ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Dziewczyny na tor!

Do niedawna sport motorowy całkowicie zdominowany był przez mężczyzn. Problem tej sporej dysproporcji Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zauważyła, gdy coraz więcej techników i inżynierów ubiegających się o miejsce w zespołach stanowiły kobiety, a na torach zawodniczki niczym nie ustępowały swoim kolegom, niejednokrotnie osiągając lepsze wyniki. Rozwiązaniem okazało się powołanie w 2009 roku Komisji ds. Kobiet w Motorsporcie (WIMC), działającej przy FIA.

Główne zadania, jakie postawiła przed sobą Komisja zostały wskazane w oficjalnej broszurze opublikowanej na stronie FIA.[1] Należą do nich m.in.: podejmowanie działań mających na celu stworzenie kultury zmierzającej do pełnego i wartościowego udziału kobiet we wszystkich aspektach motorsportu, nieustanne rozwijanie strategii edukacji i promocji sportu wśród kobiet i dziewcząt oraz współpraca z międzynarodowymi organizacjami, a także krajowymi związkami w ramach postawionych sobie zadań. W ciągu 9 lat funkcjonowania, WIMC stworzyło dwie serie wyścigowe dla kobiet – CIK-FIA Academy Trophy oraz Volkswagen Scirocco R-Cup. Z roku na rok szeregi Ambasadorów WIMC zasilają kolejne, znane w świecie sportu samochodowego kobiety. Swoim patronatem Komisja objęła wiele edukacyjnych projektów i wydarzeń. Na chwilę obecną zwieńczeniem dotychczasowej pracy ma być projekt THE GIRLS ON TRACK – KARTING CHALLENGE, wspierany czynnie przez FIA i Unię Europejską.

7 marca, podczas Targów Motoryzacyjnych w Genewie, zostało przedstawione całemu światu najnowsze przedsięwzięcie Komisji o nazwie “The European Young Women Programme”. W jego ramach w latach 2018-2019, 8 państw europejskich (w tym Polska) zorganizuje zawody eliminacyjne w slalomie kartingowym, mające na celu promowanie motorsportu wśród nastoletnich dziewcząt pomiędzy 13, a 18 rokiem życia. Projekt dofinansowany będzie ze środków europejskich, zgromadzonych na funduszu Erasmus +. Zawody mają odbywać się na zaaranżowanych torach, przygotowanych w obszarach miejskich. Miejsca wybrane są nieprzypadkowo. Pomysłodawcy akcji liczą, że lokalizacja krajowych zawodów w centrach miast, umożliwi jak najliczniejsze uczestnictwo w imprezie, zarówno po stronie zawodniczek, jak i kibiców. Eliminacje krajowe są zaplanowane w dwóch terminach wskazanych na oficjalnej stronie internetowej akcji.[2] Spośród wszystkich uczestniczek biorących udział w eliminacjach, każdy kraj wybierze 3 najlepsze zawodniczki, które stworzą zespół podczas wielkiego finału. Odbędzie się on na legendarnym torze Le Mans, w pierwszej połowie marca 2019 roku. Ze wszystkich 24 zawodniczek zostanie wytypowana najlepsza 6, która trafi do Zespołu Europejskiego. Nagrodą będzie uczestnictwo wspomnianej szóstki w Obozie Szkoleniowym dla Kierowców FIA, gdzie otrzymają możliwość pogłębienia swoich umiejętności w ramach specjalnych programów sportowego i edukacyjnego przygotowanych przez FIA. Koniec całego przedsięwzięcia zaplanowany jest na jesień 2019 roku. Wtedy to w Brukseli zorganizowane zostanie wydarzenie podsumowujące projekt. W jego ramach planowane są Konferencje prasowe z organizatorami i patronami akcji, a także pokaz kartingowy, na którym swoje umiejętności zaprezentują członkinie Zespołu Europejskiego.

