ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Naruszenie nietykalności cielesnej w polskiej piłce nożnej

Rozgrywki sezonu 2017/2018 w Polsce wkroczyły w decydującą fazę. Na wszystkich frontach trwa walka o punkty, znamy już także finalistów Pucharu Polski, o którym ostatnio sporo pisaliśmy, a tej walce towarzyszą emocje, czasem niezdrowe i niesportowe zachowania, także groźby, a nawet przemoc lub naruszenie nietykalności cielesnej.

W poprzedniej kolejce zawodnik Śląska Wrocław – Sito Riera, jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. i co można było zobaczyć podczas meczu – naruszył nietykalność cielesną sędziego w trakcie meczu Śląsk Wrocław – Sandecja Nowy Sącz w 31. kolejce. Czytamy także, że na zawodnika nałożono karę dyskwalifikacji w pięciu meczach LOTTO Ekstraklasy oraz karę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Stało się to po otrzymaniu przez zawodnika drugiej żółtej kartki w tym meczu, skutkującej wykluczeniem z boiska. Sito Riera uderzył głową sędziego meczu w głowę.

Stosownie oświadczenie wydał w tej sprawie również Śląsk Wrocław:

„…

Klub przyjmuje do wiadomości decyzję Komisji Ligi i nie będzie się od niej odwoływał.

Zarząd Klubu zdecydował o nałożeniu na zawodnika kary finansowej i dodatkowo zobowiązał go do wsparcia wskazanego przez Klub celu charytatywnego.

Śląsk Wrocław nie będzie udzielał dodatkowych komentarzy w tej sprawie.”

Komisja Ligi w wyżej opisywanym przypadku jako podstawę prawną zastosowała art. 72 § 1 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej: „Kto stosuje groźbę, przemoc lub narusza nietykalność cielesną sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich, w szczególności w celu utrudnienia lub uniemożliwienia podjęcia działań, podlega karze pieniężnej nie niższej niż 2000 zł, karze dyskwalifikacji lub karze wykluczenia z PZPN”.

Z cytowanego przepisu, już nie w tej sprawie, oczywiście przy zachowaniu proporcji i gwałtowności zdarzenia, niebezpieczeństwa, zagrożenia zdrowia, a nawet życia wynika, że za taki czyn, czyli naruszenie nietykalności cielesnej sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich można zostać ukaranym przez organ dyscyplinarny nawet karą wykluczenia z PZPN, czyli najbardziej dotkliwą z kar z katalogu zawartego w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.

Wiele podobnych zachowań zdarza się też w niższych klasach. Komisje dyscyplinarne Polskiego Związku Piłki Nożnej, wojewódzkich związków piłki nożnej, okręgowych związków, podokręgów mają „pełne ręce roboty”.

Warto też dodać, że w art. 72 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej mamy również kwalifikowaną postać tego przewinienia zawartą w §2: „Odpowiedzialność za przewinienie dyscyplinarne o którym mowa w § 1 ponosi również klub, jeżeli co najmniej dwóch zawodników lub działaczy tego klubu dopuszcza się powyższego zachowania, organ dyscyplinarny może wymierzyć wtedy:

a) karę pieniężną,

b) weryfikacja zawodów jako walkower,

c) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,

d) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym w miejscowości, będącej siedzibą klubu,

e) wykluczenie z rozgrywek,

f) przeniesienia zespołu do niższej klasy rozgrywkowej.”

Warto zaznaczyć, że np. przy tak zwanej „masowej konfrontacji” zespół może zostać ukarany weryfikacją zawodów jako walkower i tu podstawą jest przepis dyscyplinarny, oczywiście taka weryfikacja może także wynikać np. przy niedokończeniu meczu z przepisów rozgrywkowych: uchwały o organizacji rozgrywek bądź regulaminu rozgrywek.

Zgodnie z art. 72 §3 RD, karom określonym w § 2 podlega również ten, kto usiłuje bądź czyni przygotowania do popełnienia powyższych czynów.

Pora zatem powściągnąć emocje i o tytuły, awanse, bądź utrzymanie w danej klasie rozgrywkowej zawsze grać i walczyć fair.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Na czym polega fenomen nowej gry Epic Games – Fortnite?

Mimo faktu, że gra istnieje bardzo krótko aktualnie dałoby się napisać na jej temat pokaźną książkę. Tytuł ten pobił wszelkie rekordy, nie tylko w oglądalności i ilości graczy, ale głównie ustanawiając bardzo wysoką finansową poprzeczkę dla innych gier, które chcą zainteresować swoim tytułem profesjonalnych graczy i przetrzeć swoje szlaki do e-sportu.

Czytaj dalej Na czym polega fenomen nowej gry Epic Games – Fortnite?

Opublikowane w

Brak trenera z licencją podczas meczu

Poprzednio pisałem o przypadku ukarania grającego trenera czerwoną kartką i konsekwencjach takiego czynu. Dziś o jeszcze jednym przypadku będącym często przedmiotem orzeczeń dyscyplinarnych w polskiej piłce nożnej i też dotyczącym trenera, ale już nie tylko grającego trenera, ale każdego szkoleniowca, czyli o przypadku „trenera bez licencji”.

Czytaj dalej Brak trenera z licencją podczas meczu

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Brak trenera z licencją podczas meczu

Poprzednio pisałem o przypadku ukarania grającego trenera czerwoną kartką i konsekwencjach takiego czynu. Dziś o jeszcze jednym przypadku będącym często przedmiotem orzeczeń dyscyplinarnych w polskiej piłce nożnej i też dotyczącym trenera, ale już nie tylko grającego trenera, ale każdego szkoleniowca, czyli o przypadku „trenera bez licencji”.

Czytaj dalej Brak trenera z licencją podczas meczu

Opublikowane w

Kara dla grającego trenera

W ostatnim artykule pisałem o zwolnieniu młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat przez Polski Związek Piłki Nożnej, czyli opłat ponoszonych przez kluby na rzecz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, a związanych z uczestnictwem w rozgrywkach w zakresie: opłaty za udział w rozgrywkach, rejestracji, potwierdzania oraz uprawniania zawodników. Dziś będzie mowa również o „małej piłce”, bowiem ostatnio usłyszałem o przypadku, w którym zawodnik, pełniący jednocześnie funkcję trenera został ukarany przez sędziego wykluczeniem z meczu (czerwoną kartką) i tu powstaje pytanie czy może w następnym meczu usiąść na ławce jako trener?

Czytaj dalej Kara dla grającego trenera

Opublikowane w

Zwolnienie młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat

W poprzednim odcinku pisałem o zmianach zasad awansu w ligach szczebla centralnego w Polsce. Wprowadziła je Uchwała nr IV/71 z dnia 19 kwietnia 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia zasad awansów i spadków klubów Ekstraklasy, I i II ligi od sezonu 2019/2020. Na tym samym posiedzeniu podjęto również uchwałę o zwolnieniu klubów uczestniczących w rozgrywkach dziewcząt i chłopców w kategoriach: Skrzat, Żak, Orlik, Młodzik, Trampkarz, Junior Młodszy i Junior z obowiązku ponoszenia na rzecz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej opłat związanych z uczestnictwem w rozgrywkach w zakresie: opłaty za udział w rozgrywkach, rejestracji, potwierdzania oraz uprawniania zawodników.

Czytaj dalej Zwolnienie młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.