień Uchwały nr XI/300 z dnia 22 listopada 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach Ekstraklasy i niższych klas rozgrywkowych.

W pierwszym etapie, kończącym się do 30 czerwca 2017 r., na szczeblu związku piłki uczestniczą drużyny: III, IV ligi i klasy okręgowej włącznie oraz na zasadzie dobrowolności wszystkie inne zespoły zgłoszone do rozgrywek.

W II etapie bierze udział:

a) 16 drużyn – zdobywców Pucharu Polski na szczeblu związków piłki nożnej w sezonie 2016/2017,

b) 18 drużyn II ligi wg stanu na sezon rozgrywkowy 2016/2017,

c) 18 drużyn I ligi wg stanu na sezon rozgrywkowy 2016/2017 oraz

d) 16 zespołów ekstraklasy wg stanu na sezon rozgrywkowy 2016/2017.

Pierwszy etap rozgrywek, kończący się do 30 czerwca 2017 r., przeprowadzają – w świetle przepisu pkt. 4.1. – związki piłki nożnej na podstawie opracowanych przez siebie regulaminów. Natomiast, zgodnie z pkt. 4.2., orzecznictwo dyscyplinarne wobec zawodników, działaczy i klubów w odniesieniu do wszystkich drużyn biorących udział w rozgrywkach pucharowych I etapu na szczeblu związków piłki nożnej należy do właściwości organów dyscyplinarnych związków piłki nożnej, chyba, że ze względu na właściwość przedmiotową sprawa zastrzeżona jest do rozpoznania przez Komisję Dyscyplinarną PZPN. Odwołania od decyzji organów pierwszej instancji są kierowane do komisji odwoławczych, związków prowadzących rozgrywki. Natomiast jeżeli sprawa jest zastrzeżona do rozpoznania przez Komisję Dyscyplinarną PZPN, odwołanie kieruje się do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN.

Kończąc omawianie przepisów ogólnych Uchwały nr IV/64 w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Puchar Polski na sezon 2017/2018 i odsyłając Państwa do lektury całej uchwały, warto jeszcze wspomnieć, że zgodnie z pkt. 4.3., wszystkie związki piłki nożnej obowiązane są w terminie do dnia 30 czerwca 2017 r. zgłosić pisemnie do Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN drużyny, które zakwalifikowały się do rozgrywek na szczeblu centralnym. Brak zgłoszenia we wskazanym terminie spowoduje odmowę dopuszczenia drużyny do rozgrywek na szczeblu centralnym.

W jednym cyklu rozgrywek może także uczestniczyć więcej niż jedna drużyna klubowa, a wystawienie przez klub więcej niż jednej drużyny, w jednym cyklu rozgrywek, zobowiązuje do stosowania zasad wymienionych w pkt 5. Uchwały:

a) Zawodnicy, którzy brali udział w jednej drużynie, nie mogą brać udziału w innej drużynie tego samego klubu w następnym terminie, jeżeli obie drużyny awansują dalej,

b) Jeżeli jedna z tych drużyn została wyeliminowana z rozgrywek, najwyżej 3 zawodników tej drużyny może występować w meczach z udziałem drużyny swego klubu, która zakwalifikowała się do dalszych rozgrywek,

c) Oznaczenie drużyn tego samego klubu ustala się na podstawie klas rozgrywkowych, w których one aktualnie występują – I drużynę reprezentuje zespół występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej, itd.

Finał rozgrywek Pucharu Polski sezonu 2017/2018 rozegrany zostanie – podobnie jak w tym roku – 2 maja, na Stadionie Narodowym w Warszawie, tyle, że będzie to 2 maja 2018 roku. Na uczestników rozgrywek czekają nagrody, zgodnie z postanowieniami pkt. 18 Uchwały. 

Klub, który zdobędzie I miejsce w rozgrywkach na szczeblu centralnym otrzymuje:
– przechodni Puchar Polski,
– replikę/miniaturę Pucharu Polski na własność,
– 35 medali pamiątkowych.

Dla klubu, który zajmie II miejsce (finalisty Pucharu Polski) przewidziano 35 medali pamiątkowych.

Jak co roku, będą też nagrody finansowe. Zwycięzcy rozgrywek na szczeblu związków piłki nożnej w sezonie 2016/2017 otrzymają po 30.000 złotych netto, a pozostali uczestnicy rundy wstępnej po 5.000 złotych netto. Także po 5.000 złotych netto przewidziano dla uczestników I rundy. Za udział w dalszych etapach kluby otrzymają:

– 10.000 zł netto za 1/16 finału PP,

– 25.000 zł netto za 1/8 finału,

– 50.000 zł netto za 1/4 finału,

– 100.000 zł netto za udział w pólfinale.

Finalista otrzyma 200.000 zł netto, a zwycięzca rozgrywek – zdobywca Pucharu Polski – milion złotych netto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

VAR na Mundialu

Dziś będzie o systemie VAR czyli Video Assistant Referee i jego stosowaniu podczas finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Rosja 2018. My – polscy kibice futbolu znamy ten system z meczów Ekstraklasy, wszak sezon 2017/2018 był premierowym, jeśli chodzi o stosowanie VAR-u. Tak się przyzwyczailiśmy, źe gdy przyszło do ostatniej kolejki sezonu zasadniczego i niemożności rozegrania wszystkich ośmiu spotkań z VAR-em, to Prezes PZPN Zbigniew Boniek rzucił propozycję by kolejkę rozłożyć na 2 dni. Kluby się nie zgodziły i chciały grać w jednym terminie o jednej godzinie i kolejkę rozegrano bez VAR-u by szanse wszystkich były równe.

Czytaj dalej VAR na Mundialu

Opublikowane w

Wierzymy dalej!

Piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Senegalem 1:2 na inaugurację swoich występów w finałach Mistrzostw Świata w Rosji. Nie takiego początku Mundialu się spodziewaliśmy, ale przy porażce Kolumbii z Japonią także 1:2 i kolejnym meczu Biało-Czerwonych w niedzielę 24 czerwca o 20:00 właśnie z Kolumbią, dwie wygrane z Kolumbią i z Japonią też dadzą awans do 1/8 finału. Wierzmy zatem, że nasza drużyna szybko się podniesie i nie śpiewajmy póki co „nic się nie stało”.

Czytaj dalej Wierzymy dalej!

Opublikowane w

11 za nami

„11” czyli „jedenastka” kibicom futbolu może kojarzyć się z rzutem karnym (bo tak właśnie karny jest nazywany – przyp. M.Ż.). Może kojarzyć się również z jedenastką meczową, czyli składem, który rozpoczyna mecz piłki nożnej, ale… ja dziś celowo użyłem tej liczby, bo właśnie 11 meczów finałów piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji już za nami.

Czytaj dalej 11 za nami

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.