Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

FIFA World Cup 2026

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji powoli zbliżają się do końca. W grze zostało tylko 8 z 32 zespołów. Zarówno piłkarze jak i kibice przygotowują się na tak zwaną „ostatnią prostą”, gdzie nie można już kalkulować, a trzeba zaprezentować pełnię swoich umiejętności. W tej sportowej gorączce umknąć niektórym mogło wydarzenie, które miało miejsce dzień przed pierwszym gwizdkiem meczu otwierającego całą imprezę. Mowa o 68 zjeździe Kongresu FIFA.

Podczas zjazdu, który odbył się w Moskwie 13 czerwca 2018 r., członkowie FIFA wybrali państwa-gospodarzy mistrzostw świata w 2026 roku, spośród „dwóch” kandydatów. Po jednej stronie stanęło Maroko, pod drugiej zaś jako współorganizatorzy USA, Meksyk i Kanada. Wybór został dokonany w oparciu o specjalnie przygotowaną procedurę głosowania FIFA[1]. Zgodnie z art. I ust. 8 tych regulacji w związku z art. art. 69 par. 2 (d) Statutu FIFA[2], jeżeli zostanie złożonych mniej niż 3 oferty, zwycięża oferta, która uzyskała zwykłą większość głosów (ponad 50%). Nieważne głosy lub głosowanie elektroniczne manipulowane w inny sposób, a także głosy wstrzymujące się, należy zignorować przy obliczaniu zwykłej większości.

Zgodnie z oficjalnym raportem[3], stosunkiem 134 (67%) do 65 (32,5%) wygrała druga oferta określana mianem „United bid”. Brakującym 0,5% jest głos Iranu oddany na opcję „żadna z przedstawionych ofert”. Pierwszy raz w historii mistrzostw świata uczestników będą gościć aż trzy państwa. Jednocześnie dzięki takiemu wynikowi głosowania, Meksyk został liderem w klasyfikacji liczby mundiali, na których pełnił rolę gospodarza. Z nadchodzącymi mistrzostwami wynik wynosić będzie 3.

Kolejną innowacją, o której wiadomo od stycznia 2017 r., ale wartą przypomnienia jest fakt, zwiększenia liczby uczestników mistrzostw z 32 do 48. Większa liczba drużyn spowodowała zmiany w organizacji fazy grupowej. Ma ona obejmować 16 grup po 3 zespoły, z których do fazy pucharowej będą wychodziły 2 drużyny. Tym samym liczba meczów zwiększy się do rekordowych 80. Jest to spora różnica w porównaniu z dotychczasowymi 64 meczami. Przeciwnikami takiego rozwiązania są przede wszystkim europejskie kluby piłkarskie wskazujące, że już w obecnie obowiązującej formie mundialu zawodnicy ocierają się o granice swoich możliwości. Zgodzić się można z takimi postulatami obserwując, jak blado podczas rosyjskich finałów wypadają niektórzy, doskonali na co dzień, zawodnicy. Z drugiej strony, zespoły które dojdą do finału tak samo jak na obecnych mistrzostwach rozegrają w sumie 7 meczów, a cała impreza trwać będzie 32 dni.

Z kwestią organizacji mundialu nieodłącznie wiąże się właściwe przygotowanie stadionów piłkarskich. Zdaje się, że jednym z głównych czynników decydujących o wyborze propozycji Ameryki Północnej był właśnie ten aspekt. „United bid” w pierwotnej wersji swojej oferty zaprezentowała 48 obiektów spełniających podstawowe wymogi – 3 stadiony w Meksyku, 8 w Kanadzie i 37 w Stanach Zjednoczonych. Finalna oferta ograniczyła liczbę aren sportowych do 23, jednakże jedynie 16 ostatecznie będzie gościć w 2026 roku sportowców i kibiców (3 w Meksyku, 3 w Kanadzie i 10 w USA). Szczegóły poszczególnych ofert wraz ze wskazaniem opisywanych obiektów (str. 118 i nast.), znajdują się w Raporcie FIFA z oceny ofert[4].

Mistrzostwa Świata 2026 w Ameryce Północnej pod wieloma względami będą wyjątkowe. Pierwszy raz 3 państwa będą organizować finały, pierwszy raz 48 drużyn stanie do walki o tytuł najlepszej na świecie, pierwszy raz turniej piłkarski największego formatu zawita do Kanady. O tym czy słowa krytyki z nim związane są zasadne, dowiemy się dopiero za 8 lat. Tymczasem, wszystkim futbolowym fanom pozostaje ostatni dzień odpoczynku przed ruszającą w dniu jutrzejszym rundą ćwierćfinałową. A o tym, kto podniesie najcenniejsze piłkarskie trofeum na moskiewskich Łużnikach, dowiemy się już niebawem – 15 lipca 2018 roku.

[1] Voting Procedure for the Designation of the Host Country  of the 2026 FIFA World Cup™ Final Competition, https://resources.fifa.com/image/upload/voting-procedure-for-the-2026-fifa-world-cup.pdf?cloudid=z4kk97u5ofuzrujilsu4

[2] FIFA Statutes, https://resources.fifa.com/mm/Document/AFFederation/Generic/02/78/29/07/FIFAStatutswebEN_Neutral.pdf?t=1461659845938

[3] Voting Results,

https://resources.fifa.com/image/upload/voting-results-for-the-2026-fifa-world-cup.pdf?cloudid=vpnl19m2xr8zk50mnor3

[4] BID EVALUATION REPORT 2026 FIFA WORLD CUP™,

https://resources.fifa.com/image/upload/bid-evaluation-report-2026-fifa-world-cuptm.pdf?cloudid=ir3g14juxglqbbteevvf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Nieco w cieniu dyskusji dotyczącej udziału zawodników o statusie młodzieżowca w rozgrywkach Pucharu Polski, Zarząd PZPN uchwałą nr VI/139 z 14 lipca 2018 r. wprowadził program Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019. W dzisiejszym artykule omówione zostaną główne założenia programu, w szczególności: sposób obliczania punktów, ustalania klasyfikacji końcowej oraz dystrybucji nagród pieniężnych dla klubów.

Czytaj dalej Pro Junior System IV liga na sezon 2018/2019

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Student V roku stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego. Praktykant w Kancelarii Prawa Gospodarczego i Sportowego Tomasz Dauerman.

Wpisy autora

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Opublikowane w

Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Podmiotem odpowiedzialnym za ustalanie oficjalnych zasad, którymi rządzi się piłka nożna jest International Football Association Board (IFAB) z siedzibą Zurychu. Obecnie obowiązujące regulacje składają się z 17 „praw”, które zawierają kolejne zasady i dyrektywy.[1] Najważniejsze decyzje zapadają na dorocznych zjazdach generalnych. Każdorazowo w obradach uczestniczą przedstawiciele czterech brytyjskich federacji piłkarskich (angielskiej, szkockiej, walijskiej i irlandzkiej) oraz FIFA. W dzień rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Rosji – 1 czerwca – w życie weszły poprawki doyczące „Laws of the Game”.

Czytaj dalej Zmiany w piłkarskich „Prawach Gry”

Opublikowane w

Kara dla Shaqiriego i Xhaki

Faza grupowa Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji dobiega końca. Eksperci i kibice są zgodni, że jednym z najlepszych meczów na tym etapie było starcie pomiędzy reprezentacjami Serbii i Szwajcarii. Po zaciekłej walce zwycięstwo 2-1 odniosła druga drużyna. Nie obyło się przy tym bez kontrowersji.

Czytaj dalej Kara dla Shaqiriego i Xhaki

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts