ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Arbitraż międzynarodowy na styku sportu i własności intelektualnej

Gdy słyszymy o arbitrażu międzynarodowym w sporach związanych ze sportem pierwszą instytucją, która przychodzi nam na myśl jest Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie. Czy jest to jednak jedyna instytucja oferująca usługi z zakresu arbitrażu międzynarodowego w sporach związanych z organizowaniem działalności sportowej? Otóż niekoniecznie.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) to organizacja wyspecjalizowana ONZ, która zajmuje się promowaniem ochrony własności intelektualnej, działalnością w zakresie tworzenia nowych regulacji, a także świadczeniem pomocy technicznej i prawnej. W celu promowania alternatywnego systemu rozwiązywania sporów (ADR) w 1994 r. WIPO powołała do życia Centrum Mediacji i Arbitrażu z siedzibą w Genewie. Centrum jest w zasadzie jedyną instytucją międzynarodową wyspecjalizowaną w świadczeniu usług ADR w zakresie własności intelektualnej. Rozstrzygając spory w drodze arbitrażu Centrum stosuje własne reguły arbitrażowe (WIPO Arbitration Rules).

W jakim zakresie jednak usługi świadczone przez Centrum wiążą się sportem? Odpowiedzi na swojej stronie internetowej udziela sama WIPO. Centrum oferuje podmiotom ze świata sportu dwa rodzaje usług rozwiązywania sporów. Pierwsza usługa wiąże się z rozstrzyganiem konfliktów dotyczących tzw. cybersquattingu, czyli nieautoryzowanej rejestracji nazw domen (adresów stron internetowych), która prowadzi do zwodniczego posługiwania się znakami towarowymi spółek i nazwami osób ze świata sportu. W związku z powyższym zjawiskiem WIPO wydała nawet Jednolitą Politykę Rozwiązywania Sporów o Nazwy Domen (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy).

Druga z oferowanych przez Centrum usług dotyczy rozwiązywania sporów gospodarczych (commercial disputes) w sporcie. Spory takie wszak niejednokrotnie dotyczą wartościowych znaków towarowych, wzorów przemysłowych, praw autorskich i praw pokrewnych oraz opatentowanych technologii. Przykładem mogą być tutaj spory dotyczące praw z licencji i patentów na towary sportowe oraz spory powstałe na gruncie umów o prawa do transmisji.

Warto podkreślić, że Centrum Mediacji i Arbitrażu WIPO świadczy swoje usługi dla podmiotów sportowych nie od dziś. Sprawy do Centrum wnosili m.in. Wayne Rooney, organizatorzy Maratonu w Londynie, UEFA Champions League oraz Juventus F.C. Myśląc o międzynarodowym arbitrażu w sporcie pamiętajmy zatem, by nie identyfikować go jedynie z Trybunałem Arbitrażowym w Lozannie, lecz miejmy również na uwadze korzystanie z innych alternatywnych metod rozwiązania sporów, czego przykładem jest Centrum Mediacji i Arbitrażu przedstawione w niniejszym tekście.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Międzynarodowe transfery last minute z wykorzystaniem FIFA TMS. Wielkie okazje i jeszcze większe ryzyko. Casus Adriena Silvy.

Międzynarodowy rynek transferowy to przemysł wart wiele miliardów dolarów, obejmujący około 12.000 tego typu transferów każdego roku. Z tego powodu FIFA zdecydowała się w 2007 r. powołać do życia FIFA TMS – system, który zrewolucjonizował i usprawnił sposób dokonywania transferów. Wprowadzony on został w celu zapewnienia społeczności piłkarskiej najnowocześniejszych technologii, aby dotrzymać kroku ruchowi transferowemu na dzisiejszym rynku i odpowiedzieć na potrzeby współczesnej gry.

Opublikowane w

Kluby sportowe zobowiązane do wprowadzenia nowej polityki ochrony danych osobowych

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany dotyczące praw i wolności osób fizycznych do ochrony danych osobowych. Chodzi oczywiście o przepisy tzw. RODO, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46WE.

O autorze

Marcin Kryszko

Marcin Kryszko

Od 2015 roku aplikant adwokacki przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu. Absolwent prawa Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownik Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego Dauerman.

Wpisy autora

Opublikowane w

Wybór rewidenta dla zbadania sprawozdania finansowego

Problemem, z którym można się często spotkać świadcząc usługi prawne na rzecz spółek prawa handlowego, polskich związków sportowych oraz innych jednostek organizacyjnych działających w sporcie, jest prawidłowy wybór biegłego rewidenta do zbadania sprawozdania finansowego.

Opublikowane w

Zwalczanie cybersquattingu na przykładzie sprawy Juventus F.C.

W jednym z ostatnich wpisów poruszaliśmy tematykę związaną z działalnością Centrum Mediacji i Arbitrażu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jednemu ze starszych orzeczeń tej instytucji w sprawie związanej z nadal aktualnym zjawiskiem tzw. cybersquattingu.

Opublikowane w

Istotne zmiany w ochronie danych osobowych

Wielkimi krokami zbliżają się zmiany w obowiązujących przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. Powyższe wiąże się z „Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych” (RODO), które wprawdzie weszło w życie już w maju ubiegłego roku, lecz jego postanowienia będziemy stosować dopiero od 25 maja 2018 r. W dzisiejszym wpisie przyjrzyjmy się czym jest RODO, jakie zmiany wprowadza i kogo dotyczy, w tym czy rodzi konsekwencje także dla podmiotów związanych ze sportem.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.