ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Casus Patrice`a Evry

Kilka dni temu przed meczem fazy grupowej Ligi Europy między Vitorią Guimaraes, a Olympique Marsylia, najbardziej doświadczony piłkarz drużyny z Marsylii – Patrice Evra kopnął podczas rozgrzewki jednego z najbardziej zagorzałych kibiców swojego zespołu. Zawodnik ukarany został przez sędziego wykluczeniem (czerwoną kartką), a i tak jego zespół rozpoczął zawody w pełnym składzie. Pora na analizę tego przypadku.

Wideo z sytuacji pokazuje, że początkowo doszło do konfrontacji między kibicami klubu z Marsylii, a piłkarzami tego zespołu, do której następnie dołączył Patrice Evra. Były już reprezentant Francji, poprzednio grający m.in. w Manchesterze United czy Juventusie Turyn został wykluczony przez sędziego (ukarany czerwoną kartką), a ze względu na to, że został zgłoszony do meczu jako rezerwowy, a nie zawodnik pierwszego składu, to jego zespół mógł rozpocząć spotkanie w 11-osobowym składzie. Gdyby Evra znalazł się w podstawowym składzie i tak został wpisany do protokołu, wówczas już przed meczem zdekompletowałby swój zespół.

By podjąć się analizy tego przypadku trzeba sięgnąć do Przepisów Gry w Piłkę Nożną, obowiązujących w sezonie 2017/2018. Z art. 12.3. Przepisów Gry w Piłkę Nożną wynika, że sędzia ma władzę do podejmowania sankcji dyscyplinarnych od momentu wejścia na pole gry w ramach przedmeczowego sprawdzania boiska, aż do momentu opuszczenia pola gry po zakończonych zawodach (dotyczy to również rzutów z punktu karnego). Zatem popełnienie przewinienia przez zawodnika podczas rozgrzewki kwalifikuje się do jego napomnienia lub wykluczenia (w tym przypadku wykluczenia), ponieważ rozgrzewka następuje już po momencie wejścia na pole gry w ramach przedmeczowego sprawdzania boiska.

Ponadto, jeżeli przed wejściem na pole gry przed rozpoczęciem zawodów zawodnik popełni przewinienie karane wykluczeniem, sędzia ma władzę, żeby nie dopuścić takiego zawodnika do udziału w zawodach i na tej podstawie Patrice Evra powędrował do szatni już po rozgrzewce i nie zasiadł przez cały mecz na ławce rezerwowych.

Dodatkowo, w rzeczonym już art. 12.3. znajdujemy przepis, że zawodnik, który popełnia przewinienie karane napomnieniem lub wykluczeniem z gry, zarówno na polu gry, jak i poza nim, w stosunku do przeciwnika, współpartnera, jednego z sędziów, jakiejkolwiek innej osoby lub Przepisów Gry, jest karany stosownie do natury popełnianego przewinienia.

Tu przewinienie nastąpiło poza polem gry, bo już za linią końcową boiska i zostało popełnione wobec „jakiejkolwiek innej osoby”, bo taką jest kibic na mocy Przepisów Gry.

Przewinienia karane wykluczeniem z gry (czerwoną kartką) mają miejsce – w świetle Przepisów Gry w Piłkę Nożną – wówczas gdy zawodnik, zawodnik rezerwowy lub zawodnik wymieniony popełnia jakiekolwiek z następujących przewinień:

  • pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, zagrywając rozmyślnie piłkę ręką (nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym),
  • pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, który zasadniczo porusza się w kierunku bramki zawodnika przewiniającego, popełniając przewinienie karane rzutem wolnym (z uwzględnieniem przypadków ujętych poniżej),
  • popełnia poważny, rażący faul,
  • pluje na przeciwnika lub inną osobę,
  • zachowuje się gwałtownie, agresywnie,
  • używa ordynarnego, obelżywego, obraźliwego języka i/lub gestów,
  • otrzymuje drugie napomnienie w tych samych zawodach.

W przypadku czwartkowego zachowania Patrice`a Evry mamy do czynienia z gwałtownym, agresywnym zachowaniem zawodnika.

Patrice Evra nie uniknie na pewno odpowiedzialności dyscyplinarnej, bowiem przepisy UEFA, a pod jej auspicjami toczy się rywalizacja w Lidze Europy, podobnie jak przepisy FIFA i krajowych federacji, w tym oczywiście Polskiego Związku Piłki Nożnej przewidują za takie zachowania możliwość ukarania zawodnika przez organ dyscyplinarny karą dyskwalifikacji na określoną liczbę meczów, ale nie mniejszą niż w wymiarze 3 meczów (do 10 maksymalnie – przyp. M.Ż.) lub karą dyskwalifikacji czasowej.

P.S. Już w piątek rano, władze Olympique Marsylia zdecydowały, że Evra nie będzie już piłkarzem klubu.

