ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Gra w dwóch drużynach jednego klubu

Ostatnio często sięgam do przykładów przewinień dyscyplinarnych związanych z rozgrywkami piłkarskimi. Jest po temu okazja, bo koniec sezonu nadchodzi nieuchronnie, a osłabienia zespołów wiążące się wykonywaniem kar mogą wpływać na poziom sportowy zespołu. Ponadto w wyniku zachowań powodowanych negatywnymi emocjami często trenerzy i inne osoby funkcyjne usuwane są z ławek rezerwowych, o czym pisałem w ostatnim artykule.

Do organów odwoławczych, najczęściej wojewódzkich związków piłki nożnej wpływa wiele odwołań od orzeczeń organów pierwszej instancji. Zatem kwiecień, maj to takie miesiące intensywnej pracy tych organów. Sporo odwołań wpływa też w sprawach rozgrywkowych, najczęściej od weryfikacji zawodów jako walkower.

Bardzo częstym przypadkiem weryfikacji zawodów jako przegranych na niekorzyść 0:3 z powodu występu nieuprawnionego zawodnika, jest przypadek naruszenia przepisów regulaminu rozgrywek w kwestii gry w dwóch zespołach (pierwszym i drugim czyli zespole rezerw).

Regulaminy rozgrywek tworzone są przez każdy związek (spółkę) organizujący rozgrywki, czyli dla rozgrywek Ekstraklasy przez Ekstraklasę S.A., rozgrywek I i II ligi oraz Pucharu Polski na szczeblu centralnym przez Polski Związek Piłki Nożnej. Uchwałą Zarządu PZPN ustanawiany jest też jednolity regulamin rozgrywek III ligi, która aktualnie rywalizuje w czterech grupach, a rozgrywki każdej z grup naprzemiennie (po jednym sezonie każdy – przyp. M.Ż) prowadzi jeden z czterech wojewódzkich związków piłki nożnej właściwych terytorialnie dla danej grupy. Z Kolei rozgrywki niższych klas to domena wojewódzkich (IV liga) i okręgowych związków piłki nożnej oraz podokręgów piłki nożnej. Te ostatnie najczęściej w klasach a i b oraz c, tam gdzie takie rozgrywki są prowadzone.

Generalnie regulamin rozgrywek powinien być „kalką” uchwały o organizacji rozgrywek Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Obecnie obowiązująca uchwała w tej materii to Uchwała nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

Jak stanowią przepisy § 4 Uchwały nr IX/140, o ile w przepisach szczególnych nie postanowiono inaczej, klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników do gry o mistrzostwo poszczególnych klas zgodnie z następującymi zasadami:

 1. Jeżeli zawodnik, który ukończył 19 rok życia, brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w pełnym wymiarze czasu gry (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza);
 2. Jeżeli zawodnik, który nie ukończył 19 roku życia, brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza);
 3. Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza);
 4. Zawodnik traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 oficjalnych spotkań mistrzowskich w danym sezonie w drużynie wyższej klasy (przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych);
 5. Po zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w rozgrywkach klasy niższej, o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych spotkań mistrzowskich w drużynie niższej klasy (przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych).

Zatem zawodnik, który ukończył 19 rok życia i brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w pełnym wymiarze czasu gry. Często jest tak, że w sobotę rozgrywany jest mecz pierwszej drużyny i regulacja ma służyć w ten sposób, by zawodnik, który w spotkaniu pierwszej drużyny był zmiennikiem, celem zachowania tak zwanej praktyki meczowej mógł zagrać cały mecz w niedzielę w drugiej drużynie. Tu kategorycznie należy stwierdzić, że jeśli zawodnik zagra np. 55 minut w pierwszym meczu to już w danym terminie rozgrywkowym sobota-niedziela nie może wyjść już nawet na minutę w drugim spotkaniu. Gdyby tak się stało, wówczas przeprowadzona zostanie weryfikacja zawodów na niekorzyść drużyny 0:3.

Z kolei zawodnik, który nie ukończył 19 roku życia i brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry. Tu chodzi o zdrowie młodych zawodników, stąd maksymalnie połowa w jednym meczu i nie więcej niż połowa w drugim spotkaniu.

Kolejny przepis dotyczy zawodnika, który brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu. Zatem nie ma już mowy o występie w meczu rezerw.

Wszystkie trzy omówione teraz regulacje nie dotyczą bramkarzy.

Kolejne dwa przepisy dotyczą limitowania udziału graczy w meczach obu drużyn. Zawodnik po rozegraniu 2/3 oficjalnych spotkań mistrzowskich w danym sezonie w drużynie wyższej klasy traci prawo do gry w drużynach niższych klas (rezerw), ale przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych, a tylko zespołów seniorskich. Drugi przepis dotyczy kończących się, a właściwie zakończonych rozgrywek klasy wyższej. Wówczas zawodnik może uczestniczyć w rozgrywkach klasy niższej, o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych spotkań mistrzowskich w drużynie niższej klasy. Tak samo przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych. Ideą tego przepisu, jest by drużynie rezerw grali zawodnicy, którzy wystąpili w niej już w co najmniej połowie spotkań i łączyli mecze w pierwszej i drugiej drużynie, a chodzi o to by wyłączyć udział w meczach rezerw zawodników, którzy grali przede wszystkim w pierwszym zespole i tylko sporadycznie pojawili się w rezerwach. Taki naszpikowany „gwiazdami” zespół po zakończeniu rozgrywek wyższej klasy w niższej klasie miałby znaczną przewagę nad pierwszymi drużynami klubów, rywalizujących w tej niższej klasie.

