ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Jedziemy czy nie jedziemy na igrzyska w Pjongczangu?

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że ,,Francuscy sportowcy nie pojadą na igrzyska w Pjongczangu, jeśli ich bezpieczeństwo nie będzie zagwarantowane” – powiedziała francuska minister sportu Laura Flessel.

W dniach 9-25 lutego w Pjongczngu, który jest oddalony o kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Koreą Płn. odbędę się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Gospodarz igrzysk został wybrany w 2011 roku pokonując takich kandydatów jak Niemcy czy Francję. Napięta sytuacja polityczna w tamtym rejonie nie napawa optymizmem i rzeczywiście budzi strach o bezpieczeństwo wszystkich uczestników igrzysk, a temat konfliktu był debatowany podczas ostatniej sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI). Wszyscy z niepokojem obserwują ostatnie wydarzenia w Azji, a MKOI nie ma planu awaryjnego. Biorąc pod uwagę aspekt organizacyjny igrzysk, jest to dość trudne, ale czy niemożliwe? Pytanie zostawiam otwartym.

Udział w igrzyskach to marzenie każdego sportowca. A jak mawiał twórca nowożytnych igrzysk Pierre de Coubertin ,,udział w igrzyskach jest ważniejszy od zwycięstwa”. Część ze sportowców ma szansę na udział w nich będąc na raczej początkowym odcinku swojej kariery, ale dla części zawodników najbliższe igrzyska mogą być ostatnimi, w jakich mają szansę wziąć udział ze względu na swoją kondycję fizyczną.

Póki co, pani Flessel jest pierwszym politykiem, który rozważa opcję rezygnacji reprezentacji swojego kraju z udziału w nadchodzących zimowych igrzyskach. Jak to zatem jest z tym udziałem w igrzyskach olimpijskich od strony najważniejszego w tym względzie dokumentu, jakim jest Karta Olimpijska (KO). Dla przypomnienia, KO jest zbiorem fundamentalnych zasad olimpizmu oraz artykułów i przepisów wykonawczych do tych artykułów przyjętych przez MKOI Reguluje organizację, działania i funkcjonowanie Ruchu Olimpijskiego oraz ustanawia warunki ceremoniału Igrzysk Olimpijskich.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na art. 40 KO, który stanowi, że:

,,Aby uczestniczyć w Igrzyskach Olimpijskich, zawodnik, działacz lub inny personel ekipy musi respektować i postępować zgodnie z Kartą Olimpijską i Światowym Kodeksem Antydopingowym, wraz z warunkami uczestnictwa ustalonymi przez MKOl, oraz przepisami właściwych Międzynarodowych Federacji zatwierdzonymi przez MKOl. Ponadto zawodnik, działacz lub inny personel ekipy musi zostać zgłoszony przez swój Narodowy Komitet Olimpijski”.

To właśnie każda właściwa dla danej dyscypliny sportu międzynarodowa federacja ustanawia przepisy w swoim sporcie odnośnie uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich, łącznie z kryteriami kwalifikacji, zgodnie z KO. Takie kryteria muszą być przedłożone do zatwierdzenia przez Komitet Wykonawczy MKOl. W tym miejscu warto także wskazać, że jeżeli chodzi o limit wieku zawodników, to zgodnie z art. 42 KO, nie ma innego limitu wieku dla zawodników w igrzyskach poza limitem zaleconym w przepisach startowych międzynarodowej federacji, które zostały zatwierdzone przez Komitet Wykonawczy MKOl.