W oficjalnym oświadczeniu klubu można przeczytać, że „Jacques-Henri Eyraud, prezydent Olympique Marsylia, spotkał się z Patricem Evrą i powiadomił go o zwolnieniu ze skutkiem natychmiastowym. Zachowanie kibiców, którzy obrażali Patrice’a było karygodne, ale jest on na tyle doświadczonym piłkarzem, że powinien wiedzieć, iż taka reakcja również jest niedopuszczalna” – czytamy w oświadczeniu.

Pełny tekst oświadczenia w języku angielskim.

(na zdjęciu: Patrice Evra jeszcze w barwach Manchesteru United)

Kary nałożyła również na zawodnika UEFA (informacja z 10 listopada 2017 roku):

UEFA postanowiła o zawieszeniu Patrice’a Evry do czerwca 2018 roku. Piłkarz musi również zapłacić 10 tysięcy euro kary.  UEFA nałożyła karę na zawodnika, który kopnął jednego z kibiców. Zawodnik został zawieszony na siedem miesięcy i nie może w tym czasie grać w piłkę.

W czasie rozgrzewki przed meczem Olympique Marsylia z Vitorią Guimaraes, Evra poszedł początkowo porozmawiać z kibicami Marsylii, którzy przez niemal całą rozgrzewkę go lżyli. Gdy podszedł do fanów, od słów szybko przeszedł do czynów. Na nagraniach widać, jak 36-letni obrońca reprezentacji Francji akrobatycznym ciosem nogą kopie jednego z kibiców w głowę.

Sytuację musieli opanować ochroniarze, bo kibice Marsylii zaczynali już przeskakiwać przez barierki. Evrę od krewkich fanów odciągnęli koledzy z drużyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

VAR na Mundialu

Dziś będzie o systemie VAR czyli Video Assistant Referee i jego stosowaniu podczas finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Rosja 2018. My – polscy kibice futbolu znamy ten system z meczów Ekstraklasy, wszak sezon 2017/2018 był premierowym, jeśli chodzi o stosowanie VAR-u. Tak się przyzwyczailiśmy, źe gdy przyszło do ostatniej kolejki sezonu zasadniczego i niemożności rozegrania wszystkich ośmiu spotkań z VAR-em, to Prezes PZPN Zbigniew Boniek rzucił propozycję by kolejkę rozłożyć na 2 dni. Kluby się nie zgodziły i chciały grać w jednym terminie o jednej godzinie i kolejkę rozegrano bez VAR-u by szanse wszystkich były równe.

Czytaj dalej VAR na Mundialu

Opublikowane w

Ograniczenia w zakresie reklamy i działalności marketingowej podczas Mundialu w Rosji

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji trwają już w najlepsze a zainteresowanie widzów z całego świata pochłania przede wszystkim rywalizacja sportowa. Mundial może być jednak ciekawy nie tylko z perspektywy sportowej, ale również prawnej.

Czytaj dalej Ograniczenia w zakresie reklamy i działalności marketingowej podczas Mundialu w Rosji

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

VAR na Mundialu

Dziś będzie o systemie VAR czyli Video Assistant Referee i jego stosowaniu podczas finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Rosja 2018. My – polscy kibice futbolu znamy ten system z meczów Ekstraklasy, wszak sezon 2017/2018 był premierowym, jeśli chodzi o stosowanie VAR-u. Tak się przyzwyczailiśmy, źe gdy przyszło do ostatniej kolejki sezonu zasadniczego i niemożności rozegrania wszystkich ośmiu spotkań z VAR-em, to Prezes PZPN Zbigniew Boniek rzucił propozycję by kolejkę rozłożyć na 2 dni. Kluby się nie zgodziły i chciały grać w jednym terminie o jednej godzinie i kolejkę rozegrano bez VAR-u by szanse wszystkich były równe.

Czytaj dalej VAR na Mundialu

Opublikowane w

Wierzymy dalej!

Piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Senegalem 1:2 na inaugurację swoich występów w finałach Mistrzostw Świata w Rosji. Nie takiego początku Mundialu się spodziewaliśmy, ale przy porażce Kolumbii z Japonią także 1:2 i kolejnym meczu Biało-Czerwonych w niedzielę 24 czerwca o 20:00 właśnie z Kolumbią, dwie wygrane z Kolumbią i z Japonią też dadzą awans do 1/8 finału. Wierzmy zatem, że nasza drużyna szybko się podniesie i nie śpiewajmy póki co „nic się nie stało”.

Czytaj dalej Wierzymy dalej!

Opublikowane w

11 za nami

„11” czyli „jedenastka” kibicom futbolu może kojarzyć się z rzutem karnym (bo tak właśnie karny jest nazywany – przyp. M.Ż.). Może kojarzyć się również z jedenastką meczową, czyli składem, który rozpoczyna mecz piłki nożnej, ale… ja dziś celowo użyłem tej liczby, bo właśnie 11 meczów finałów piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji już za nami.

Czytaj dalej 11 za nami

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.