ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Arbitraż międzynarodowy na styku sportu i własności intelektualnej

Gdy słyszymy o arbitrażu międzynarodowym w sporach związanych ze sportem pierwszą instytucją, która przychodzi nam na myśl jest Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie. Czy jest to jednak jedyna instytucja oferująca usługi z zakresu arbitrażu międzynarodowego w sporach związanych z organizowaniem działalności sportowej? Otóż niekoniecznie.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) to organizacja wyspecjalizowana ONZ, która zajmuje się promowaniem ochrony własności intelektualnej, działalnością w zakresie tworzenia nowych regulacji, a także świadczeniem pomocy technicznej i prawnej. W celu promowania alternatywnego systemu rozwiązywania sporów (ADR) w 1994 r. WIPO powołała do życia Centrum Mediacji i Arbitrażu z siedzibą w Genewie. Centrum jest w zasadzie jedyną instytucją międzynarodową wyspecjalizowaną w świadczeniu usług ADR w zakresie własności intelektualnej. Rozstrzygając spory w drodze arbitrażu Centrum stosuje własne reguły arbitrażowe (WIPO Arbitration Rules).

W jakim zakresie jednak usługi świadczone przez Centrum wiążą się sportem? Odpowiedzi na swojej stronie internetowej udziela sama WIPO. Centrum oferuje podmiotom ze świata sportu dwa rodzaje usług rozwiązywania sporów. Pierwsza usługa wiąże się z rozstrzyganiem konfliktów dotyczących tzw. cybersquattingu, czyli nieautoryzowanej rejestracji nazw domen (adresów stron internetowych), która prowadzi do zwodniczego posługiwania się znakami towarowymi spółek i nazwami osób ze świata sportu. W związku z powyższym zjawiskiem WIPO wydała nawet Jednolitą Politykę Rozwiązywania Sporów o Nazwy Domen (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy).

Druga z oferowanych przez Centrum usług dotyczy rozwiązywania sporów gospodarczych (commercial disputes) w sporcie. Spory takie wszak niejednokrotnie dotyczą wartościowych znaków towarowych, wzorów przemysłowych, praw autorskich i praw pokrewnych oraz opatentowanych technologii. Przykładem mogą być tutaj spory dotyczące praw z licencji i patentów na towary sportowe oraz spory powstałe na gruncie umów o prawa do transmisji.

Warto podkreślić, że Centrum Mediacji i Arbitrażu WIPO świadczy swoje usługi dla podmiotów sportowych nie od dziś. Sprawy do Centrum wnosili m.in. Wayne Rooney, organizatorzy Maratonu w Londynie, UEFA Champions League oraz Juventus F.C. Myśląc o międzynarodowym arbitrażu w sporcie pamiętajmy zatem, by nie identyfikować go jedynie z Trybunałem Arbitrażowym w Lozannie, lecz miejmy również na uwadze korzystanie z innych alternatywnych metod rozwiązania sporów, czego przykładem jest Centrum Mediacji i Arbitrażu przedstawione w niniejszym tekście.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Tabela chwilowa rozgrywek Ekstraklasy

Kilkanaście dni temu na prawosportowe.pl pisałem o ustalaniu tabeli końcowej po rundzie zasadniczej oraz rundzie finałowej rozgrywek piłkarskiej Lotto Ekstraklasy. Pisałem też o ostrożności jakiej należy dochować przy dokonywaniu zmian zawodników, zwłaszcza zawodników – cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, co do których obowiązuje ograniczenie liczby graczy przebywających na boisku, by nie narazić się na weryfikację zawodów jako walkower.

Opublikowane w

Pojęcie sportu wyczynowego w prawie Unii Europejskiej

Aby wyjaśnić zakres pojęcia – sportu wyczynowego – należy poddać analizie wybrane orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE), w których dokonano charakterystyki sportu wyczynowego. W dokumentach unijnych nie znajdziemy bowiem wprost ścisłej definicji tego pojęcia. W związku z tym, iż sport wyczynowy jest pojęciem opozycyjnym wobec sportu powszechnego, jest to ta sfera aktywności człowieka, która wiąże się przede wszystkim z gospodarczym sektorem sportu.

O autorze

Marcin Kryszko

Marcin Kryszko

Od 2015 roku aplikant adwokacki przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu. Absolwent prawa Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownik Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego Dauerman.

Wpisy autora

Opublikowane w

Przekształcenie OSiR w spółkę kapitałową

Na terenie całej Polski licznie i pod różnymi nazwami działają tzw. Ośrodki Sportu i Rekreacji. W dzisiejszym wpisie poruszymy temat możliwości optymalizacji funkcjonowania OSiR przekształcając go w spółkę kapitałową.

Opublikowane w

Arbitraż w sporcie

Popularność arbitrażu jako alternatywy dla sądowego rozstrzygania sporów ma swoje źródłowe w jego niekwestionowanych zaletach jak poufność, szybkość postępowania i fachowość. Postępująca wymiana handlowa wpłynęła na rozwój i upowszechnienie się arbitrażu międzynarodowego, który z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników wśród przedsiębiorców uczestniczących w transakcjach międzynarodowych. Czy jednak arbitraż dotyczy wyłącznie spraw handlowych?

Opublikowane w

Prawny system zwalczania dopingu w sporcie

Dzisiejszy wpis napisany został z myślą o osobach chcących uzyskać podstawowe informacje dotyczące organizacji systemu zwalczania dopingu w sporcie na poziomie międzynarodowym oraz w Polsce.

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

Zapytaj prawnika

Masz do nas pytanie na temat prawa sportowego? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.