ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Osoby z niepełnosprawnością w e-sporcie

Sport osób z niepełnosprawnością jest tematem wieloaspektowym i próba jego analizy ,,tekstem na bloga” może zostać potraktowana jako powierzchowne podejście do zagadnienia. Dzisiejszym wpisem chciałabym jednak zachęcić Państwa do dyskusji i wymiany o opinii na temat organizowania współzawodnictwa w e-sporcie z udziałem osób z niepełnosprawnością.

E-sport wydaje się być swego rodzaju fenomenem, który wyrównuje szanse osób biorących udział w tego rodzaju współzawodnictwie , gdyż gracz nie jest reprezentowany własną cielesnością, ale przez jak to określają specjaliści zajmujący się filozofią i socjologią w sporcie – simulacrum, które złożone jest z impulsów cyfrowych i pod tym względem wszyscy zawodnicy są równi i mogą rywalizować pomimo dzielących ich różnic.

W 2011 roku odbyła się jedna z pierwszych imprez para-esportowych. W 2014 r. w Korei Mistrzostwa Świata w League of Legends, FIFA i Star Craft II. Czy zatem analogicznie jak w sportach tradycyjnych będzie dokonywał się podział na rywalizację osób pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnością? W jakim kierunku powinny pójść podmioty organizujące współzawodnictwo w e-sporcie ustalając regulaminy rozgrywek? Kolejną kwestią, a właściwie wyzwaniem jakie należy podjąć, to nie tylko specjalistyczny sprzęt, który pozwoli osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnością udział w rywalizacji (w tym przypadku w mojej ocenie udział we współzawodnictwie w e-sportach ze względu na rozwój technologii, w tym technologii komunikacyjnej jest bardziej dostępny niż w sportach tradycyjnych), ale tworzenie gier, które będą zawierały opcje umożliwiające grę wszystkim graczom.

W powyższych przypadkach na pewno kwestie związane z dopingiem technologicznym będą odgrywały znaczącą rolą. Nie jest to sprawa prosta. Przypadek Pistoriusa zobrazował, jak trudno jest określić, jakie urządzenia mogą ,,wspomagać” zawodnika, a sprecyzowanie ogólnych i jakościowych kryteriów ,,standardowego” ciała ludzkiego wydaje się być mało realne.

Rozwój e-sportu to jak widać kolejne wyzwania, jakie muszą podjąć organizatorzy tego rodzaju współzawodnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich

Wczoraj w Warszawie w Pałacu Lubomirskich odbyło się zebranie założycielskie i inauguracja działalności Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Na kanwie sukcesu sportowego i organizacyjnego The World Games 2017, przedstawiciele dyscyplin sportów nieolimpijskich postanowili – wzorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego – założyć związek stowarzyszeń pod nazwą Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich, w szeregi którego docelowo może wstąpić około 50 dyscyplin sportowych reprezentujących około 3 miliony naszych obywateli uprawiających sport.

Opublikowane w

„Substancje niezatwierdzone S-0” – co grozi za ich spożycie ?

W corocznie aktualizowanej Liście substancji i metod zabronionych WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) umieszcza systematycznie kategorię tzw. substancji niezatwierdzonych. Czym są owe substancje, jakie są skutki ich spożycia oraz czy wiąże się ono z naruszeniem przepisów antydopingowych ?

O autorze

Kinga Kania

Kinga Kania

Kinga Kania, prawnik, menedżer sportu. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Absolwentka Polskiej Akademii Sportu w Warszawie

Wpisy autora

Opublikowane w

Akademia sportowa we franczyzie

Z reguły franczyza kojarzy nam się z przysłowiowymi ,,sieciówkami”, np. restauracjami, sklepami, czy stacjami paliw. Coraz częściej jednak jest ona wykorzystywana w sportowym biznesie i to nie tylko jako możliwość prowadzenia chociażby sklepu z gadżetami danego klubu sportowego, ale także jako opcja prowadzenia szkółek/akademii sportowych. W myśl zasady, że jest piłka nożna … i reszta sportu, największą popularnością tego rodzaju rozwiązanie cieszy się właśnie w świecie piłkarskim. W dzisiejszym blogu przedstawię najważniejsze aspekty związane z umową franchisingu (franczyzową).

Opublikowane w

Słów kilka o dezubekizacji w sporcie

Temat dezubekizacji wywołany do tablicy kilka miesięcy temu mocno poruszył społeczeństwo. Zagadnienie to nie ominęło także i sfery sportu, gdyż niektóre postanowienia Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (dalej: nowelizacja) stanowią część tego kierunku działań. W dzisiejszym blogu zatem przedstawię najważniejsze kwestie związane z tą tematyką.

Opublikowane w

Przedmioty z gier komputerowych – podatek

Już od dłuższego czasu zagadnienia związane z szeroko rozumianą tematyką e-sportu są przedmiotem analizy prawników. W dzisiejszym wpisie chcę zwrócić uwagę wszystkich tych z Państwa, którzy interesują się lub też bezpośrednio zajmują się kwestiami związanymi ze sprzedażą przedmiotów z gier komputerowych.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.