ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Doping w e-sporcie

E-sport podobnie jak sport ,,tradycyjny”  nie jest wolny od dopingu. Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o tym, że gracze zostali zawieszeni na jakiś czas za stosowanie substancji, która wspomaga koncentrację i koordynację ruchową.

Analizując zjawisko dopingu w e-sporcie należy mieć na uwadze, że może on przybrać dwie formy. Pierwsza to ta bardziej znana, czyli związana ze stosowaniem przez sportowca środków dopingujących, których działanie – jak wskazywałam powyżej – ma wpływać na efektywniejszą koncentrację i koordynację gracza (oko, ręka).

Natomiast druga to niedozwolone wpływanie na sam program komputerowy. Tego rodzaju działanie ma służyć usprawnieniu przejścia poszczególnych elementów gry. Tutaj z kolei może ono przybrać formę specjalnego oprogramowania, tzw. cheats, które albo utrudnia grę innym zawodnikom lub ułatwiają grę graczowi go stosującemu. W związku z tym, większość podmiotów prowadzących rozgrywki ma swoje programy Anti-Cheat aby monitorować, czy w czasie gry nie zachodzą jakiekolwiek dodatkowe procesy, czy nie występują rozbieżności na poziomie kodu źródłowego gry. Nadmienić należy, że stosowanie testów penetracyjnych oprogramowania może być rozpatrywać także jako naruszenie praw autorskich do gry i powodować powstanie roszczenia cywilnego po stronie twórcy, producenta gry.

Walka z dopingiem w e-sporcie wydaje się być bardziej skomplikowana od tej toczonej w standardowym sporcie. Póki co nie istnieją jednolite dla wszystkich regulacje w tym zakresie. Część podmiotów zajmująca się prowadzeniem rozgrywek (duża liczba organizacji zajmujących się e-sportem to trudności z dotarciem do wszystkich) wprowadza regulacje oparte na przepisach WADA i podejmuje z nią współpracę. Pewnym punktem zwrotnym w walce z dopingiem w e-sporcie stało się powołanie Esport Integrity Coalition (ESIC) – organizacji mającej zbudować system antydopingowy w e-sporcie oraz pośrednio powołanie do życia WESA, której celem jest zrzeszanie podmiotów profesjonalnego esportu z całego świata. WESA wprowadziła sąd arbitrażowy przy WESA, na wzór arbitraży występujących w świecie sportu tradycyjnego, który ma zapewnić szybkie i merytoryczne rozwiązywanie zaistniałych sporów. Należy jednak zaznaczyć, że członkostwo w WESA nie jest obowiązkowe. Skutkiem tego, mogą być utrudnione próby wprowadzenia jednolitych regulacji i ich egzekwowanie.

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju e-sportu przed jego uczestnikami stoi wiele wyzwań o charakterze organizacyjnym i prawnym, w tym także i tworzenie stosowanych rozwiązań w zakresie walki z dopingiem/ dopingiem elektronicznym w celu zapewnienia uczciwego przebiegu zawodów e-sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Kinga Kania

Kinga Kania

Kinga Kania, prawnik, menedżer sportu. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Absolwentka Polskiej Akademii Sportu w Warszawie

Wpisy autora

Opublikowane w

Czy nadchodzą zmiany w kobiecej piłce nożnej?

Na portalu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia dotyczące sportu kobiet, czy też kierunkując się na jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych poruszaliśmy tematykę kobiecego futbolu. Za każdym razem wskazywaliśmy na obszary, które wymagają modyfikacji, aby polepszyć status prawny zawodniczek. Dzisiaj także będzie  o zmianach, ale bardziej pod kątem wizerunkowym.

Opublikowane w

Porozumienie FIFA i FIFPro

Kilka dni temu – 6 listopada, FIFA oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) zawarły sześcioletnią umowę o współpracy, której przedmiotem jest wzmocnienie kooperacji pomiędzy tymi podmiotami, co finalnie ma się przełożyć oczywiście na poprawę zarządzania piłką nożną w skali globalnej. Poniżej przedstawię najważniejsze założenia wskazanej umowy.

Opublikowane w

Dziedziczenie w e-sporcie (?)

W dzisiejszym blogu odniosę się do tematu, na który powinni zwrócić uwagę gracze e-sportu, a który jeszcze powoduje, że doktryna prawnicza nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Orzecznictwo sądowe również nie służy w tym przypadku szczególną pomocą. We wcześniejszym swoim wpisie ,,Wirtualny świat i nowe wyzwania” wskazywałam na problemy prawne związane ze sprzedażą oraz kradzieżami w wirtualnym świecie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna jest kwestia dziedziczenia wirtualnych dóbr. Co ze zgromadzonymi na koncie gracza wirtualnymi przedmiotami, których wartość wielokrotnie to nawet kilkaset tysięcy euro? Co do zasady każdy ma prawo rozporządzania własnością na wypadek śmierci, a konsekwencją śmierci jest dziedziczenie spuścizny zmarłego po jego śmierci przez osoby najbliższe.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.