ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Nowe zasady składania sprawozdań finansowych

Wejście w życie ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziło wiele istotnych zmian m.in. w zakresie postępowania rejestrowego. Na szczególną uwagę zasługuje modyfikacja zasad składania do KRS sprawozdań finansowych spółek i innych podmiotów zobowiązanych, a więc również działających w formie spółek kapitałowych klubów sportowych i polskich związków sportowych.

Zgodnie z art. 69 ust 1 Ustawy o rachunkowości podmioty wpisane do KRS zobowiązane są w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego złożyć je do sądu wraz z odpowiednimi załącznikami. Zdecydowana większość podmiotów realizowała dotychczas obowiązek sprawozdawczy w formie papierowej, a tylko nieznaczna część korzystała z płatnej drogi elektronicznej. Pod tym względem od 15 marca 2018 r. doszło do istotnej zmiany.

Od tego dnia nie można już przekazać sprawozdania finansowego do KRS w formie papierowej. Zgodnie z brzmieniem art. 19e ust. 1 zmienionej ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym obecnie obowiązuje wymóg przesyłania sprawozdania finansowego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministra Sprawiedliwości (portal S24). Obowiązująca jest zatem forma elektroniczna składania sprawozdań finansowych. Co ważne, dotyczy to już sprawozdań za 2017 r., z tym że do 30 września będzie można je przesłać w formie skanu. Do prawdziwej rewolucji dojdzie natomiast po upływie wspomnianego okresu przejściowego. Od 1 października do sądu rejestrowego będzie mogło być złożone wyłącznie sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej w strukturze jednolitego pliku kontrolnego.

Nowa regulacja ma na celu odciążenie sądów rejestrowych od masowego napływu wniosków papierowych. Nie obeszło się jednak bez problemów. Już teraz złożenie zeskanowanego sprawozdania finansowego możliwe jest tylko poprzez opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym przez profil zaufany ePUAP przez co najmniej jedną uprawnioną osobę, której numer PESEL jest ujawniony w KRS. Sytuacja komplikuje się, gdy żaden z członków zarządu nie posiada numeru PESEL, co ma zazwyczaj miejsce w przypadku obcokrajowców. Taki stan rzeczy wymusi na członkach zarządu będących obcokrajowcami konieczność pozyskania numeru PESEL. Z uwagi na strukturę menedżerską powyższy problem pozostaje jednak w zasadzie bez znaczenia dla funkcjonujących w Polsce klubów sportowych i polskich związków sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Usunięcie z ławki rezerwowych

Rozgrywki piłkarskie sezonu 2017/2018 są już w decydującej fazie zarówno w Europie, jak i w Polsce. Jak ostatnio wspominałem, towarzyszy im sporo emocji i to niekoniecznie samych pozytywnych. W poprzednim odcinku pisałem o naruszeniu nietykalności cielesnej sędziego, a dziś pora na przepisy dyscyplinarne, dotyczące trenerów i innych osób funkcyjnych, zasiadających na ławce rezerwowych.

Opublikowane w

Naruszenie nietykalności cielesnej w polskiej piłce nożnej

Rozgrywki sezonu 2017/2018 w Polsce wkroczyły w decydującą fazę. Na wszystkich frontach trwa walka o punkty, znamy już także finalistów Pucharu Polski, o którym ostatnio sporo pisaliśmy, a tej walce towarzyszą emocje, czasem niezdrowe i niesportowe zachowania, także groźby, a nawet przemoc lub naruszenie nietykalności cielesnej.

O autorze

Marcin Kryszko

Marcin Kryszko

Od 2015 roku aplikant adwokacki przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu. Absolwent prawa Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownik Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego Dauerman.

Wpisy autora

Opublikowane w

Ochrona danych to nie tylko RODO

Zbliżająca się rewolucja w ochronie danych osobowych to nie tylko rozpoczęcie bezpośredniego stosowania przepisów Rozporządzenia ogólnego o ochronie danych (RODO) w krajach członkowskich UE ale również szereg zmian na poziomie ustawodawstwa krajowego. Zmiany te odczują niemal wszyscy, w tym również podmioty zajmujące się działalnością sportową.

Opublikowane w

Istotne zmiany w ochronie danych osobowych

Wielkimi krokami zbliżają się zmiany w obowiązujących przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. Powyższe wiąże się z „Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych” (RODO), które wprawdzie weszło w życie już w maju ubiegłego roku, lecz jego postanowienia będziemy stosować dopiero od 25 maja 2018 r. W dzisiejszym wpisie przyjrzyjmy się czym jest RODO, jakie zmiany wprowadza i kogo dotyczy, w tym czy rodzi konsekwencje także dla podmiotów związanych ze sportem.

Opublikowane w

Przekształcenie OSiR w spółkę kapitałową

Na terenie całej Polski licznie i pod różnymi nazwami działają tzw. Ośrodki Sportu i Rekreacji. W dzisiejszym wpisie poruszymy temat możliwości optymalizacji funkcjonowania OSiR przekształcając go w spółkę kapitałową.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.