O kompleksowości programu stanowi także analiza socjologiczna, której przygotowaniem zajmie się działający przy Uniwersytecie w Limonges ośrodek badań CDES-PROGESPORT. Ocena projektu zostanie przedstawiona w specjalnym raporcie, przekazanym następnie organizacjom sportowym oraz stosownym organom Unii Europejskiej i ONZ. FIA liczy, że posłuży ona promowaniu zwiększania udziału kobiet w sporcie i walki ze stereotypami płciowymi.

W Polsce za organizację eliminacji odpowiada Polski Związek Motorowy. Odbędą się one w dwóch terminach: 26 i 27 maja 2018 r. w Tychach oraz 11 i 12 sierpnia 2018 r. w Rzeszowie. Uczestnictwo wymaga wcześniejszej rejestracji. Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej Związku.[3]

Tytułem końca, jako autor, życzę uczestniczkom świetnej zabawy oraz znakomitych wyników, natomiast jako kibic, życzę sobie oraz wszystkim pozostałym, aby w niedalekiej przyszłości przyszło nam się cieszyć z najbardziej utalentowanej generacji młodych zawodniczek na Starym Kontynencie.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

[1] https://www.fia.com/sites/default/files/fia_wimc_presentation_2016_sept_update.pdf

[2] https://www.fia.com/TheGirlsOnTrack

[3] https://www.pzm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Dirty Racing

W Formule 1, jak w każdym innym sporcie, sportowcy nie zawsze są w stanie zapanować nad emocjami. Czasami pokusa niedozwolonego zachowania, „urywającego” kilka sekund jest zbyt silna. Zdarzają się też w trakcie zawodów sytuacje charakterystyczne dla ruchu samochodowego na całym świecie, takie jak zajeżdżanie drogi, blokowanie innych, specjalne hamowanie lub delikatne przepychanie.

Opublikowane w

FIFA wskazała kluczowe kierunki rozwoju międzynarodowych rozgrywek

Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.

O autorze

Konrad Makar

Konrad Makar

Student V roku stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: prawo sportowe, prawo karne. Zawodnik czwarto-ligowego zespołu piłkarskiego. Praktykant w Kancelarii Prawa Gospodarczego i Sportowego Tomasz Dauerman.

Wpisy autora

Opublikowane w

Dirty Racing

W Formule 1, jak w każdym innym sporcie, sportowcy nie zawsze są w stanie zapanować nad emocjami. Czasami pokusa niedozwolonego zachowania, „urywającego” kilka sekund jest zbyt silna. Zdarzają się też w trakcie zawodów sytuacje charakterystyczne dla ruchu samochodowego na całym świecie, takie jak zajeżdżanie drogi, blokowanie innych, specjalne hamowanie lub delikatne przepychanie.

Opublikowane w

Biometryczne informacje z pierwszej ręki

W swoim ostatnim artykule pisałem o nowościach, które pojawią się w najbliższym sezonie Formuły 1. Wspomniałem w nim także, że jedną z głównych idei przyświecających Międzynarodowej Federacji Samochodowej jest ciągłe udoskonalanie systemów bezpieczeństwa, propagowanie właściwych postaw związanych ze sportem motorowym, a także globalna edukacja w tym zakresie.[1] Dzisiaj chciałbym skupić się na wynalazku, który mimo swoich niepozornych rozmiarów, może zrewolucjonizować dziedzinę bezpieczeństwa nie tylko w dyscyplinie określanej jako „Królowa Sportów Motorowych”, a w całym sporcie opartym na rywalizacji samochodowej.

Opublikowane w

Nowy sezon – nowe oblicze F1

Odkąd w mediach pojawiły się pogłoski, że Robert Kubica wraca do Formuły 1, zainteresowanie tym sportem przeżyło swój renesans. Obecnie, gdy najbliższa przyszłość Polaka  jako kierowcy testowego w zespole Williams jest pewna, a on sam kilka dni temu odbył pierwsze przejazdy nowym bolidem FW41 w ramach zimowych testów, można skupić się na zmianach w przepisach, które będą miały bezpośredni wpływ na obraz rywalizacji w sezonie 2018.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.