ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Nowe regulacje UEFA wzmacniają ochronę medyczną piłkarzy

1 stycznia 2018 r. w życie weszły nowe regulacje medyczne (UEFA Medical Regulations), które aktualizują wymagania dotyczące m.in. badań lekarskich, które zawodnicy muszą przejść jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek organizowanych przez UEFA.

Powyżej wspominany regulamin został zatwierdzony przez Komitet Wykonawczy UEFA niespełna pół roku wcześniej (01.06.2017r.), a już we wrześniu przekazany został wszystkim federacjom zrzeszonym w UEFA.

Przepisy te obowiązują zawsze, gdy wyraźnie odnoszą się do nich szczególne przepisy regulujące rozgrywki pod auspicjami UEFA i regulują m.in.:

  • badania lekarskie i testy, które muszą przejść zawodnicy, aby być uprawnionymi do udziału w rozgrywkach UEFA;
  • minimalne wymagania medyczne, których należy przestrzegać podczas samych już rozgrywek UEFA

Nowe regulacje aktualizują wymagania dotyczące przedmedycznego badania lekarskiego (PCME), które zawodnicy obowiązani są przejść przed rozpoczęciem rozgrywek UEFA.

Jak wiemy, PCME po raz pierwszy zostało wprowadzone do regulaminu Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA w roku 2009, a cztery lata później włączone je do pierwszego zbioru regulacji medycznych – UEFA Medical Regulations.

Do tej pory PCME odnosiło się tylko do piłkarzy biorących udział w męskich rozgrywkach klubowych UEFA, a także do ostatnich rund wszystkich rozgrywek drużyn narodowych i Pucharu Regionów UEFA (piłkarskich rozgrywek amatorskich drużyn z całej Europ, które po raz pierwszy odbyły się w latach 1998/99 i od tego czasu rozgrywane są co dwa lata). Ostatnia zmiana ww. regulacji jest o tyle istotna, że od 1 stycznia bieżącego roku podstawowe PCME obejmuje już wszystkich zawodników biorących udział w rozgrywkach UEFA. Nowe przepisy nakładają na zawodników wymóg posiadania aktualnej dokumentacji medycznej, a także odbywania corocznych badań lekarskich, w tym kardiologicznych (EKG).

Ponadto, zawodnicy biorący udział w Lidze Mistrzów UEFA, Lidze Europejskiej UEFA, Superpucharze UEFA, Młodzieżowej Lidze Mistrzów UEFA (UEFA Youth League), Mistrzostwach Europy i ostatnich rundach wszystkich innych rozgrywek drużyn narodowych zobowiązani zostali do poddania się corocznym testom laboratoryjnym, egzaminom ortopedycznym oraz EKG – co dwa lata.

Konkretniej rzecz ujmując – badania określone w art. 4, 5 i 6.1 ww. regulacji są obowiązkowe dla wszystkich zawodników biorących udział w rozgrywkach UEFA, natomiast badania, o których mowa w art. 6.02, w art. 7 i 8 są zdecydowanie zalecane wszystkim graczom biorącym udział w rozgrywkach UEFA, ale obowiązek ich przeprowadzania dotyczy już tylko zawodników uczestniczącym na każdym etapie rozgrywek: LM, LE, SP, ME i UYL (w tym we wszystkich ich rundach kwalifikacyjnych), a także zawodników partycypujących w ostatnich rundach ME UEFA do lat 17, 19 i 21, seniorskich Mistrzostw Europy, Mistrzostw Europy UEFA Kobiet do lat 17 i 19, oraz seniorskich ME Kobiet i Mistrzostwach Europy w futsalu.

„UEFA zawsze kładła największy nacisk na dobro zawodników uczestniczących w rozgrywkach UEFA. To dobrze, że PCME ma teraz zastosowanie do wszystkich ww. graczy, a nowe wymogi, że wszyscy muszą poddać się corocznym badaniom EKG, są w pełni zgodne z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i American Heart Association.”

„Nikt nie powinien umierać podczas gry, którą wszyscy kochamy, a nowe regulacje, w połączeniu z istniejącymi już wymogami UEFA, w zakresie zaopatrzenia medycznego we wszystkich meczach, pokazuje, że UEFA jest liderem w zakresie ochrony piłkarzy.”

(źródło: UEFA.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

CENTRUM MEDIACJI SPORTOWEJ przy Polskim Komitecie Sportów Nieolimpijskich

Z ogromną przyjemnością pragnę poinformować, iż w dniu dzisiejszym rozpoczyna działalność Centrum Mediacji Sportowej przy Polskim Komitecie Sportów Nieolimpijskich www.centrummediacjisportowej.pl

Opublikowane w

Afera Facebookowa

O co chodzi w aferze facebookowej? Cała sprawa dotyczy tego, jak wykorzystywane są informacje, które zostawiamy po sobie w Internecie. Zanim przejdziemy do szczegółów warto jednak przyjrzeć się powodowi całego zamieszania.

O autorze

prawosportowe

Prawo Sportowe

Redakcja prawosportowe.pl

Wpisy autora

Opublikowane w

Kolejne zmiany w regulaminach europejskich rozgrywek

Ponieważ, w przyszłym sezonie rozpoczyna się nowy, trzyletni cykl międzynarodowych rozgrywek klubowych, mogliśmy być pewni, że w regulaminach Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA wprowadzi jakieś nowości, które będą stosowane od początku sezonu 2018/19 i tak też się stało.

Opublikowane w

FIFA wskazała kluczowe kierunki rozwoju międzynarodowych rozgrywek

Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.

Opublikowane w

Działalność w social mediach, a rozwiązanie kontraktu z winy zawodnika

W ostatnich dniach byliśmy świadkami kolejnego spektakularnego rozwiązania kontraktu z zawodnikiem, którego powodem były… jego działania w social media. Czy komentarze, lajki, udostępnienia lub posty w ogóle mogą być podstawą do takiego działania ze strony klubu i dlaczego? Zapraszam do wspólnej analizy tego przypadku.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.