ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Casus Patrice`a Evry

Kilka dni temu przed meczem fazy grupowej Ligi Europy między Vitorią Guimaraes, a Olympique Marsylia, najbardziej doświadczony piłkarz drużyny z Marsylii – Patrice Evra kopnął podczas rozgrzewki jednego z najbardziej zagorzałych kibiców swojego zespołu. Zawodnik ukarany został przez sędziego wykluczeniem (czerwoną kartką), a i tak jego zespół rozpoczął zawody w pełnym składzie. Pora na analizę tego przypadku.

Wideo z sytuacji pokazuje, że początkowo doszło do konfrontacji między kibicami klubu z Marsylii, a piłkarzami tego zespołu, do której następnie dołączył Patrice Evra. Były już reprezentant Francji, poprzednio grający m.in. w Manchesterze United czy Juventusie Turyn został wykluczony przez sędziego (ukarany czerwoną kartką), a ze względu na to, że został zgłoszony do meczu jako rezerwowy, a nie zawodnik pierwszego składu, to jego zespół mógł rozpocząć spotkanie w 11-osobowym składzie. Gdyby Evra znalazł się w podstawowym składzie i tak został wpisany do protokołu, wówczas już przed meczem zdekompletowałby swój zespół.

By podjąć się analizy tego przypadku trzeba sięgnąć do Przepisów Gry w Piłkę Nożną, obowiązujących w sezonie 2017/2018. Z art. 12.3. Przepisów Gry w Piłkę Nożną wynika, że sędzia ma władzę do podejmowania sankcji dyscyplinarnych od momentu wejścia na pole gry w ramach przedmeczowego sprawdzania boiska, aż do momentu opuszczenia pola gry po zakończonych zawodach (dotyczy to również rzutów z punktu karnego). Zatem popełnienie przewinienia przez zawodnika podczas rozgrzewki kwalifikuje się do jego napomnienia lub wykluczenia (w tym przypadku wykluczenia), ponieważ rozgrzewka następuje już po momencie wejścia na pole gry w ramach przedmeczowego sprawdzania boiska.

Ponadto, jeżeli przed wejściem na pole gry przed rozpoczęciem zawodów zawodnik popełni przewinienie karane wykluczeniem, sędzia ma władzę, żeby nie dopuścić takiego zawodnika do udziału w zawodach i na tej podstawie Patrice Evra powędrował do szatni już po rozgrzewce i nie zasiadł przez cały mecz na ławce rezerwowych.

Dodatkowo, w rzeczonym już art. 12.3. znajdujemy przepis, że zawodnik, który popełnia przewinienie karane napomnieniem lub wykluczeniem z gry, zarówno na polu gry, jak i poza nim, w stosunku do przeciwnika, współpartnera, jednego z sędziów, jakiejkolwiek innej osoby lub Przepisów Gry, jest karany stosownie do natury popełnianego przewinienia.

Tu przewinienie nastąpiło poza polem gry, bo już za linią końcową boiska i zostało popełnione wobec „jakiejkolwiek innej osoby”, bo taką jest kibic na mocy Przepisów Gry.

Przewinienia karane wykluczeniem z gry (czerwoną kartką) mają miejsce – w świetle Przepisów Gry w Piłkę Nożną – wówczas gdy zawodnik, zawodnik rezerwowy lub zawodnik wymieniony popełnia jakiekolwiek z następujących przewinień:

  • pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, zagrywając rozmyślnie piłkę ręką (nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym),
  • pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, który zasadniczo porusza się w kierunku bramki zawodnika przewiniającego, popełniając przewinienie karane rzutem wolnym (z uwzględnieniem przypadków ujętych poniżej),
  • popełnia poważny, rażący faul,
  • pluje na przeciwnika lub inną osobę,
  • zachowuje się gwałtownie, agresywnie,
  • używa ordynarnego, obelżywego, obraźliwego języka i/lub gestów,
  • otrzymuje drugie napomnienie w tych samych zawodach.

W przypadku czwartkowego zachowania Patrice`a Evry mamy do czynienia z gwałtownym, agresywnym zachowaniem zawodnika.

Patrice Evra nie uniknie na pewno odpowiedzialności dyscyplinarnej, bowiem przepisy UEFA, a pod jej auspicjami toczy się rywalizacja w Lidze Europy, podobnie jak przepisy FIFA i krajowych federacji, w tym oczywiście Polskiego Związku Piłki Nożnej przewidują za takie zachowania możliwość ukarania zawodnika przez organ dyscyplinarny karą dyskwalifikacji na określoną liczbę meczów, ale nie mniejszą niż w wymiarze 3 meczów (do 10 maksymalnie – przyp. M.Ż.) lub karą dyskwalifikacji czasowej.

