ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Nowe regulacje UEFA wzmacniają ochronę medyczną piłkarzy

1 stycznia 2018 r. w życie weszły nowe regulacje medyczne (UEFA Medical Regulations), które aktualizują wymagania dotyczące m.in. badań lekarskich, które zawodnicy muszą przejść jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek organizowanych przez UEFA.

Powyżej wspominany regulamin został zatwierdzony przez Komitet Wykonawczy UEFA niespełna pół roku wcześniej (01.06.2017r.), a już we wrześniu przekazany został wszystkim federacjom zrzeszonym w UEFA.

Przepisy te obowiązują zawsze, gdy wyraźnie odnoszą się do nich szczególne przepisy regulujące rozgrywki pod auspicjami UEFA i regulują m.in.:

  • badania lekarskie i testy, które muszą przejść zawodnicy, aby być uprawnionymi do udziału w rozgrywkach UEFA;
  • minimalne wymagania medyczne, których należy przestrzegać podczas samych już rozgrywek UEFA

Nowe regulacje aktualizują wymagania dotyczące przedmedycznego badania lekarskiego (PCME), które zawodnicy obowiązani są przejść przed rozpoczęciem rozgrywek UEFA.

Jak wiemy, PCME po raz pierwszy zostało wprowadzone do regulaminu Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA w roku 2009, a cztery lata później włączone je do pierwszego zbioru regulacji medycznych – UEFA Medical Regulations.

Do tej pory PCME odnosiło się tylko do piłkarzy biorących udział w męskich rozgrywkach klubowych UEFA, a także do ostatnich rund wszystkich rozgrywek drużyn narodowych i Pucharu Regionów UEFA (piłkarskich rozgrywek amatorskich drużyn z całej Europ, które po raz pierwszy odbyły się w latach 1998/99 i od tego czasu rozgrywane są co dwa lata). Ostatnia zmiana ww. regulacji jest o tyle istotna, że od 1 stycznia bieżącego roku podstawowe PCME obejmuje już wszystkich zawodników biorących udział w rozgrywkach UEFA. Nowe przepisy nakładają na zawodników wymóg posiadania aktualnej dokumentacji medycznej, a także odbywania corocznych badań lekarskich, w tym kardiologicznych (EKG).

Ponadto, zawodnicy biorący udział w Lidze Mistrzów UEFA, Lidze Europejskiej UEFA, Superpucharze UEFA, Młodzieżowej Lidze Mistrzów UEFA (UEFA Youth League), Mistrzostwach Europy i ostatnich rundach wszystkich innych rozgrywek drużyn narodowych zobowiązani zostali do poddania się corocznym testom laboratoryjnym, egzaminom ortopedycznym oraz EKG – co dwa lata.

Konkretniej rzecz ujmując – badania określone w art. 4, 5 i 6.1 ww. regulacji są obowiązkowe dla wszystkich zawodników biorących udział w rozgrywkach UEFA, natomiast badania, o których mowa w art. 6.02, w art. 7 i 8 są zdecydowanie zalecane wszystkim graczom biorącym udział w rozgrywkach UEFA, ale obowiązek ich przeprowadzania dotyczy już tylko zawodników uczestniczącym na każdym etapie rozgrywek: LM, LE, SP, ME i UYL (w tym we wszystkich ich rundach kwalifikacyjnych), a także zawodników partycypujących w ostatnich rundach ME UEFA do lat 17, 19 i 21, seniorskich Mistrzostw Europy, Mistrzostw Europy UEFA Kobiet do lat 17 i 19, oraz seniorskich ME Kobiet i Mistrzostwach Europy w futsalu.

„UEFA zawsze kładła największy nacisk na dobro zawodników uczestniczących w rozgrywkach UEFA. To dobrze, że PCME ma teraz zastosowanie do wszystkich ww. graczy, a nowe wymogi, że wszyscy muszą poddać się corocznym badaniom EKG, są w pełni zgodne z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i American Heart Association.”

„Nikt nie powinien umierać podczas gry, którą wszyscy kochamy, a nowe regulacje, w połączeniu z istniejącymi już wymogami UEFA, w zakresie zaopatrzenia medycznego we wszystkich meczach, pokazuje, że UEFA jest liderem w zakresie ochrony piłkarzy.”

(źródło: UEFA.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Czy e-sport to sport?

Na dziś, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaplanowano ogólnopolską konferencję naukową „Prawne aspekty e-sportu”. Temat modny,  na czasie – tym bardziej żałuję, że inne obowiązki nie pozwoliły mi wziąć bezpośredniego udziału.

Opublikowane w

Finansowe Fair Play 2.0 – rewolucja w transferach na szczycie

Tego mogliśmy i raczej powinniśmy się spodziewać – UEFA rozpoczęła prace nad wprowadzeniem zmian do zasad finansowego fair play, czyli zatwierdzonej w 2009 r., a obowiązującej od roku 2011 koncepcji.

O autorze

Tomasz Flakowski

Tomasz Flakowski

Aplikant radcowski

Wpisy autora

Opublikowane w

Finansowe Fair Play 2.0 – rewolucja w transferach na szczycie

Tego mogliśmy i raczej powinniśmy się spodziewać – UEFA rozpoczęła prace nad wprowadzeniem zmian do zasad finansowego fair play, czyli zatwierdzonej w 2009 r., a obowiązującej od roku 2011 koncepcji.

Opublikowane w

Pozasądowe rozwiązywanie sporów i konfliktów w sporcie, jako sprawne osiąganie zamierzonego celu, na przykładzie sprawy Real Garcilaso przeciwko la Federación Peruana de Fútbol oraz Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich

Niespełna półtora miesiąca temu Sąd Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) uwzględnił apelację wniesioną przez peruwiański klub piłkarski Real Garcilaso przeciwko la Federación Peruana de Fútbol  (PFF) i peruwiańskim klubom piłkarskim Club Sport Alianza Atlético de Sullana i Club Juan Aurich.

Opublikowane w

Financial Fair Play vs okienko transferowe

W ubiegłym miesiącu Europejska Federacja Piłki Nożnej (UEFA) dokonała redystrybucji wszystkich grzywien nałożonych za naruszenie przepisów Financial Fair Play (FFP) na kluby, które brały udział w zeszłym sezonie Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.