ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Igrzyska Olimpijskie przy komputerze

Podczas gdy Azja wprowadza na swoje Igrzyska Olimpijskie pierwsze gry komputerowe, Europa nadal pozostaje lekko zaskoczona i onieśmielona sukcesem branży sportów elektronicznych. Zjawisko masowych pokazów i profesjonalnych turniejów rozgrywanych w wirtualnych światach otwiera właśnie nowy rozdział w swojej historii. Krok po kroku sporty elektroniczne zbliżają się do bram Igrzysk Olimpijskich i raczej już nikt ich nie cofnie.

We wrześniu 2017 r. podczas piątego “Asian Indoor and Martial Arts Games” Azjatycki Komitet Olimpijski zaprosił 64 Narodowe Komitety Olimpijskie (45 z Azji oraz 19 z Oceanii) do uczestniczenia w eSportowych rozgrywkach i seriach kwalifikacji, które wyłonią finalistę tego spotkania. Podczas wydarzenia odbyły się turnieje w 4 kategoriach gier:

  1. MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) – wybraną grą była Dota 2
  2. RTS (Real-Time Strategy) – wybraną grą był StarCraft II: Legacy of the Void
  3. Karty – wybraną grą był Hearthstone
  4. Sportowa gra – wybraną grą była FIFA.

Mimo, iż rozgrywki odbyły się jako pokazowa część wydarzenia z informacji zapewnionych przez Azjatycki Komitet Olimpijski wynika, że uzna on rozgrywki e-sportowe za sporty medalowe. Czemu to ważne? Igrzyska Azjatyckie są określane jako drugie co do wielkości wydarzenie sportowe na świecie. W 2014 roku w rywalizacji uczestniczyło ok. 10 tysięcy sportowców, a liczba ta zwiększa się z każdą kolejną edycją. Ponadto Igrzyska Azjatyckie 2022 mogłyby stworzyć precedens, o który mogą oprzeć się inne komitety, by włączyć e-sport do pozostałych wydarzeń, jak np. Igrzyska Europejskie czy Panamerykańskie. Stąd już prosta droga do królowej wydarzeń sportowych, czyli Igrzysk Olimpijskich. Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas szczytu w październiku 2017 r. potwierdził, że eSport może być uznany w przyszłości za sport pod warunkiem, że wpisuje się w wartości i cele jakie reprezentują sobą Igrzyska Olimpijskie. Przewodniczący MKOl Thomas Bach zaznaczył, że świat gier musi przejść pewne zmiany. „Chcemy promować tolerancję, pokój oraz odżegnywanie się od używania siły. To nie do końca łączy się z tym, co widać w grach wideo pełnych przemocy, zabijania i eksplozji. Trzeba wyznaczyć w tej kwestii jasne standardy” – mówił niedawno Bach.

Podczas toczących się dyskusji kontynent azjatycki jednak nie próżnuje i już ogłosił, że podczas Asian Games w 2022 r. w Hangzhou rozdane zostaną pierwsze medale w sportach elektronicznych. Azja już teraz zaadaptowała e-sport dużo ściślej pod względem kulturowym niż kraje europejskie czy amerykańskie – niemniej jednak ogrom zainteresowania sportami elektronicznymi, a także pieniądze, które ta branża za sobą niesie spowodowały, że sprawy nabierają rozpędu, a prywatne podmioty – chcąc czy nie chcąc – dostosowują się do nowych realiów rynkowych.

To jak wielce elastyczna staje się rzeczywistość pod wpływem środków finansowych możemy zaobserwować podczas toczących się Zimowych Igrzysk Olimpijskich. 156 tysięcy dolarów – tyle wynosiła pula Intel Extreme Masters w popularnej grze Starcraft II, której finały miały miejsce właśnie w Pjongczangu. Osiemnastu graczy walczyło o główną nagrodę oraz pierwsze, jeszcze nieoficjalne, medale igrzysk olimpijskich w esporcie. Do ćwierćfinałów dostał się nawet nasz rodak Mikołaj „Elazer” Ogonowski. Całość turnieju wygrała jednak osoba, która pod względem stereotypów nie powinna nawet pojawić się w tym turnieju – Sasha „Scarlett” Hostyn. Nie pochodzi bowiem z Azji oraz jest… dziewczyną! Turniej ten był oficjalnie częścią Zimowych Igrzysk Olimpijskich – jest to więc duży ukłon w stronę sportów elektronicznych i zapowiada dla nich nowe, lepsze czasy!

Rzecz wydaje się więc przesądzona – eSport zawita na salony i nie tylko tam zostanie, ale będzie brylował w towarzystwie stając się może nawet bardziej kasową branżą niż cały świat sportów tradycyjnych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Dirty Racing

W Formule 1, jak w każdym innym sporcie, sportowcy nie zawsze są w stanie zapanować nad emocjami. Czasami pokusa niedozwolonego zachowania, „urywającego” kilka sekund jest zbyt silna. Zdarzają się też w trakcie zawodów sytuacje charakterystyczne dla ruchu samochodowego na całym świecie, takie jak zajeżdżanie drogi, blokowanie innych, specjalne hamowanie lub delikatne przepychanie.

Opublikowane w

FIFA wskazała kluczowe kierunki rozwoju międzynarodowych rozgrywek

Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.

O autorze

Justyna Wrona

Justyna Wrona

Aplikant adwokacki

Wpisy autora

Opublikowane w

Co to jest STREAMING?

Zgodnie z powszechną definicją streaming to przesyłanie plików multimedialnych (rzadziej samego dźwięku) poprzez internet do komputera użytkownika i odtwarzanie go na ekranie w czasie rzeczywistym.

Opublikowane w

Wizy sportowe dla graczy komputerowych

Czy jest możliwe aby w aktualnych realiach prawnych polski gracz komputerowy zdobył wizę przeznaczoną dla sportowców? W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się polskim realiom. “Sport zawodowy” to uprawianie sportu w taki sposób, w jaki świadczy się pracę lub usługi za wynagrodzeniem, bez względu na to, czy pomiędzy sportowcem zawodowym a odpowiednią organizacją sportową istnieje formalna umowa o pracę czy też nie, w przypadku gdy wynagrodzenie przekracza koszty uczestnictwa i stanowi znaczącą część dochodów dla sportowca (por. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu. (CELEX: 32014R0651).

Opublikowane w

Podsumowanie IEM Katowice 2018

Bądźmy na bieżąco! Tegoroczny Intel Extreme Masters już za nami. Przez dwa weekendy z rzędu spodek po brzegi wypełnili fani e-sportu. Podczas wych wydarzeń mogliśmy obserwować zmagania w największe e-sportowe tytuły takie jak: DOTA 2, Counter-Strike i StarCraft 2. Oprócz tego odbywały się poboczne turnieje w PUBG, Heroes of the Storm, a także turniej damskich drużyn w Counter-Strike’u. Na imprezie mogliśmy również podziwiać stoiska różnych firm z branży IT, twórców gier komputerowych oraz zaopatrzyć się w najnowsze gadżety naszych ulubionych drużyn na ich firmowych stoiskach podczas kolejnego wydania IEM Expo.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.