Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Kara dla Shaqiriego i Xhaki

Faza grupowa Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji dobiega końca. Eksperci i kibice są zgodni, że jednym z najlepszych meczów na tym etapie było starcie pomiędzy reprezentacjami Serbii i Szwajcarii. Po zaciekłej walce zwycięstwo 2-1 odniosła druga drużyna. Nie obyło się przy tym bez kontrowersji.

Punktem wyjścia dla całego zamieszania jest konflikt trwający od dziesiątek lat na linii albańsko-serbskiej o przygraniczne terytoria. W 2008 roku od Serbii oderwało się Kosowo, a następnie ogłosiło swoją niepodległość. Strona serbska, podobnie jak większość państw bałkańskich do dnia dzisiejszego nie uznaje niezależności Kosowian. Odmiennie całą sytuację traktuje Albania, której obywatele licznie zamieszkują tereny odłączone od Serbii.

W opisywanym meczu na listę strzelców po stronie Szwajcarii wpisali się Granit Xhaka i Xherdan Shaqiri. Obaj zawodnicy mają korzenie albańskie. Rodzice pierwszego z nich pochodzą z Albanii, a jego brat – Taulant –  gra w tamtejszej reprezentacji. Shaqiri natomiast urodził się w albańskiej rodzinie na terytorium dzisiejszego Kosowa. Mimo późniejszej emigracji i wychowywaniu się w Szwajcarii, piłkarze nigdy nie kryli silnego związku emocjonalnego z Albanią.

Mając powyższe na uwadze zarówno FIFA, jak i organizatorzy spodziewali się, że starcie Serbii i Szwajcarii będzie wywoływało wyjątkowo duże emocje na murawie i trybunach stadionu w Kaliningradzie. Po zdobyciu gola, każdy z zawodników wykonał dłońmi gest przypominający dwugłowego orła, znajdującego się na albańskiej fladze. Mimo, że piłkarze twierdzili, iż znaki kierowane były do ich fanów, serbscy kibice oraz FIFA uznała je za prowokujące z uwagi na historyczne zaszłości.

Zgodnie z art. 54 Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA „każdy, kto prowokuje opinię publiczną w czasie meczu, zostanie zawieszony na dwa mecze i ukarany minimum 5 tys. franków szwajcarskich”

Przy zastosowaniu najsurowszej kary piłkarze nie mogliby wystąpić w dzisiejszym, ostatnim pojedynku grupowym z Kostaryką oraz potencjalnym meczem 1/8 finału w przypadku awansu. Jednakże, najprawdopodobniej z uwagi na niewielką faktyczną szkodliwość samego czynu oraz zbyt dużą dotkliwość kary zawieszenia, komisja dyscyplinarna Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej orzekła jedynie kary finansowe: po 10 tys. franków szwajcarskich dla Xhaki i Shaqiriego oraz 5 tys. franków szwajcarskich dla Stephana Lichsteinera, który także dopuścił się podczas meczu ww gestu, aczkolwiek w jego przypadku wydźwięk całego zachowania był zgoła inny.

Nałożenie kar na szwajcarskich piłkarzy pokazuje, że bez względu na okoliczności i motywy działań, jeżeli te naruszają regulacje FIFA zasługują na karę. Równocześnie nakłada się je zgodnie z „duchem gry”, dzięki czemu, nawet w przypadku naruszeń, zawodnicy dostają drugą szansę, na walkę o mistrzostwo do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Nieco w cieniu dyskusji dotyczącej udziału zawodników o statusie młodzieżowca w rozgrywkach Pucharu Polski, Zarząd PZPN uchwałą nr VI/139 z 14 lipca 2018 r. wprowadził program Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019. W dzisiejszym artykule omówione zostaną główne założenia programu, w szczególności: sposób obliczania punktów, ustalania klasyfikacji końcowej oraz dystrybucji nagród pieniężnych dla klubów.

Czytaj dalej Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Student V roku stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego. Praktykant w Kancelarii Prawa Gospodarczego i Sportowego Tomasz Dauerman.

Wpisy autora

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Opublikowane w

Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Podmiotem odpowiedzialnym za ustalanie oficjalnych zasad, którymi rządzi się piłka nożna jest International Football Association Board (IFAB) z siedzibą Zurychu. Obecnie obowiązujące regulacje składają się z 17 „praw”, które zawierają kolejne zasady i dyrektywy.[1] Najważniejsze decyzje zapadają na dorocznych zjazdach generalnych. Każdorazowo w obradach uczestniczą przedstawiciele czterech brytyjskich federacji piłkarskich (angielskiej, szkockiej, walijskiej i irlandzkiej) oraz FIFA. W dzień rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Rosji – 1 czerwca – w życie weszły poprawki doyczące „Laws of the Game”.

Czytaj dalej Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Opublikowane w

FIFA World Cup 2026

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji powoli zbliżają się do końca. W grze zostało tylko 8 z 32 zespołów. Zarówno piłkarze jak i kibice przygotowują się na tak zwaną „ostatnią prostą”, gdzie nie można już kalkulować, a trzeba zaprezentować pełnię swoich umiejętności. W tej sportowej gorączce umknąć niektórym mogło wydarzenie, które miało miejsce dzień przed pierwszym gwizdkiem meczu otwierającego całą imprezę. Mowa o 68 zjeździe Kongresu FIFA.

Czytaj dalej FIFA World Cup 2026

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts