ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Będzie obywatelska inicjatywa ustawodawcza

15 polskich związków sportowych już utraciło, bądź wkrótce utraci swój status. Kilka kolejnych – często o masowej liczbie uprawiających daną dyscyplinę – nie może takiego statusu uzyskać. A wszystko przez brzmienie art. 11 ust. 2 pkt 4 ustawy o sporcie wymagającego spełnienia kryterium przynależności związku do międzynarodowej federacji sportowej uznanej przez MKOl.

O niekonstytucyjności takiej regulacji prawnej informował wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do Ministra, po tym jak zgłosili się do niego przedstawiciele 15 związków z prośbą o interwencję w tej sprawie.  O problemie wie także Prezydent RP.

Jak wiemy obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o sporcie. Przedmiotem prac nie jest jednak omawiana przeze mnie kwestia. Dlatego już na etapie konsultacji publicznych działając w imieniu 8 polskich związków sportowych jako lobbysta wnosiłem o rozszerzenie prac o zmianę brzmienia obowiązującego przepisu i zaproponowałem inne kryteria. Nie spotkało się to ze zrozumieniem. Swoje działania ponowiłem na etapie prac w Sejmie, w szczególności wystosowałem odpowiednie pismo do Przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki (Poseł PO), jak również rozmawiałem i pisałem z Przewodniczącym powołanej Podkomisji Nadzwyczajnej (Poseł PIS). Tak więc tematem zainteresowałem środowisko o szerokim spektrum politycznym. I niestety nic z tego. W środę podczas posiedzenia Komisji zrozumiałem, że nikt nie jest zainteresowany rozszerzeniem prac legislacyjnych. Trochę to dziwne – bo szacunki mówią, że sprawa dotyczy kilkuset tysięcy osób uprawiających sport.

No to niezrażony „idę dalej” z wiarą w państwo prawa. Pragnę wszystkich poinformować, że już wkrótce założę komitet inicjatywy ustawodawczej, zamierzam zebrać przynajmniej 100 tysięcy podpisów i wnieść do Marszałka Sejmu własny projekt nowelizacji ustawy – w zgodzie z art. 118 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Mam nadzieję, że liczna grupa środowiska sportowego w ten sposób powie „sprawdzam”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Tomasz Dauerman

Tomasz Dauerman

Radca prawny, wykładowca, autor ponad 250 publikacji z zakresu prawa sportowego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2000 roku właściciel Kancelarii Radcy Prawnego. Menedżer wielu znanych sportowców

Wpisy autora

Opublikowane w

V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Sportowego „Prawo. Sport. Finanse. 2018”

Z ogromną przyjemnością chciałbym Państwu zarekomendować V Ogólnopolską Konferencję Naukową Prawa Sportowego organizowaną przez koło naukowe prawa sportowego „Ius et Sport” przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, która się odbędzie w dniach 12 i 13 kwietnia 2018 roku.

Opublikowane w

Niedziela bez handlu

W dzisiejszym blogu pozwolę sobie na bardzo subiektywny komentarz oparty o własne poglądy, ale też i powierzoną mi funkcję Prezesa Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.

Opublikowane w

Będzie nowelizacja dotycząca UKS-ów

Na początku grudnia poruszyłem temat możliwości „przeniesienia” UKS-ów bezpośrednio z rejestru prowadzonego przez Starostę do KRS. Szerzej: tutaj.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.