Zgodnie z postanowieniami art. 44 KO, zaproszenia do wzięcia udziału w Igrzyskach Olimpijskich są wysyłane przez MKOl do wszystkich Narodowych Komitetów Olimpijskich na jeden rok przed ceremonią otwarcia. Tylko Narodowe Komitety Olimpijskie uznane przez MKOl mogą zgłaszać zawodników do Igrzysk Olimpijskich. W kontekście oświadczenia francuskiej pani minister, na uwagę zasługuje natomiast art. 44 ust. 10 KO, który stanowi, że ,,Wycofanie właściwie zgłoszonej delegacji, drużyny lub osoby, jeśli nie uzyskało zgody Komitetu Wykonawczego MKOl, będzie stanowiło naruszenie Karty Olimpijskiej, podlega dochodzeniu i może prowadzić do zastosowania środków zaradczych lub nałożenia sankcji”.

Sankcje, które mogą zostać nałożone przez MKOI to jedna strona medalu. Tutaj istnieje prawdopodobieństwo, że Komitet Wykonawczy MKOI mógłby wziąć pod uwagę panującą sytuację polityczną i w praktyce wyrazić zgodę na takie posunięcie ze strony francuskiego komitetu olimpijskiego bądź odstąpić od prowadzenia czynności zmierzających do zastosowania środków zaradczych czy nałożenia sankcji. Druga strona medalu to kwestia roszczeń zawodników. Co z ich wieloletnim przygotowaniem do najważniejszej sportowej imprezy w ich życiu, poniesionymi nakładami finansowymi? Sprawa trudna i wymagająca analizy w wielu aspektach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich

Wczoraj w Warszawie w Pałacu Lubomirskich odbyło się zebranie założycielskie i inauguracja działalności Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Na kanwie sukcesu sportowego i organizacyjnego The World Games 2017, przedstawiciele dyscyplin sportów nieolimpijskich postanowili – wzorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego – założyć związek stowarzyszeń pod nazwą Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich, w szeregi którego docelowo może wstąpić około 50 dyscyplin sportowych reprezentujących około 3 miliony naszych obywateli uprawiających sport.

Opublikowane w

„Substancje niezatwierdzone S-0” – co grozi za ich spożycie ?

W corocznie aktualizowanej Liście substancji i metod zabronionych WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) umieszcza systematycznie kategorię tzw. substancji niezatwierdzonych. Czym są owe substancje, jakie są skutki ich spożycia oraz czy wiąże się ono z naruszeniem przepisów antydopingowych ?

O autorze

Kinga Kania

Kinga Kania

Kinga Kania, prawnik, menedżer sportu. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Absolwentka Polskiej Akademii Sportu w Warszawie

Wpisy autora

Opublikowane w

Akademia sportowa we franczyzie

Z reguły franczyza kojarzy nam się z przysłowiowymi ,,sieciówkami”, np. restauracjami, sklepami, czy stacjami paliw. Coraz częściej jednak jest ona wykorzystywana w sportowym biznesie i to nie tylko jako możliwość prowadzenia chociażby sklepu z gadżetami danego klubu sportowego, ale także jako opcja prowadzenia szkółek/akademii sportowych. W myśl zasady, że jest piłka nożna … i reszta sportu, największą popularnością tego rodzaju rozwiązanie cieszy się właśnie w świecie piłkarskim. W dzisiejszym blogu przedstawię najważniejsze aspekty związane z umową franchisingu (franczyzową).

Opublikowane w

Słów kilka o dezubekizacji w sporcie

Temat dezubekizacji wywołany do tablicy kilka miesięcy temu mocno poruszył społeczeństwo. Zagadnienie to nie ominęło także i sfery sportu, gdyż niektóre postanowienia Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (dalej: nowelizacja) stanowią część tego kierunku działań. W dzisiejszym blogu zatem przedstawię najważniejsze kwestie związane z tą tematyką.

Opublikowane w

Przedmioty z gier komputerowych – podatek

Już od dłuższego czasu zagadnienia związane z szeroko rozumianą tematyką e-sportu są przedmiotem analizy prawników. W dzisiejszym wpisie chcę zwrócić uwagę wszystkich tych z Państwa, którzy interesują się lub też bezpośrednio zajmują się kwestiami związanymi ze sprzedażą przedmiotów z gier komputerowych.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.