Komisje rozgrywek weryfikujące zawody po każdej kolejce zwracają uwagę na występy w dwóch drużynach i naruszenie powyższych przepisów, a w szczególności przepisu zakazującego gry w ciągu 48 godzin w drugim meczu zawodnika, z wyjątkiem bramkarza, po przekroczeniu czasu jednej połowy w pierwszym meczu skutkują walkowerem za drugi mecz rozegrany przez tego zawodnika i nie ma znaczenia ile zawodnik zagrał w drugim meczu i czy wpłynął na jego przebieg. Nawet 30 sekund i niedotknięcie piłki powodują weryfikację zawodów na niekorzyść.

Trzeba mieć na uwadze, ze gra nieuprawnionego zawodnika, także z wyżej wymienionych przyczyn może być podstawą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Zgodnie z art. 103 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, „za wystawienie do gry zawodnika nieuprawnionego, zawieszonego w prawach lub odbywającego karę dyskwalifikacji albo zawodnika pod obcym nazwiskiem, wymierza się karę:…

A oto katalog tych kar, bo one dzielą się na kary wymierzane:

 • klubom,
 • zawodnikom,
 • innym osobom odpowiedzialnym.

I tak klubom może zostać wymierzona:

 • kara pieniężna,
 • kwalifikacja zawodów jako walkower,
 • zawieszenie lub pozbawienie licencji.

Na zawodnika może zostać nałożona:

 • nagana,
 • kara pieniężna,
 • dyskwalifikacja czasowa w wymiarze od 1 do 6 miesięcy,

a na inną osobę odpowiedzialną:

 • nagana,
 • kara pieniężna,
 • dyskwalifikacja od 1 miesiąca do 1 roku.

Drodzy kierownicy drużyn! Trzeba pilnować tych spraw i szczegółowo zwłaszcza w końcowej części sezonu analizować możliwość gra zawodników klubu z drużyny wyższej klasy, w niższej klasie.

(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Na czym polega fenomen nowej gry Epic Games – Fortnite?

Mimo faktu, że gra istnieje bardzo krótko aktualnie dałoby się napisać na jej temat pokaźną książkę. Tytuł ten pobił wszelkie rekordy, nie tylko w oglądalności i ilości graczy, ale głównie ustanawiając bardzo wysoką finansową poprzeczkę dla innych gier, które chcą zainteresować swoim tytułem profesjonalnych graczy i przetrzeć swoje szlaki do e-sportu.

Czytaj dalej Na czym polega fenomen nowej gry Epic Games – Fortnite?

Opublikowane w

Brak trenera z licencją podczas meczu

Poprzednio pisałem o przypadku ukarania grającego trenera czerwoną kartką i konsekwencjach takiego czynu. Dziś o jeszcze jednym przypadku będącym często przedmiotem orzeczeń dyscyplinarnych w polskiej piłce nożnej i też dotyczącym trenera, ale już nie tylko grającego trenera, ale każdego szkoleniowca, czyli o przypadku „trenera bez licencji”.

Czytaj dalej Brak trenera z licencją podczas meczu

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Brak trenera z licencją podczas meczu

Poprzednio pisałem o przypadku ukarania grającego trenera czerwoną kartką i konsekwencjach takiego czynu. Dziś o jeszcze jednym przypadku będącym często przedmiotem orzeczeń dyscyplinarnych w polskiej piłce nożnej i też dotyczącym trenera, ale już nie tylko grającego trenera, ale każdego szkoleniowca, czyli o przypadku „trenera bez licencji”.

Czytaj dalej Brak trenera z licencją podczas meczu

Opublikowane w

Kara dla grającego trenera

W ostatnim artykule pisałem o zwolnieniu młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat przez Polski Związek Piłki Nożnej, czyli opłat ponoszonych przez kluby na rzecz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, a związanych z uczestnictwem w rozgrywkach w zakresie: opłaty za udział w rozgrywkach, rejestracji, potwierdzania oraz uprawniania zawodników. Dziś będzie mowa również o „małej piłce”, bowiem ostatnio usłyszałem o przypadku, w którym zawodnik, pełniący jednocześnie funkcję trenera został ukarany przez sędziego wykluczeniem z meczu (czerwoną kartką) i tu powstaje pytanie czy może w następnym meczu usiąść na ławce jako trener?

Czytaj dalej Kara dla grającego trenera

Opublikowane w

Zwolnienie młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat

W poprzednim odcinku pisałem o zmianach zasad awansu w ligach szczebla centralnego w Polsce. Wprowadziła je Uchwała nr IV/71 z dnia 19 kwietnia 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia zasad awansów i spadków klubów Ekstraklasy, I i II ligi od sezonu 2019/2020. Na tym samym posiedzeniu podjęto również uchwałę o zwolnieniu klubów uczestniczących w rozgrywkach dziewcząt i chłopców w kategoriach: Skrzat, Żak, Orlik, Młodzik, Trampkarz, Junior Młodszy i Junior z obowiązku ponoszenia na rzecz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej opłat związanych z uczestnictwem w rozgrywkach w zakresie: opłaty za udział w rozgrywkach, rejestracji, potwierdzania oraz uprawniania zawodników.

Czytaj dalej Zwolnienie młodzieżowych drużyn piłkarskich z opłat

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.