P.S. Już w piątek rano, władze Olympique Marsylia zdecydowały, że Evra nie będzie już piłkarzem klubu.

W oficjalnym oświadczeniu klubu można przeczytać, że „Jacques-Henri Eyraud, prezydent Olympique Marsylia, spotkał się z Patricem Evrą i powiadomił go o zwolnieniu ze skutkiem natychmiastowym. Zachowanie kibiców, którzy obrażali Patrice’a było karygodne, ale jest on na tyle doświadczonym piłkarzem, że powinien wiedzieć, iż taka reakcja również jest niedopuszczalna” – czytamy w oświadczeniu.

Pełny tekst oświadczenia w języku angielskim.

(na zdjęciu: Patrice Evra jeszcze w barwach Manchesteru United)

Kary nałożyła również na zawodnika UEFA (informacja z 10 listopada 2017 roku):

UEFA postanowiła o zawieszeniu Patrice’a Evry do czerwca 2018 roku. Piłkarz musi również zapłacić 10 tysięcy euro kary.  UEFA nałożyła karę na zawodnika, który kopnął jednego z kibiców. Zawodnik został zawieszony na siedem miesięcy i nie może w tym czasie grać w piłkę.

W czasie rozgrzewki przed meczem Olympique Marsylia z Vitorią Guimaraes, Evra poszedł początkowo porozmawiać z kibicami Marsylii, którzy przez niemal całą rozgrzewkę go lżyli. Gdy podszedł do fanów, od słów szybko przeszedł do czynów. Na nagraniach widać, jak 36-letni obrońca reprezentacji Francji akrobatycznym ciosem nogą kopie jednego z kibiców w głowę.

Sytuację musieli opanować ochroniarze, bo kibice Marsylii zaczynali już przeskakiwać przez barierki. Evrę od krewkich fanów odciągnęli koledzy z drużyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Międzynarodowe transfery last minute z wykorzystaniem FIFA TMS. Wielkie okazje i jeszcze większe ryzyko. Casus Adriena Silvy.

Międzynarodowy rynek transferowy to przemysł wart wiele miliardów dolarów, obejmujący około 12.000 tego typu transferów każdego roku. Z tego powodu FIFA zdecydowała się w 2007 r. powołać do życia FIFA TMS – system, który zrewolucjonizował i usprawnił sposób dokonywania transferów. Wprowadzony on został w celu zapewnienia społeczności piłkarskiej najnowocześniejszych technologii, aby dotrzymać kroku ruchowi transferowemu na dzisiejszym rynku i odpowiedzieć na potrzeby współczesnej gry.

Opublikowane w

Kluby sportowe zobowiązane do wprowadzenia nowej polityki ochrony danych osobowych

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany dotyczące praw i wolności osób fizycznych do ochrony danych osobowych. Chodzi oczywiście o przepisy tzw. RODO, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46WE.

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Nowy obiekt, ale…

Ile to razy w rozmowach ze środowiskiem sportowym słyszałem, że w jednej czy drugiej gminie wybudowano właśnie nowoczesny stadion czy halę sportową, ale… nie można na nim organizować zawodów, bo boisko za wąskie, bieżnia za krótka, czy trybuny nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Ile razy mówiono: „ładny stadion, ale nie spełnia wymogów licencyjnych”. Co robić, by uniknąć takich sytuacji?

Opublikowane w

Odpowiedzialność dyscyplinarna pośrednika transakcyjnego

W ostatnim blogu na prawosportowe.pl pisałem o zmianach w przepisach o pośrednikach transakcyjnych. Dziś pora na przedstawienie odpowiedzialności dyscyplinarnej pośredników. Jeśli o nią chodzi to obecnym kształcie obowiązuje od czasu zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN i od wprowadzenia Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi.

Opublikowane w

Zmiany w przepisach o pośrednikach transakcyjnych

Po rewolucyjnej wręcz zmianie, do której doszło na rynku piłkarskim jakiś czas temu czyli deregulacji zawodu agenta piłkarskiego czyli pośrednika na rynku transferowym pomiędzy klubem, a zawodnikiem i zastąpieniu licencjonowanych agentów FIFA, pośrednikami transakcyjnymi, czas na zmiany w sposobie rejestracji pośredników na rynku polskim. Zapraszam do lektury!

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.